Czym jest leasing konsumencki samochodu?

leasing konsumencki samochodu

W artykule przeczytasz

Czy warto zdecydować się na leasing konsumencki samochodu? Nie ulega wątpliwości, że ta forma zakupu auta niesie w sobie wiele zalet. Ma jednak również pewne wady. Dlaczego warto rozważyć leasing konsumencki auta?

Co przemawia za leasingiem konsumenckim samochodu?

Leasing konsumencki samochodu w Polsce nie jest szczególnie popularny. O wiele większą popularność ten sposób finansowania zakupu auta ma na Zachodzie Europy i w Stanach Zjednoczonych. Nad Wisłą w dalszym ciągu popularniejsze są kredyty samochodowe. O tym produkcie więcej w artykule Jakie ograniczenia ma kredyt na samochód używany?“. Co przemawia natomiast za leasingiem konsumenckim?

Mniej formalności i szybsza decyzja

Przede wszystkim leasing konsumencki samochodu to minimum formalności. Pojazd do końca umowy jest własnością firmy leasingowej. Wszelkie biurokratyczne zabezpieczenia są więc zbędne. Poza tym leasing konsumencki na samochód dostać jest znacznie łatwiej niż kredyt w banku, gdyż procedury z tym związane są prostsze. Co dla wielu może być kluczowe, leasing konsumencki nie wpływa na historię kredytową leasingobiorcy. To istotne, jeśli w niedalekiej przyszłości jest on zainteresowany większym zobowiązaniem kredytowym, np. hipoteką na dom lub mieszkanie.

Niskie raty leasingu konsumenckiego samochodu

Nie jest to żadną regułą, ale w leasingu konsumenckim leasingobiorca może liczyć na relatywnie niskie raty. Wynika to z umów pomiędzy sprzedawcami i firmami leasingowymi, na których mocy te ostatnie kupują je z dużymi upustami. Jednocześnie czerpią one zyski z amortyzacji leasingowanych samochodów. Zazwyczaj przekłada się to na niższe oprocentowanie, porównując je z oprocentowaniem kredytów bankowych.

Dodatkowo przy leasingu nowych samochodów umowy skonstruowane są tak, że przypominają te w kredycie balonowym. Raty są niewielkie, ale ostatnia jest duża i stanowi nawet 40 proc. wartości auta. Wówczas lepiej jest jej nie płacić, ale oddać samochód firmie leasingowej, po czym przystąpić do leasingowania innego samochodu. Oczywiście można wykupić pojazd i korzystać z niego nadal lub go odsprzedać.

Jakie wady ma leasing konsumencki samochodu?

Leasing konsumencki samochodu jest bardzo dobrym i ciekawym rozwiązaniem, ale ma również swoje wady. Jedna z nich dotyczy faktu, że samochód nie jest własnością leasingobiorcy, ale należy do firmy leasingowej, która klientowi tylko go użycza. Wiąże się z tym kilka niedogodności.

Na przykład w przypadku upadłości podmiotu będącego leasingodawcą samochód jest klientowi szybko zabrany i nie odzyska on wpłaconych dotychczas rat leasingowych. To samo tyczy się kradzieży auta lub jego całkowitego zniszczenia w wypadku. Po wygaśnięciu umowy leasingobiorca zostaje z niczym.

Pewną niedogodnością jest też ubezpieczenie. Nie jest ono na leasingobiorcę, ale firmę leasingową. Dlatego osoba leasingującą samochód nie buduje korzystnej historii kredytowej. Zdarza się również, że umowy leasingowe mają roczne limity kilometrów, których nie warto przekraczać. Wiąże się to bowiem z wyraźnym wzrostem raty leasingowej.

Leasing samochodów używanych

Leasing w głównej mierze dotyczy nowych samochodów. Są jednak na rynku firmy, które leasingują auta używane – 3-, 4-, 5-, a nawet 6-letnie. Faktem jest, że im nowszy samochód, tym łatwiej wziąć go w leasing. Jednak nie brakuje zainteresowanych leasingiem aut, które były już w użyciu, o czym mówi artykuł pt. Leasing samochodów używanych“.

Leasingobiorca powinien przede wszystkim dopilnować, aby interesujący go samochód wcześniej był sprawdzony. Często jest to jednak badanie ogólne gołym okiem i bez zagłębiania się w szczegóły. O weryfikację ów auta zadbać trzeba więc w inny sposób. Na przykład przez raport VIN. Zawiera on w sobie dane techniczne, fabryczne wyposażenie, rejestr przebiegu, informacje o ewentualnej wypadkowej przeszłości auta czy legalności pojazdu, co pozwala uchronić przed wzięciem w leasing samochodu, który wymaga większych nakładów, jak i nie jest bezpieczny.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Leasing w Polskim Ładzie

Leasing w Polskim Ładzie. Co zmieni się w przepisach?

Nie jest tajemnicą, że leasing w Polskim Ładzie będzie mniej opłacalny, niż ma to miejsce obecnie. Po nowelizacji przepisów wykup pojazdu i jego późniejsza sprzedaż będą droższe. Sprawdzamy, jak wyglądać będzie leasing w Polskim Ładzie.

Ubezpieczenie auta w leasingu

Ubezpieczenie auta w leasingu – jak znaleźć dobrą polisę?

Leasing jest atrakcyjną formą finansowania zakupu samochodu. Auta w leasing biorą przede wszystkim przedsiębiorcy, ale dzięki leasingowi konsumenckiemu taką możliwość mają także osoby prywatne. W tym artykule opiszemy ubezpieczenie auta w leasingu. Sprawdzamy, jaką polisę wybrać – oferowaną przez leasingodawcę czy znalezioną samodzielnie?