Badanie techniczne pojazdu będzie droższe?

Czy badanie techniczne pojazdu będzie droższe?

W artykule przeczytasz

Diagności już kilkukrotnie opiewali za tym, aby badanie techniczne pojazdu było droższe. Ich sytuacją zainteresowało się dwóch posłów — Paweł Kukiz i Paweł Szramka. Złożyli oni do ministra infrastruktury interpelację w tej sprawie. Czy to oznacza, że już wkrótce stacje diagnostyczne podwyższą cenę za badanie techniczne samochodu i innych pojazdów?

16 lat tych samych stawek za badanie techniczne pojazdu

Posłowie Szramka i Kukiz w interpelacji zauważają, że stawki za badanie techniczne pojazdu są niezmienne od 2004 roku, a więc szesnastu lat. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby nie fakt, że rosną koszty prowadzenia stacji kontroli pojazdów. Te wzrosły o blisko 80 proc., a samo wynagrodzenie o przeszło 200 proc. – z 824 zł do 2600 zł brutto.

Zmian nie wprowadzono również po podniesieniu stawki podatku VAT (od towarów i usług), zwiększając ją z 22 do 23 proc. To wszystko sprawia, że podwyżki spadają na diagnostów. Oczywiście wyższe koszty prowadzenia działalności muszą oni pokrywać z własnej kieszeni.

Zwłaszcza że rozwój techniki motoryzacyjnej zmusza stacje kontroli pojazdów do inwestycji w coraz lepszy sprzęt. Niestety, na jego modernizację wielu SKP brakuje środków. Optymizmem diagnostów nie napawają również działania rządu, szczególnie podnoszenie płacy minimalnej. Niewątpliwie przekłada się to na wyższe koszty prowadzenia działalności. Wielu mówi jasno, że rządzącym zależy na upadku mikro, małych i średnich przedsiębiorców prowadzących stacje kontroli pojazdów. Tymczasem wiele z nich to wielopokoleniowe firmy rodzinne w 100% z polskim kapitałem.

Ile kosztuje przegląd samochodu?

Opłaty za badania techniczne pojazdu wynikają z cennika ogłoszonego w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 29 września 2004 r. (Dz.U. z 2004 r. Nr 223, poz. 2261) z późniejszymi zmianami (Dz.U. z 2005 r. Nr 155, poz. 1302, Dz.U. z 2009 r. Nr 155 poz. 1233), w związku z wysokością opłat za prowadzenie SKP oraz przeprowadzania badań technicznych.

Dlatego obecnie badanie techniczne ceny ma następujące:

  • motocykle – 62 zł
  • samochody osobowe – 98 zł
  • samochody ciężarowe – 153 zł
  • pojazdy z instalacją gazu – 162 zł

Ponadto, zgodnie z art. 82 ust. 2 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997 – Prawo o ruchu drogowym i późniejszymi zmianami, badanie techniczne pojazdu zakończone z wynikiem pozytywnym, a więc potwierdzone wpisem do dowodu rejestracyjnego, obciążone jest dodatkowo opłatą ewidencyjną. To jednak koszt minimalny w wysokości zaledwie 1 zł.

Na odpowiedź Ministerstwa Infrastruktury trzeba poczekać. Nie jest jednak wykluczone, że cena badania technicznego pojazdu pójdzie w górę. Zresztą zmian w zakresie badań, nie tylko na rzecz diagnostów, ale również kierowców mogłoby być więcej. Między innymi nieco absurdalny jest dziś obowiązek wymiany dowodu rejestracyjnego z powodu braku miejsca na pieczątki diagnosty. Wszystko dlatego, że od października 2018 roku i tak kierowca może poruszać się bez dowodu rejestracyjnego. Szerzej opisuje to artykuł pt. Brak miejsca na pieczątki w dowodzie rejestracyjnym — co zrobić?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 4.5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: