Cena prawa jazdy – podwyżki cen egzaminów coraz bliżej

Cena prawa jazdy

W artykule przeczytasz

Nie ulega wątpliwości, że cena prawa jazdy – kursu i egzaminu – jest dziś coraz wyższa. Sprawdzamy, ile musimy dziś zapłacić za kurs na prawo jazdy i egzamin, a jak ceny te będą kształtować się w niedalekiej przyszłości.

Cennik prawa jazdy kategorii B w 2021 r.

Obecnie cena prawa jazdy kat. B, o ile oczywiście uda nam się zdać egzamin za pierwszym razem to wydatek łącznie 170 zł, na co składa się:

  • cena egzaminu teoretycznego na prawo jazdy kat. B – 30 zł;
  • cena egzaminu praktycznego na prawo jazdy kat. B – 140 zł.

Natomiast wzrosły koszty samego kursu. Dziś kosztuje on od ok. 2200 zł do 3000 zł. Oczywiście mówimy tutaj o kursie na prawo jazdy ze skrzynią manualną. Jeżeli wybieramy automat, co jest możliwe, zazwyczaj musimy dopłacać jakieś 100-200 zł. Jednak jak wyrobić prawo jazdy na automat opisujemy w artykułach:

Oprócz tego konieczne są badania lekarskie, które kosztują ok. 200 zł. Są one bowiem niezbędne, żeby wyrobić numer PKK. Jest to indywidualny numer profilu kandydata na kierowcę, obowiązkowy od 2014 r. przy zapisywaniu się na kurs na prawo jazdy. Żeby go otrzymać, musimy złożyć wniosek do wydziału komunikacji swojego urzędu. Dzięki temu ośrodek ruchu drogowego zapisze kandydata w systemie. Około 100 zł kosztuje też wyrobienie zdjęć i prawa jazdy. Całość więc wraz ze szkoleniem to wydatek przynajmniej ok. 3000 zł.

Przeczytaj też: “Czym jest Profil Kandydata na Kierowcę?

O ile wzrośnie cena prawa jazdy kategorii B?

Wszystko wskazuje na to, że w niedalekiej przyszłości cena prawa jazdy pójdzie w górę. Wszystko z uwagi na trudną sytuację finansową Wojewódzkich Ośrodków Ruchu Drogowego (WORD), które zadłużają się coraz bardziej. W 2019 roku deficyt wyniósł niemal 10 mln złotych, w 2020 r. był już niemal 4-krotnie wyższy. Wpływ na to ma kilka czynników, w tym inflacja, koszty utrzymania samochodów czy rosnące ceny paliwa. Nic więc dziwnego, że marszałkowie chcą wzrostu cen egzaminów.

Jak wskazaliśmy wyżej, obecnie część praktyczna egzaminu na prawo jazdy kat. B kosztuje 140 zł i utrzymuje się na tym poziomie od ośmiu lat. Po zmianach praktyczny egzamin na prawo jazdy kat. B kosztowałby ok. 200 zł. Mniejsza różnica w cenie dotyczyłaby egzaminów teoretycznych. W tym przypadku Związek Województw RP proponuje podwyżkę z 30 zł do 43 zł. Swój cennik kursów zmienić mogą też szkoły nauki jazdy.

Oczywiście cena prawa jazdy wzrośnie też przy innych kategoriach. Cennik będzie bazować na podstawie przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, tj.:

  • 4,25 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla kategorii B1, C1, D1 i na traktor;
  • 5 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia dla egzaminu na prawo jazdy na ciężarówkę.

Trudniejszy egzamin na prawo jazdy

Warto przypomnieć, że w 2021 roku zmieniły się zasady teoretycznego egzaminu na prawo jazdy. Obecnie to 32 pytania, z czego:

  • 20 dotyczy zakresu wiedzy podstawowej (wariant odpowiedzi TAK lub NIE);
  • 12 dotyczy zakresu wiedzy specjalistycznej danej kat. prawa jazdy (wariant odpowiedzi A, B lub C).

Żeby ukończyć go z wynikiem pozytywnym, należy zdobyć przynajmniej 68 z 74 możliwych punktów. Nie tylko pojawiły się nowe pytania, w tym te dość podchwytliwe. Inaczej odbywa się też organizacja egzaminu. Przerwy między kolejnymi egzaminami teoretycznymi zostały skrócone z 50 do 45 minut.

Warto też pamiętać też o zmianach, jakie weszły w życie w ruchu drogowym w czerwcu 2021 roku. Mowa o bezsprzecznym ustąpieniu pierwszeństwa pieszym, którzy mają zamiar wkroczyć na przejście. Niewłaściwe zachowanie i nieustąpienie pierwszeństwa skutkuje oblaniem egzaminu.

Pamiętać należy również o ograniczeniu prędkości w terenie zabudowanym do 50 km/h przez całą dobę. Wprawdzie egzaminator nie sprawdzi tego w praktyce, ale może zweryfikować, czy młody adept wie o zmianach. Podobnie jest z koniecznością zachowania bezpiecznej odległości podczas jazdy na autostradach i drogach szybkiego ruchu. Przypomnijmy, że wynosi ona połowę aktualnej prędkości samochodu i jest wyrażona w metrach.

Jak widzimy, wszystko wskazuje na to, że cena prawa jazdy pójdzie w górę. Czas pokaże, jak duże będą to podwyżki. Najprawdopodobniej za egzamin teoretyczny i praktyczny na prawo jazdy kat. B zapłacimy ok. 70-80 zł więcej niż ma to miejsce obecnie.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów

Nie każdy ma świadomość, że w Polsce mamy możliwość odbyć kurs i egzamin na prawo jazdy na samochód z automatyczną skrzynią biegów. Oczywiście jest to wariant wybierany bardzo rzadko, głównie z uwagi na cenę, choć nie każda szkoła dla kursantów ma w swojej ofercie kurs na prawo jazdy na samochód z automatem. Sprawdzamy, jak wygląda to w praktyce i ile kosztuje prawo jazdy kategorii B na automat.