Czasowe wycofanie pojazdu w szczegółach projektu

Będzie czasowe wycofanie pojazdu osobowego z ruchu

W artykule przeczytasz

Rząd przedstawił szczegóły projektu, który pozwoli na czasowe wycofanie pojazdu osobowego ruchu. Jak informowaliśmy już wcześniej, sama idea jest słuszna, aczkolwiek większość kierowców czekających na ten przepis nie będzie zadowolona. Wszystko dlatego, że czasowo wycofać pojazd osobowy będą mogli tylko właściciele uszkodzonych maszyn. Nie wiedzieć dlaczego, nie otrzymają takiej możliwości posiadacze aut chwilowo nieużytkowanych, na przykład kamperów, motocykli czy kabrioletów eksploatowanych sezonowo.

Czasowe wycofanie pojazdu tylko dla aut uszkodzonych

Jak wskazuje rządowy projekt, czasowe wycofanie pojazdu osobowego z ruchu będzie dotyczyło wyłącznie maszyn uszkodzonych. Jeżeli na przykład po wypadku wymaga on dłuższej, szerszej naprawy wynikającej z uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji, jego właściciel będzie mógł wycofać pojazd z ruchu. Oczywiście na pewnych warunkach, tj.:

  • czasowe wycofanie pojazdu na okres od 3 do 12 miesięcy;
  • czasowe wycofanie pojazdu nie wcześniej niż po upływie 3 lat od daty poprzedniego wycofania.

Przypomnijmy, że obecnie można wycofać czasowo samochody ciężarowe, a także przyczepy o dopuszczalnej macie całkowotej (dmc) do 3,5 t. To samo dotyczy ciągników samochodowych, pojazdów specjalnych oraz autobusów. Niestety, po zmianach nadal niemożliwe będzie czasowe wycofanie z ruchu pojazdów użytkowanych sezonowo. W głównej mierze mowa tutaj o kabrioletach, motocyklach oraz kamperach.

Przeczytaj też: “Tablice rejestracyjne – te same i czasowe wycofanie z ruchu

Jak wycofać pojazd z ruchu i ile to kosztuje?

Zmiany w prawie mają wejść w życie 31 stycznia 2022 roku. Żeby wycofać pojazd z ruchu, jego właściciel będzie musiał pozostawić w urzędzie w depozycie dowód rejestracyjny pojazdu oraz jego tablice rejestracyjne. W zamian na czas nieużytkowania zapłaci znacznie mniej za ubezpieczenie OC. Na czas wycofania pojazdu z ruchu towarzystwo ubezpieczeniowe musi obniżyć stawkę polisy OC przynajmniej o 95 proc.

Jednak sama oszczędność nie będzie aż tak duża. Wniosek o czasowe wycofanie będzie płatny. Wysokość takiej opłaty to 80 złotych, ale pod warunkiem, że okres wycofania nie przekroczy 3 miesięcy. W innym wypadku za każdy kolejny miesiąc trzeba będzie dopłacić 4 zł. Przy wycofaniu pojazdu na okres 12 miesięcy łączny koszt wyniesie więc 116 złotych. Dodatkowo po zakończonej naprawie auto będzie musiało przejść badanie techniczne.

Nie ma więc nic dziwnego w tym, że wielu zmotoryzowanych projekt nie przekonuje, a wręcz irytuje. Na pewno nie jest to przepis, który satysfakcjonuje większość kierowców.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: