Czy egzamin na prawo jazdy znów czekają zmiany?

egzamin na prawo jazdy znów czekają zmiany

W artykule przeczytasz

Wszystko wskazuje na to, że egzamin na prawo jazdy znów czekają zmiany. Zmienić mają się zasady zdawania egzaminu praktycznego, ale też infrastruktura.

Egzaminatorzy w administracji rządowej

Zacząć należy od tego, że każdy Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego (WORD) pozostanie własnością samorządów. Pracujący tam egzaminatorzy będą jednak pracownikami wojewody. Staną się więc pracownikami administracji rządowej.

Ukończenie części praktycznej

To nie koniec planowanych modyfikacji. Wygląda na to, że egzaminy na prawo jazdy znów czekają zmiany w części praktycznej. Tak więc Ministerstwo Infrastruktury opiewa za tym, aby kursanci mogli kontynuować egzamin nawet wtedy, kiedy jasne jest, że popełnili błąd skutkujący wynikiem negatywnym. W założeniach jest to, że niezależnie od wyniku ukończyliby oni egzamin, przez co mogliby zapoznać się z samochodem, oswoić ze stresem i wykonać wszystkie manewry. Ogólnie nabraliby więc nieco doświadczenia.

Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk zauważa, że każdy kursant powinien mieć prawo na ukończenie egzaminu nawet w sytuacji, kiedy popełni karygodny błąd przekreślający zdanie części praktycznej z wynikiem pozytywnym. Według posła należy mu się szansa przejechania placu manewrowego i miasta w pełnym zakresie.

Douczanie pod okiem opiekuna

To nie koniec zmian. Ponadto warto odnieść się do innego pomysłu Ministerstwa Infrastruktury, o którym już wspominaliśmy w artykule pt. Jazda doszkalająca pod okiem rodzica?“. Wynika z niego, że kursanci będą mogli być douczani przez rodziców lub opiekunów prawnych, którzy kształcić ich będą na pojazdach prywatnych. Z takiej możliwości będą mogli skorzystać jednak tylko ci kursanci, którzy ukończyli kurs praktyczny w szkole nauki jazdy.

Fakt, że egzamin na prawo jazdy znów czekają zmiany, budzi sporo kontrowersji. Tym bardziej że i część nowelizacji jest dla wielu niezrozumiała. Swoje niezadowolenie wyrażają właściciele szkół jazdy oraz sami egzaminatorzy. Pierwsi zauważają, że jazda doszkalająca pod okiem rodzica może skutkować wyrobieniem u młodego kierowcy złych nawyków zachowania na drodze. Ministerstwo nie widzi tu problemu, ponieważ jazda doszkalająca będzie mogła odbyć się tylko pod okiem opiekuna dysponującego prawem jazdy kategorii B. Faktem jest jednak, że wielu doświadczonych kierowców nie zachowuje się na drodze tak, jak powinna. Z kolei egzaminatorzy jasno deklarują, że kończenie części praktycznej nawet po błędzie skutkującym wynikiem negatywnym, przełoży się na spadek wydajności, a co za tym idzie znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na taki egzamin.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też:

Doszkalająca jazda z rodzicem przed egzaminem coraz bliżej

Doszkalająca jazda z rodzicem przed egzaminem coraz bliżej

Dla wielu młodych adeptów nauki jazdy samochodem, 30 godzin praktyki pod okiem instruktora to zdecydowanie za mało, aby przystąpić do egzaminu. Wprawdzie możemy wykupić jazdy doszkalające, ale być może niebawem nie będzie takiej potrzeby. Pomysł Ministerstwo Infrastruktury to m.in. możliwa jazda z rodzicem jeszcze przed egzaminem. Oczywiście uczenie dziecka jazdy autem będzie możliwe pod pewnymi warunkami.

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Nie każdy ma świadomość, że w Polsce mamy możliwość odbyć kurs i egzamin na prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście jest to wariant wybierany bardzo rzadko, głównie z uwagi na cenę, choć nie każda szkoła dla kursantów ma w swojej ofercie kurs na prawo jazdy na samochód z automatem. Sprawdzamy, jak wygląda to w praktyce i ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na automat.

Odnowienie prawa jazdy dla seniorów

Odnowienie prawa jazdy dla seniorów… na razie w UK

Czy to możliwe, że odnowienie prawa jazdy dla seniorów będzie obowiązkowe? Jak się okazuje – jak najbardziej. Na razie takie przepisy obowiązują w Wielkiej Brytanii. Jednak nie możemy wykluczyć, że niebawem będą one normą również w krajach Unii Europejskiej. Co więcej, najprawdopodobniej to nie koniec obostrzeń uderzających w zmotoryzowanych seniorów.