Cyfrowe mPrawo Jazdy pobrane przez ponad milion kierowców

Cyfrowe mPrawo Jazdy

W artykule przeczytasz

Jak informuje resort cyfryzacji, mPrawo Jazdy zostało już pobrane przez przeszło milion kierowców. Zlikwidowano też usługę mTożsamość, a w naszym wirtualnym portfelu pojawiły się dodatkowe dane.

Czym jest mPrawo Jazdy?

W najprostszym tłumaczeniu mPrawo Jazdy to cyfrowa wersja tradycyjnego dokumentu. Jak podaje ministerstwo, cyfrowe prawo jazdy cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem. Od grudnia ubiegłego roku aplikację pobrało ponad milion osób, a to nie koniec.

Jako że jest to jedna z usług aplikacji mObywatel, z której korzysta ponad 2,3 mln Polaków, z pewnością mPrawo Jazdy jeszcze zyska na popularności. Przypomnijmy, że apka mObywatel to wirtualny portfel z cyfrowymi dokumentami, w tym z dowodem osobistym czy prawem jazdy.

Aplikację znajdziemy w sklepach App Store oraz Google Play. O samej usłudze mPrawo Jazdy szeroko piszemy w artykule pt. “Usługa mObywatel Prawo Jazdy, czyli prawko w telefonie – pytania i odpowiedzi“. Odpowiedzieliśmy tam na wszystkie najważniejsze pytania związane z usługą cyfrowego prawa jazdy.

Koniec usługi mTożsamość

Żeby korzystać z usługi mPrawo Jazdy, podobnie jak dowodu rejestracyjnego czy dowodu osobistego, potrzebny jest tzw. profil zaufany. Poza tym dla cyfrowego prawka najpierw musieliśmy aktywować usługę mTożsamość.

Po zmianach w aplikacji mObywatel brakuje zakładki mTożsamość. Zastąpiła ją usługa mObywatel, która uprościła wzór dowodu osobistego. W pierwszej kolejności zobaczymy podstawowe dane (numer PESEL, imię, nazwisko, data urodzenia, status dokumentu). Bardziej szczegółowe informacje są widoczne na kolejnym ekranie bez dostępu do wrażliwych danych przez nieuprawnione osoby. Żeby je zobaczyć, trzeba zeskrolować ekran, co ma lepiej chronić dane użytkownika. Będzie ich też więcej i znajdą się informacje dotyczące m.in. adresu zameldowania, imion rodziców czy nazwiska rodowego.

Usługa mPrawo Jazdy ze zdjęciem z dowodu osobistego

Przynajmniej na razie usługa mPrawo Jazdy, podobnie jak mPojazd (m.in. informacje o karcie pojazdu, polisie ubezpieczeniowej OC) pozostają bez zmian. Zachowano też wzór dokumentu prawa jazdy. Dlatego zdjęcie różni się w nim od fotografii z fizycznego prawa jazdy. Elektroniczny dokument ma zdjęcie pobrane z dowodu osobistego.

Jeśli chcemy korzystać z nowej wersji aplikacji mObywatel, nie musimy pobierać jej raz jeszcze. Wystarczy zaktualizować apkę na swoim smartfonie, choć obecnie nie ma takiego obowiązku. Do końca roku możemy korzystać z dotychczasowej wersji aplikacji. Nowa wersja jest oczywiście dostępna w sklepach App Store (dla urządzeń z systemem iOS) oraz Google Play (dla urządzeń z systemem Android).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: