Czerwona linka w bagażniku – czym jest i do czego służy?

Czerwona linka w bagażniku

W artykule przeczytasz

Jeżeli nie liczyć kosztów takiego procesu i ubywających z naszej kieszeni czy konta środków, tankowanie nie stanowi większego problemu. Zdarza się jednak, że pod dystrybutorem na stacji benzynowej klapka wlewu paliwa nie chce się odblokować. Na szczęście nie jest to problem bez wyjścia. Pomoże czerwona linka w bagażniku.

Jak działa klapka wlewu paliwa?

Zanim o tym, czym jest ukryta, awaryjna czerwona linka w bagażniku samochodu i jak z niej skorzystać, zacznijmy od samej klapki osłaniającej wlew paliwa. Dodajmy od razu, że klapka nie zawsze jest blokowana przez siłownik. Czasami blokuje się automatycznie poprzez wysuwany rygiel po zamknięciu zamków. Może nie mieć też żadnej blokady. Nawet wówczas nie oznacza to jeszcze, że dostęp do zbiornika paliwa samochodu jest dziecinnie prosty. Nic z tych rzeczy, ponieważ na korku może znajdować się zamek pasujący do kluczyka do auta.

Jednak najczęściej jest ona otwierana lekkim wciśnięciem, co jest możliwe dzięki niewielkiemu siłownikowi. Wprawdzie nie podlega on mocnym obciążeniom, ale z czasem odmawia posłuszeństwa, choć nie zawsze jest to wynik awarii. Klapka w ten sposób nie odskoczy, jeżeli:

  • Siłownik uległ awarii wskutek eksploatacji – ma to miejsce zwłaszcza w starszych, kilkunastoletnich autach, jeżeli właściciel nie usuwa gromadzących się tam zanieczyszczeń (np. piasku).
  • Siłownik zamarzł – jest to wynik zbierającej się wody zamarzającej wskutek działania niskich temperatur.

Ukryta czerwona linka w bagażniku a zablokowana klapka wlewu paliwa

Kierowca, który po raz pierwszy spotka się z taką sytuacją, który stawił się na stacji benzynowej, może być zaskoczony tym faktem. Na szczęście usterka lub zamarznięcie siłownika klapki nie jest powodem do niepokoju. Producenci przewidzieli bowiem taką sytuację. Klapkę można otworzyć awaryjnie. Przy tankowaniu na stacji benzynowej pomoże tajemnicza ukryta, awaryjna czerwona linka w bagażniku. Znajduje się ona w bagażniku i zwykle ma kolor czerwony. Znajdziemy ją pod obiciem materiałowym tej części samochodu, z reguły po odblokowaniu plastikowej zaślepki.

Przeczytaj też: “Co zrobić, kiedy zatankujemy złe paliwo?

Oczywiście siłownik dla komfortu tankowania warto naprawić. Zwłaszcza że nie jest to szczególnie drogi element. Nowy mechanizm kosztuje ok. 100 zł. Kolejne 50 zł to koszt robocizny mechanika. Całość zamknie się więc w kwocie ok. 150 zł.

Podsumowując, mimo iż siłownik jest często spotykanym i wygodnym rozwiązaniem, jego usterka nie stanowi problemu podczas tankowania. W takiej sytuacji klapkę otworzymy specjalnie służącą temu ukrytą czerwoną linką znajdującą się w bagażniku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: