Czy leasing samochodu dla małej firmy jest opłacalny?

leasing samochodu dla małej firmy

W artykule przeczytasz

Od stycznia obowiązują nowe przepisy dotyczące leasingu aut. Sprawiły one, że opłacalność leasingu jest mniejsza. Przynajmniej przy samochodach kosztujących powyżej 150 tys. zł. Tak więc, czy leasing samochodu dla małej firmy jest jeszcze opłacalny?

Nowe przepisy dotknęły tych, którzy wdrożyli już leasing samochodu dla małej firmy i przedsiębiorców dopiero mających to w planach. Zmienił się sposób rozliczania rat leasingowych od drogich samochodów. Zmieniono również zasady rozliczania wydatków eksploatacyjnych, na których poczet zaliczają się m.in. wydatki na paliwo, ale też serwis czy myjnie.

Kiedy leasing samochodu dla małej firmy się opłaca?

Leasing samochodu w małej firmie nadal może być opłacalny, ale są kwestie, o których nie wolno zapomnieć, bo zasady leasingowania aut są inne niż wcześniej. Przede wszystkim przedsiębiorcy decydujący się na leasing lub wynajem pojazdu osobowego z silnikiem spalinowym bądź z napędem hybrydowym droższego niż 150 tys. zł, nie mają możliwości rozliczenia go w całości. To samo tyczy się samochodów elektrycznych o wartości do 225 tys. zł. Kosztem uzyskania przychodu jest wówczas tylko część opłaty wstępnej i każdej raty, która proporcjonalnie do ceny auta nie przekracza 150 tys. zł lub 225 tys. zł dla aut elektrycznych. To najważniejszy przepis nowelizacji.

Limit ten tyczy się przedsiębiorców zwolnionych z VAT. W przypadku vatowców zmieścić się oni muszą w limicie 134 529 zł netto. Wynika to z możliwości odliczania 50 proc. VAT. Na przyjęty limit składa się cena netto samochodu oraz nieodliczona część VAT.

Użytkowanie leasingowanego samochodu w celach prywatnych

Istotna jest również kwestia użytkowania samochodu wziętego w leasing przez małą firmę. Często, zwłaszcza przy mniejszych samochodach, są one również użytkowane w celach prywatnych. Do końca ubiegłego roku przedsiębiorcy mogli wrzucać w koszty wszystkie wydatki związane z eksploatacją takiego samochodu. Obecnie wygląda to zgoła inaczej. Jeżeli leasingowane auto jest także wykorzystywane prywatnie, w koszty wrzucić można tylko 75 proc. rachunków na eksploatację samochodu, również faktur za paliwo.

Podniesienie limitu amortyzacji

Jako zmianę na plus należy zaliczyć podniesienie limitu amortyzacji. Jeżeli jest to samochód osobowy z napędem spalinowym i hybrydowym, jak wspomniano wyżej, limit ten wynosi obecnie 150 tys. zł. Przy autach elektrycznych limit jest o 75 tys. wyższy. Elektryki mają jeszcze jeden szkopuł. Jeżeli kierowcy chcą nabyć auto elektryczne w leasingu, najprawdopodobniej nie będą mogli skorzystać z dopłat, co w szczegółach opisuje artykuł pt. Rządowe dopłaty do aut elektrycznych wykluczają leasing“.

Czy w takim razie leasing samochodu dla małej firmy jest opłacalny? Nadal może się opłacać, choć pod pewnymi warunkami. Musi to być samochód o wartości do 150 tys. zł lub 225 tys. zł przy autach elektrycznych. Co kluczowe, w pełni w koszty przedsiębiorstwa wrzucać można 100 proc. rat leasingowych. W 75 proc. również wydatki, jeżeli leasingowany samochód służy też na użytek prywatny. Nie można również zapominać, że leasing to mniej kłopotliwych procedur i brak konieczności ponoszenia większych kwot dla jego uruchomienia. Łatwiej też pozbyć się wyeksploatowanego samochodu po latach użytkowania. Z drugiej strony, leasing samochodu w małej firmie na pewno nie jest tak opłacalny, jak miało to miejsce do końca 2018 roku.

Przedsiębiorcom, którzy nie chcą korzystać z leasingu, pozostają inne formy finansowania, choćby mniej opłacalny kredyt samochodowy. Oczywiście auto kupić można też na własność i wcale nie musi to być samochód prosto z salonu. Jeżeli jest to auto używane, a z racji tego, że użytkowane służbowo i najprawdopodobniej prywatnie będzie pokonywało ogromne odległości to ważne, aby było dokładnie zweryfikowane. O przeszłości auta wiele powie Historia Pojazdu, która potrafi wykazać fakt przekręcenia licznika, odnotowane szkody czy legalność. Sprawdzając samochód pod kątem technicznym, zawsze należy go obejrzeć z mechanikiem, poddać przeglądowi w niezależnym warsztacie i odbyć nim jazdę próbną.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Leasing w Polskim Ładzie

Leasing w Polskim Ładzie. Co zmieni się w przepisach?

Nie jest tajemnicą, że leasing w Polskim Ładzie będzie mniej opłacalny, niż ma to miejsce obecnie. Po nowelizacji przepisów wykup pojazdu i jego późniejsza sprzedaż będą droższe. Sprawdzamy, jak wyglądać będzie leasing w Polskim Ładzie.

Ubezpieczenie auta w leasingu

Ubezpieczenie auta w leasingu – jak znaleźć dobrą polisę?

Leasing jest atrakcyjną formą finansowania zakupu samochodu. Auta w leasing biorą przede wszystkim przedsiębiorcy, ale dzięki leasingowi konsumenckiemu taką możliwość mają także osoby prywatne. W tym artykule opiszemy ubezpieczenie auta w leasingu. Sprawdzamy, jaką polisę wybrać – oferowaną przez leasingodawcę czy znalezioną samodzielnie?