Wiemy co zawierać w sobie będą kursy doszkalające dla młodych kierowców

kursy doszkalające dla młodych kierowców

W artykule przeczytasz

W artykule pt. Nowe przepisy dla młodych kierowców wspominaliśmy, że kierowcy pomiędzy czwartym a ósmym miesiącem po zdaniu prawa jady, będą musieli przejść obowiązkowe szkolenia. Wiemy już, z czego składać się będą kursy doszkalające dla młodych kierowców. Nadal nie wiemy mimo wszystko, kiedy takie zmiany wejdą w życie.

Warsztaty teoretyczne

Kierowcy, których obejmą nowe przepisy będą musieli przejść konieczne kursy doszkalające, które będą składać się części praktycznej i teoretycznej. Jeśli tego nie zrobią, będą zmuszeni do zwrócenia prawa jazdy do starostwa do czasu ukończenia kursu.

Część teoretyczną stanowią tutaj wykład, praktyczną natomiast jazda po torze. Zgodnie z informacjami projektu przedstawionego na stronie Rządowego Centrum Legislacji teoria ma kosztować takiego kierowcę 100 zł. W ramach takich zajęć uczestnicy będą uświadamiani w zakresie przyczyn i skutków wypadków. Ukazane zostaną im również statystyki takich zdarzeń drogowych oraz wpływ alkoholu i innych środków odurzających na zachowania kierowcy. Teoretyczne kursy doszkalające dla młodych kierowców trwać mają 90 minut, a ich organizatorzy będą mogli korzystać z tablic do pisania, makiet, materiałów wideo czy oczywiście programów komputerowych.

Część praktyczna

Godzinę trwać mają natomiast zajęcia praktyczne. Wielu to dziwi, ponieważ ich program jest dość złożony. W czasie trwania takich zajęć na torze kierowca będzie musiał pokonać łuk z prędkością 50-60 km/h przy włączonym i wyłączonym systemie ESP czy przejechać go z prędkością 30 km/h bez ESP.

Dodatkowo program taki objąć ma hamowanie awaryjne podczas jazdy na wprost, a więc zatrzymanie pojazdu z prędkości 50 i 40 km/h z włączonym i wyłączonym systemem ABS, a to nie wszystko. Program uzupełnia hamowanie awaryjne na łuku przy prędkości 60 km/h z włączonym ABS-em oraz przy prędkości 50 km/h i 40 km/h bez tego systemu.

Koszt takiego szkolenia to 200 zł, ale nie tylko kwestia finansów może być problemem. Nie sposób nie zwrócić uwagi na czas trwania takiego kursu. Godzina na kursy doszkalające dla młodych kierowców to dosyć mało. Każdy ich uczestnik wykonać będzie musiał bowiem dziesięć przejazdów, co daje sześć minut na jedną próbę. Dosyć mało, jeśli dodamy do tego uwagi instruktora. Zwłaszcza że ze względu na małą liczbę ośrodków jednocześnie w takim szkoleniu udział brać może grupa kierowców. Obecnie takich specjalistycznych ośrodków nie ma między innymi w województwach podlaskim, zachodniopomorskim i warmińsko-mazurskim.

Kiedy wprowadzone zostaną kursy doszkalające?

Mimo tego, że wiemy już, jak wyglądać będą kursy doszkalające dla młodych kierowców, nadal nie sprecyzowano daty ich wprowadzenia. Rozporządzenie w życie wejść ma 4 czerwca, co nie oznacza, że osoby zdające prawo jazdy po tym terminie, będą musiały przejść takie szkolenie. Rozporządzenie to bowiem akt wykonawczy, który wejdzie w życie trzy miesiące po ogłoszeniu tego faktu przez ministra cyfryzacji. Do tego niezbędne jest jednak poprawne funkcjonowanie systemu CEPIK 2.0. Z tym jest problem, o czym pisaliśmy w artykule pt. Krytyka systemu CEPiK ze strony Najwyższej Izby Kontroli“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Nie każdy ma świadomość, że w Polsce mamy możliwość odbyć kurs i egzamin na prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście jest to wariant wybierany bardzo rzadko, głównie z uwagi na cenę, choć nie każda szkoła dla kursantów ma w swojej ofercie kurs na prawo jazdy na samochód z automatem. Sprawdzamy, jak wygląda to w praktyce i ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na automat.

Odnowienie prawa jazdy dla seniorów

Odnowienie prawa jazdy dla seniorów… na razie w UK

Czy to możliwe, że odnowienie prawa jazdy dla seniorów będzie obowiązkowe? Jak się okazuje – jak najbardziej. Na razie takie przepisy obowiązują w Wielkiej Brytanii. Jednak nie możemy wykluczyć, że niebawem będą one normą również w krajach Unii Europejskiej. Co więcej, najprawdopodobniej to nie koniec obostrzeń uderzających w zmotoryzowanych seniorów.