Czas na rejestrację pojazdu ustawowo wydłużony do 60 dni

Czas na rejestrację pojazdu ustawowo wydłużony do 60 dni

W artykule przeczytasz

Jeśli kupujesz samochód z zagranicy, pamiętaj, że od 1 lipca czas na rejestrację pojazdu został wydłużony do 60 dni. To samo dotyczy zgłoszenia zakupu lub sprzedaży pojazdu krajowego. W ten sposób rządzący chcą zlikwidować problem kolejek, które były na tyle długie, że część zmotoryzowanych przekraczało ustawowy termin. To natomiast groziło karą administracyjną w wysokości nawet 1000 złotych.

Ile czasu na rejestrację samochodu używanego? Terminy wydłużone do 60 dni

Jak się pewnie doskonale orientujesz, ustawowy czas na rejestrację pojazdu to 30 dni. W ubiegłym roku został on wydłużony do 180 dni, co miało związek z kolejkami panującymi w urzędach. Wprawdzie od 1 stycznia 2021 roku auto należało zarejestrować ponownie w ciągu miesiąca, ale teraz rządzący poszli na rękę zmotoryzowanym. Od 1 lipca 2021 r. jest więcej czasu na rejestrację auta z zagranicy. Terminy wydłużono do 60 dni.

Wraz z pierwszym dniem lipca 2021 roku w Dzienniku Ustaw pojawiła się nowelizacja ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19. Znalazł się tam zapis dotyczący kwestii wydłużenia czasu rejestracji pojazdu do 60 dni, choć nie tylko. Wydłużono terminy określone w art. 71 ust. 7 i art. 78 ust. 2 pkt 1 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym, a więc:

  • Art. 71 ust. 7 – rejestracja używanego pojazdu w Polsce sprowadzonego z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej;
  • Art. 78 ust. 2 pkt 1 – zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu krajowego.

W obu przypadkach dotychczas ustawowy termin na dokonanie tych czynności wynosił 30 dni. Po nowelizacji został on wydłużony dwukrotnie, do 60 dni. Zmiany będą obowiązywać do dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii ogłoszonego z powodu koronawirusa.

Jaka kara za brak rejestracji pojazdu w terminie?

Za brak wywiązania się z obowiązku zgłoszenia zbycia, nabycia czy samej rejestracji przewidziano karę administracyjną. Jej wysokość waha się od 200 do 1000 złotych. Co ważne, w przeciwieństwie do wykroczenia przy karze administracyjnej odwołanie nic nie zmieni, a grzywnę i tak trzeba uiścić.

Stąd lepiej przestrzegać terminów, co nie jest też szczególnie trudne, zwłaszcza w przypadku zgłoszenia zbycia i nabycia pojazdu. Pomoże w tym Internet, ponieważ całą procedurę można przeprowadzić online. Potrzebny jest jednak do tego Profil Zaufany lub Certyfikat Kwalifikowany. Krok po kroku te procedury opisują artykuły:

Jak zarejestrować samochód przez Internet?

Większe problemy kierowcy przysparza rejestracja auta przez Internet. Teoretycznie jest to możliwe, ale tylko w wybranych urzędach, które dysponują Elektroniczną Skrzynką Podawczą (ESP). W pierwszej kolejności należy założyć konto na esp.pwpw.pl, zweryfikować profil i złożyć wniosek o rejestrację. Do jego weryfikacji potrzebny jest Profil Zaufany.

Oczywiście poza wypełnieniem wniosku niezbędne są skany dokumentów, jakie musisz okazać urzędnikowi przy tradycyjnej rejestracji (m.in. dowód osobisty lub paszport, umowa kupna-sprzedaży lub inny dowód zakupu, karta pojazdu). Pamiętaj, że skany muszą mieć minimalną rozdzielczość 2000 × 3500 pikseli, maksymalny rozmiar 200 kB i format PDF lub JPEG.

Jednak i tak nie wszystko odbywa się online. Przy przerejestrowaniu auta w tej formie urząd wzywa następnie właściciela do wydziału komunikacji w celu przedstawienia oryginałów załączonych dokumentów. Wówczas musisz też zdać dotychczasowe tablice rejestracyjne. Nowe tablice, czasowe pozwolenie i nalepkę kontrolną odbierasz w urzędzie osobiście (w ciągu kilku minut) lub otrzymujesz pocztą (do kilku dni). Jeśli z jakiegoś powodu wybierasz przekaz pocztowy, oczywiście musisz też pokryć koszty wysyłki.

Jak widzisz, rejestracja online wciąż jest mocno problematyczna. Na szczęście 60 dni to wystarczający czas na rejestrację pojazdu w terminie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Rejestracja pojazdu krok po kroku

Umowa kupna sprzedaży samochodu – gotowy wzór

Umowa kupna – sprzedaży samochodu często spędza wam sen z powiek i tutaj rodzi się najwięcej pytań. Film, jak i ten wpis ma wam pomóc w przebrnięciu przez cały proces szybko sprawnie i z głową!