Będą tablice rejestracyjne dla rowerów?

tablice rejestracyjne dla rowerów

W artykule przeczytasz

Czy to możliwe, że niebawem będą obowiązkowe tablice rejestracyjne dla rowerów? Nie można tego wykluczyć, a zwolennikami takiego pomysłu są aktywiści.

Tablice rejestracyjne dla rowerów, czyli koniec z anonimowością rowerzystów

Nie jest tajemnicą, że w miejskim ruchu rowerowym panuje duży chaos. Rowerzyści korzystają nie tylko z chodników i ścieżek, ale poruszają się również po jezdni, często łamiąc przy tym przepisy. Czy tablice dla rowerów rozwiążą ten problem? Według aktywistów tablice rejestracyjne dla rowerów sprawią, że rowerzyści przestaną być anonimowi. Stąd będą bardziej uważni, zważając na innych uczestników ruchu, stosując się do przepisów i podnosząc bezpieczeństwo na drogach.

Jazda na rowerze wg przepisów prawa

Oczywiście jazda rowerem jest uregulowana prawnie, ale wiele z zapisów ustawy nie jest powszechnie znanych, bo łamie się je notorycznie. Zgodnie z przepisami prawa, rowerzysta w pierwszej kolejności musi korzystać z drogi dla rowerów. Jeżeli jej nie ma, jego obowiązkiem jest dzielić drogę z większymi pojazdami. Poruszanie się po chodniku możliwe jest jedynie w trzech przypadkach, tj.:

  • podczas jazdy z dzieckiem poniżej 10. roku życia
  • kiedy chodnik jest szerszy niż dwa metry, a równoległa droga ma ograniczenie prędkości powyżej 50 km/h i jest pozbawiona pasa dla rowerów
  • podczas złej pogody zagrażającej bezpieczeństwu

Poza tym, przy poruszaniu się rowerem po chodniku, rowerzyści muszą ustępować miejsca pieszym. Wygląda na to, że wielu użytkowników jednośladów nie zna przepisów lub zwyczajnie obawia się o swoje bezpieczeństwo, bo nie korzystają oni z jezdni, ale poruszają się chodnikami.

Jakie przewinienia popełniają rowerzyści?

Trzeba pamiętać, że rowerzyści powyżej 18. roku życia, nie muszą zdawać egzaminów. Niepodważalnym faktem jest też, że wielu z nich notorycznie popełnia przewinienia drogowe, a przecież obowiązują ich te same przepisy, które tyczą się kierowców. Można być pewnym, że część rowerzystów zwyczajnie ich nie zna. Jeżeli wziąć natomiast pod uwagę główne grzechy rowerzystów na drogach, należą do nich:

  • wymuszanie pierwszeństwa na skrzyżowaniach równorzędnych
  • przejeżdżanie przez przejście dla pieszych na czerwonym świetle
  • włączanie się do ruchu w niedozwolony sposób
  • brak oświetlenia

Z drugiej strony, wielu rowerzystów świadomie łamie przepisy, stwarzając tym samym niebezpieczeństwo na drogach. Jednym z powodów łamania prawa jest anonimowość. Stąd pomysł o tablice rejestracyjne dla rowerów, dzięki czemu ukaranie mandatem rowerzysty za popełnione przewinienia drogowe byłoby o wiele prostsze. Obecnie, nawet wówczas, kiedy uda się nagrać rowerzystę łamiącego prawo, taką osobę ciężko ukarać jest mandatem. Tablice rowerowe na pewno by to ułatwiły. Jednak czy rzeczywiście są tu złotym środkiem?

Dla kogo rejestracyjne tablice rowerowe?

Akcja zarejestrowania wszystkich rowerów byłaby trudna i kosztowna. Dlatego nie wydaje się, aby tablice rejestracyjne dla rowerów były obowiązkowe dla wszystkich rowerzystów. Dla indywidualnych właścicieli jednośladów byłby to pewien koszt i na pewno podniosłoby się wiele głosów sprzeciwu. Stąd pomysł, aby tablice rejestracyjne rowerowe tyczyły się jedynie rowerów należących do miejskich wypożyczalni, które zwłaszcza w dużych miastach cieszą się ostatnio ogromną popularnością. Zwłaszcza że według pieszych, to właśnie rowerzyści wypożyczający rowery najczęściej jeżdżą po chodnikach i do tego robią to w mało kulturalny sposób.

Tablice rejestracyjne także dla hulajnóg elektrycznych?

Jeżeli w życie weszłyby przepisy regulujące tablice rejestracyjne dla rowerów, na pewno tyczyłoby się to również hulajnóg elektrycznych. Szczególnie że niebawem zostanie uregulowany ruch tych pojazdów. W przypadku, kiedy tablice rejestracyjne byłoby trzeba umieścić jedynie na hulajnogach z wypożyczalni, nie stanowiłoby to większego problemu, ponieważ największa ich część należy właśnie do operatorów. Zresztą również w tym przypadku to właśnie użytkownicy wypożyczonych hulajnóg elektrycznych stwarzają największe zagrożenie. Taki pomysł nie byłby też nowy, ponieważ małe tablice rejestracyjne mają hulajnogi wypożyczane na przykład w Berlinie.

Czy tablice rejestracyjne dla rowerów coś zmienią?

Pozostaje zadać sobie pytanie, czy tablice rejestracyjne rowerowe poprawiłyby bezpieczeństwo na miejskich drogach. Być może nieodpowiedzialni rowerzyści zaczęliby przestrzegać przepisów i szanować innych uczestników ruchu, ale to żaden pewnik. Dla wielu to pomysł zupełnie bez sensu generujący tylko niepotrzebne koszty. Niewątpliwie byłby to spory problem, jeżeli każdy rowerzysta zostałby zmuszony do zarejestrowania swojego jednośladu. Ciekawe, ile trwałaby taka rejestracja i jak kosztowny byłby to proceder. Z pewnością byłoby to tańsze niż przy rejestracji auta, o czym więcej w artykule pt. Koszty rejestracji samochodu 2019, ale jakie byłyby to koszty, nie da się w tej chwili dokładnie odpowiedzieć.

Złoty środek z pewnością leży gdzieś pośrodku. Tablice rejestracyjne dla rowerzystów mogą pomóc, choć ważniejsze jest pilnowanie porządku przez odpowiednie organy i karanie uczestników ruchu, którzy poruszając się na jednośladach, łamią przepisy prawa.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: