Czym jest Zielona Karta OC i kiedy jej potrzebujemy?

Czym jest Zielona Karta OC i kiedy jej potrzebujemy?

W artykule przeczytasz

Zielona Karta OC to potwierdzenie wykupienia obowiązkowego ubezpieczenia. Jeśli jej nie mamy, w niektórych państwach Europy za wypadek zapłacimy z własnej kieszeni i to nawet mimo posiadania aktualnego ubezpieczenia OC. Sprawdzamy, jak wyrobić Zieloną Kartę i gdzie jest nam ona niezbędna.

Zielona Karta OC – gdzie ją wyrobić i ile to kosztuje?

W najprostszym tłumaczeniu Zielona Karta OC jest potwierdzeniem posiadania ubezpieczenia, jakie musi mieć każdy samochód. Co najważniejsze, wyrobienie tego dokumentu jest i tanie, i szybkie. Niestety, wielu kierowców przypomina sobie o nim dopiero po spowodowaniu kolizji za granicą, gdzie Zielona Karta jest obowiązkowa. Przypominamy sobie o niej dlatego, że skutki wypadku musimy pokryć z własnej kieszeni.

Jeśli chcemy wyrobić Zieloną Kartę OC, powinniśmy skontaktować się ze swoim ubezpieczycielem. Wystarczy, że podamy swoje dane oraz informacje, gdzie i w jakim terminie chcemy się udać. Zielona Karta OC zostanie wystawiona przez towarzystwo ubezpieczeniowe, jeśli nasza polisa jest ważna przynajmniej przez 15 dni. Warto jednak pamiętać, że nie musimy obowiązkowo korzystać z pomocy własnego ubezpieczyciela. Jeśli chcemy skrócić okres uzyskania Zielonej Karty OC, możemy spróbować skontaktować się z innym towarzystwem ubezpieczeniowym. W wydaniu zielonej karty pomoże każde polskie biuro ubezpieczycieli komunikacyjnych.

Sam proces wyrobienia Zielonej Karty pojazdu jest stosunkowo krótki. Najczęściej cała procedura trwa kilka dni. Oczywiście wiele zależy od okresu w roku, a więc zwłaszcza w sezonie wakacyjnym warto pomyśleć o niej nieco wcześniej. Wyrobienie Zielonej Karty jest bezpłatne. Otrzymamy ją bez dodatkowych opłat, choć zdarza się, że ubezpieczyciel życzy sobie za nią kilkadziesiąt złotych.

Gdzie potrzebujemy Zielonej Karty pojazdu?

Co istotne, Zielonej Karty pojazdu nie potrzebujemy przy podróży do krajów należących do Unii Europejskiej. Wówczas wystarczy zwykłe potwierdzenie ważnego ubezpieczenia OC samochodu. Podobnie jest w Szwajcarii, Norwegii oraz na Islandii.

Zielona Karta OC jest natomiast obowiązkowa w następujących krajach: Albania, Azerbejdżan, Białoruś, Czarnogóra, Izrael, Macedonia Północna, Mołdawia, Rosja, Turcja czy Ukraina. Warto ją również wyrobić przed wyjazdem do Wielkiej Brytanii. Poza Europą są to m.in. Tunezja i Maroko, choć to mniej istotne, bo rzadko poruszamy się tam własnym autem.

Przeczytaj też: “Limity prędkości za granicą

Widzimy więc, że wyrobienie Zielonej Karty OC nie stanowi żadnego problemu, zwłaszcza że zwykle zrobimy to bez dodatkowych opłat. Warto pamiętać o Zielonej Karcie, jeśli chcemy udać się w podróż samochodem do kraju, gdzie jest ona obowiązkowa. W innym wypadku skutki spowodowanej szkody będą mocno odczuwalne dla naszego portfela.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Kary za brak OC w Europie

Jaka kara za brak OC w Europie – lista możliwych sankcji

Brak OC w Polsce grozi wysokimi grzywnami finansowymi. Oprócz tego w razie wypadku właściciel pojazdu bez OC musi ze swojej kieszeni pokryć powstałe koszty. Jednak w innych krajach jest pod tym względem jeszcze gorzej. Okazuje się, że brak OC w Europie to nie tylko wysoka grzywna, ale też możliwość utraty prawa jazdy, konfiskata pojazdu, punkty karne, a nawet kara pozbawienia wolności.