Czy warto oszczędzać na ubezpieczeniu auta?

W artykule przeczytasz

Każdy właściciel pojazdu mechanicznego jest prawnie zobowiązany do ubezpieczenia swojego mienia. Towarzystwa ubezpieczeniowe oferują szeroki pakiet polis stworzonych z myślą o kierowcach – OC, AC, assistance, NNW… Większość towarzystw zapewnia dodatkową, nieobowiązkową ochronę.

Do absolutnego minimum należy OC – polisa, którą musi być objęty każdy zarejestrowany samochód, również nieużywane auto stojące w garażu. Co każdy kierowca powinien wiedzieć o polisie OC? Czy warto oszczędzać na podstawowym ubezpieczeniu auta? Sprawdź!

Ubezpieczenie samochodu – najważniejsze informacje

Coroczne ubezpieczenie samochodu jest obowiązkiem właściciela pojazdu. Ubezpieczenie OC (od odpowiedzialności cywilnej) jest obowiązkową polisą chroniącą przede wszystkim osoby, które mogą zostać pokrzywdzone przez Ciebie w wyniku kolizji. Przykładowo, jeśli podczas manewru na parkingu stłuczesz lampę innego pojazdu, poszkodowany otrzyma środki na pokrycie kosztów naprawy z Twojej polisy. Co ważne, polisa OC pokrywa szkody majątkowe oraz osobowe.

Standardowy okres ochrony ubezpieczenia OC to dwanaście miesięcy. Po tym czasie należy podpisać nową umowę z tym samym towarzystwem lub wybrać nowego ubezpieczyciela. Warto mieć świadomość, że zapominalscy kierowcy słono zapłacą za swoją niefrasobliwość. Już nawet kilkudniowa zwłoka z zakupem nowej polisy oznacza kary finansowe. W tym roku właściciele „osobówek” mogą maksymalnie zapłacić 5600 zł.

Co wpływa na koszt ubezpieczenia samochodu?

Koszt ubezpieczenia samochodu wyliczany jest indywidualnie dla każdego kierowcy. Wysokość składki determinuje wiele czynników związanych z danymi osobowymi kierowcy oraz parametrami wozu. Wśród najważniejszych czynników wyróżnić możemy wiek i doświadczenie kierowcy, zniżki przysługujące za bezszkodową jazdę, miejsce zamieszkania, stan cywilny oraz model i markę samochodu, rok produkcji, pojemność silnika. Na podstawie wszystkich danych eksperci szacują wypadkowość samochodu. Na poniesione koszty wpływa również forma płatności (ratalna lub w całości).

Najwięcej za ubezpieczenie auta zapłacą niedoświadczeni, młodzi kierowcy, którzy nie posiadają żadnych zniżek. Znaczna część osób zaczynających swoją przygodę z motoryzacją decyduje się na ustanowienie współwłasności z zaufanym, doświadczonym kierowcą. Wówczas w dowodzie rejestracyjnym widnieje nie jeden, a dwóch właścicieli, a wysokość składki automatycznie maleje.

Ubezpieczenie OC i AC: warto oszczędzać?

Wydawać by się mogło, że kupując drogie ubezpieczenie auta zyskujemy lepszą ochronę. Okazuje się jednak, że w przypadku OC ta zasada nie działa, a „taniej” okazuje się „lepiej”. Zakres ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej i forma pomocy określona jest ustawowo (art. 34 Ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych). Oznacza to, że oferta każdego ubezpieczyciela jest taka sama. Warto jednak wiedzieć, że każde towarzystwo samodzielnie ustala ceny swoich usług. Jeśli zbyt pochopnie podpiszesz umowę, może okazać się, że płacisz nawet kilkaset złotych więcej niż w innym towarzystwie oferującym niemal identyczne warunki.

Inaczej sytuacja kształtuje się w przypadku dobrowolnych ubezpieczeń. Zakres ochrony w ramach AC, NNW lub assistance uzależniony jest od oferty konkretnego towarzystwa. Kupując polisę AC lub assistance, należy szczegółowo zapoznać się ze wszystkimi zapisami zawartymi w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia i wybrać ofertę najlepiej odpowiadającą Twoim potrzebom. Nieocenioną pomocą w obliczeniu optymalnej wysokości składki jest  darmowy kalkulator OC i AC.

Kalkulator OC – znajdź najtańszą opcję

Nieubłaganie zbliża się koniec terminu ważności starej polisy, a Ty nie masz czasu na wizytę w agencji? Nie musisz osobiście podpisywać umowy w biurze ubezpieczyciela – wszystkich formalności możesz wygodnie dokonać bez wychodzenia z domu. Jedyne, czego potrzebujesz, aby kupić polisę na kolejny rok, to komputer z dostępem do Internetu.

Cenione multiagencje udostępniają na swoich stronach kalkulator ubezpieczenia samochodu pozwalający szybko obliczyć wysokość składki w czołowych towarzystwach. Aby znaleźć najlepszą ofertę dostosowaną do swoich możliwości, należy uzupełnić przelicznik OC o dane osobowe i techniczne samochodu. Po chwili otrzymasz spersonalizowaną ofertę. Co ważne, darmowy kalkulator OC jest przejrzysty i prosty w użyciu. Nie musisz obawiać się o swoje dane – każdy nowoczesny kalkulator ubezpieczeń OC jest chroniony specjalnymi zabezpieczeniami uniemożliwiającymi dostanie się danych osobistych w niepowołane ręce.

Co ważne, kalkulator ubezpieczenia pozwala nie tylko poznać wysokość składki, ale również umożliwia zakup polisy. Wszelkich formalności możesz dokonać on-line.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: