Czym jest i jak działa tzw. niewidzialna wycieraczka?

Czym jest i jak działa niewidzialna wycieraczka?

W artykule przeczytasz

Niewidzialna wycieraczka to w zasadzie specjalny środek chemiczny. Dzięki temu do szyby nie czepia się woda — tak brudna, jak i czysta. Teoretycznie produkt ten może więc zastąpić mechaniczne wycieraczki. Po jego użyciu woda spływa więc z szyb sama. Jak w praktyce sprawdzają się niewidzialne wycieraczki i ile kosztują tego typu środki?

Jak działa niewidzialna wycieraczka?

Niewidzialna wycieraczka tworzy na szybie powłokę hydrofobową. Skutkiem tego woda przybiera formę kulek, które tylko w niewielkim stopniu ograniczają widoczność kierowcy, zwłaszcza że spływają one po szybie pod wpływem pędu powietrza. Często ten preparat sprawdza się znakomicie, zwłaszcza kiedy to środek wysokiej jakości. Oczywiście wraz z czasem jego działanie słabnie, a więc najlepiej traktować go jako doraźny dodatek, który na przykład ma zastąpić zepsute mechaniczne wycieraczki. Trudno będzie jednak poruszać się pojazdem wyłącznie z mechanicznymi wycieraczkami, a już na pewno w dłuższym czasie, na przykład przez rok, jak zachwalają swoje preparaty niektórzy z producentów.

Powłoka słabnie po każdym kolejnym myciu pojazdu. Jedne tracą wiele ze swoich właściwości już po pierwszym myciu, inne wytrzymują ich kilkanaście, przynajmniej teoretycznie służąc przez rok lub dłużej. Wiele zależy oczywiście od intensywności eksploatacji pojazdu. Niewidzialna wycieraczka pracuje jednak w znacznie cięższych warunkach niż powłoka ceramiczna czy wosk. Dlatego z reguły dość szybko traci ona zdolność do odpychania cząsteczek wody, aczkolwiek nie jest tak, że nie pomaga w ogóle. Podobnie jak po lakierze, również po szybach spływa woda czysta, ale i brudna. Dzięki temu łatwiej utrzymać samochód w czystości, choć oczywiście nie to jest najważniejsze.

Kiedy niewidzialna wycieraczka zadziała?

Niewidzialna wycieraczka na pewno sprawdzi się podczas szybszej jazdy, kiedy auto porusza się z większą prędkością. Poza tym spełniony musi być drugi warunek. Tak więc deszcz powinien być wystarczająco intensywny. Preparat nie pomoże, jeżeli na szybę trafi wyłącznie brudna mgiełka spod kół poprzedzającego samochodu. Wówczas niezbędne są zwykłe wycieraczki, podobnie jak przy poruszaniu się w warunkach miejskich. Niestety, klasyczne wycieraczki szorujące po szybie powoli ścierają powłokę. Mimo wszystko wielokrotnie są one niezbędne. Kierowcy, którzy potrzebują wycieraczek, poradnik dotyczący ich wyboru znajdą w artykule pt. Na co zwrócić uwagę wybierając wycieraczki samochodowe?“.

Niewidzialne wycieraczki sprawdzą się natomiast między innymi na bocznych szybach, które wolniej się brudzą i o wiele łatwiej je umyć. Preparaty można stosować również na przedniej szybie, ale nie zastąpią one w pełni wycieraczek mechanicznych. Poza tym zdarza się, że po zastosowaniu środka wycieraczki przeskakują i szorują po szybie, co również nie pomaga w prowadzeniu auta. Pewnym rozwiązaniem jest stosowanie preparatu wyłącznie na tej części przedniej szyby, na której nie pracują wycieraczki.

Ile kosztują specjalne preparaty na szyby?

Niewidzialna wycieraczka opinie ma różne, w zależności od jakości produktu, jego ceny, jak i stosunku efektywności do kosztów, jakie należy ponieść na zakup takich produktów. Najtańsze są proste, jednoskładnikowe preparaty, które kosztują do 30 zł. Są one też najprostsze w aplikacji. Niestety, nie utrzymują się na szybie zbyt długo, a przynajmniej nie zachowują swoich pierwotnych właściwości. Lepsze są więc preparaty dwu- lub trzyskładnikowe, dostępne w cenie kilkudziesięciu złotych. Te składają się z osobnego środka głęboko czyszczącego powierzchnię i wielokrotnie dwuskładnikowej, chemicznie utwardzalnej powłoki zewnętrznej.

Samo nakładanie powłoki hydrofobowej wykonać można samodzielnie, aczkolwiek wygodniej zlecić to specjalistom. Nakładanie środka na szybę jest bowiem męczące, zwłaszcza że wymagana jest tu duża staranność. Na szybie nie może być żadnych smug, a każdy, kto je polerował, doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że to czasochłonne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 3 Średnio: 3.3]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: