Cyfrowy Paszport Pojazdu. Nowa usługa OTOMOTO

Cyfrowy Paszport Pojazdu. Nowa usługa OTOMOTO

W artykule przeczytasz

Nie jest tajemnicą, że na rynku aut używanych w Polsce nie brakuje pojazdów, w których przypadku dalsza eksploatacja jest niebezpieczna. Naprawić rynek motoryzacyjny próbuje OTOMOTO. Serwis, w którym możesz kupować i sprzedawać samochody, inne pojazdy oraz części wprowadza tzw. Cyfrowy Paszport Pojazdu. Sprawdź, czym jest i kogo obowiązuje ten dokument.

Cyfrowy Paszport Pojazdu – potwierdzenie stanu technicznego pojazdu

Przed rokiem serwis OTOMOTO wprowadził obowiązek umieszczania w ogłoszeniu numer VIN sprzedawanego pojazdu, o czym szerszej pisaliśmy w artykule nie “W OTOMOTO numer VIN jest już obowiązkowy“. Teraz czas na kolejną nowość, a więc Cyfrowy Paszport Pojazdu. To nowa usługa OTOMOTO dla kupujących samochody. Dokument ma potwierdzać stan techniczny pojazdu wystawionego na sprzedaż.

Warto w tym miejscu przywołać statystyki. Tak więc w Polsce rokrocznie sprzedaje się ok. 2,5 mln używanych samochodów. Nie wszystkie są w dobrym stanie technicznym. Co gorsza, wielokrotnie sprzedawcy zatajają poważne fakty i usterki przed kupującym, narażając go na stratę finansową. Zwłaszcza że nie każdy kupujący zna się na samochodach tak dobrze, aby rzetelnie ocenić ich stan techniczny.

Niestety, oszustwa sprzedawców samochodów – celowe lub nie – są na porządku dziennym i nie dotyczą tylko handlarzy, ale też osób prywatnych. Według badań nawet połowa kupujących samochód na rynku wtórnym doświadczyła ukrytej wady. Z kolei nawet 3 na 4 kierowców w ciągu 6 miesięcy od zakupu musiało dokonać poważnej naprawy. 70 proc. potwierdza przy tym, że rzeczywisty stan techniczny pojazdu jest gorszy, niż sugerują to zdjęcia. Skutkuje to stratą pieniędzy i czasu. Dlatego nie dziwi, że tylko niespełna 20 proc. konsumentów ufa sprzedawcom samochodów.

Patologie na rynku motoryzacyjnym w Polsce ukrócić ma Cyfrowy Paszport Pojazdu. Nowa usługa OTOMOTO powstała we współpracy z Carsmile i MC2. Oczywiście nie oznacza to, że od teraz każde auto wystawiane na sprzedaż w serwisie OTOMOTO będzie musiało mieć taki certyfikat. Będzie to obowiązkowe, ale tylko w przypadku aut sprzedawanych na nowej platformie OTOMOTO KLIK.

Co znajduje się w Cyfrowym Paszporcie Pojazdu?

Żeby uzyskać większą przejrzystość ofert, każdy pojazd sprzedawany przez nowy serwis będzie wzbogacony o raport z inspekcji pojazdu. Za raporty odpowiedzialny będzie CAT Mosolf Polska. Dokument ma być zgodny z wytycznymi DEKRY, z zachowaniem standardu ISO 9001:2015. Eksperci sprawdzą silnik, podwozie, układ kierowniczy, opony, oświetlenie, szyby, lusterka, powłokę lakierniczą czy wyposażenie. Łącznie weryfikowanych będzie 120 elementów auta. Paszport wykorzystuje technologię bezpieczeństwa blockchain. Po przejrzeniu auta przez mechaników wystawiony raport będzie mieć kod QR. Projekt ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa na drogach.

To jednak nie wszystko. Dodatkowo pojazd wystawiony na portalu OTOMOTO KLIK zostanie objęty 12-miesięczną gwarancją. Pojawi się też możliwość 14-dniowego zwrotu bez ponoszenia kosztów. Jeśli zdecydujesz się na taki pojazd, możesz otrzymać go pod dom. Opcją są też nowe formy finansowania, a dokładniej wynajem długoterminowy używanego samochodu.

Istnieje szansa, że w OTOMOTO KLIK znajdą się sprawdzone auta w dobrym stanie technicznym. Poza tym wszystkie formalności związane z zakupem auta będzie można załatwić przez Internet. Jednak przynajmniej na razie platforma transakcyjna nie będzie dostępna dla wszystkich. Obecnie pojazd na sprzedaż wystawią tam dealerzy, komisy czy firmy świadczące wynajem długoterminowy. Docelowo ma on być dostępny dla całego rynku samochodów używanych, w tym sprzedawców prywatnych.

Jak sprawdzić samochód używany przez Raport Historii Pojazdu?

Oczywiście istnieje możliwość weryfikacji każdego samochodu z rynku wtórnego, nawet bez Cyfrowego Paszport Pojazdu. Służy temu raport VIN, który powstaje na podstawie numeru nadwozia, indywidualnego dla każdego pojazdu. Numer VIN znajdziesz w dowodzie rejestracyjnym, karcie pojazdu, umowie kupna-sprzedaży, naklejce na przedniej szybie po stronie kierowcy czy na elementach konstrukcyjnych pojazdu.

Raport Historii Pojazdu pozwala zweryfikować prawdomówność sprzedawcy. Znajdziesz w nim wiele kluczowych informacji, w tym  dane techniczne pojazdu, jego fabryczne wyposażenie, chronologiczną historię, informacje o szkodach i kolizjach, akcje serwisowe ogłoszone dla danego egzemplarza, zdjęcia z poprzednich aukcji sprzedażowych czy fabryczne wyposażenie. Pojazd jest też sprawdzany w bazach kradzieżowych. Dane te pochodzą z agencji rządowych, organizacji non-profit, partnerów branżowych, informacji publicznych oraz innych źródeł dostępnych w Internecie.

Oczywiście pamiętaj, aby pojazd z drugiej ręki sprawdzić też na innych płaszczyznach. Już na miejscu u sprzedawcy dokonaj dokładnych oględzin, najlepiej z mechanikiem specjalizującym się w autach danej marki. Poza tym przetestuj samochód podczas jazdy próbnej. Pamiętaj także, że interesów nabywcy broni tzw. instytucja rękojmi. Szerzej ten instrument opisaliśmy w artykule “Rękojmia na samochód używany“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Historia Pojazdu GOV

Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

Jeśli chcesz kupić samochód używany, musisz liczyć się z ryzykiem nabycia auta w złym stanie technicznym, ze sfałszowanym licznikiem przebiegu, a nawet popowodziowego czy pochodzącego z kradzieży. Poza oględzinami i przeglądem w warsztacie wiele na temat samochodu mówi Raport Historii Pojazdu. Na rynku dostępne są płatne raporty i darmowa Historia Pojazdu GOV. Sprawdź, czym różnią się od siebie obydwa raporty oraz jak sprawdzić historię auta przez Internet.

Ceny samochodów używanych poszły w górę

Ceny samochodów używanych mocno w górę

Drożeją nie tylko nowe auta. Szybko szybują w górę również ceny samochodów używanych. Sprawdź, jak w ostatnim czasie zmieniły się ceny aut z rynku wtórnego i co jest tego powodem.