Aquaplaning — czym jest i jak się go ustrzec?

Czym jest aquaplaning?

W artykule przeczytasz

Jesienią kierowcy muszą być przygotowani na częste i intensywne deszcze. Tym bardziej warto zwrócić uwagę na aquaplaning. Czym jest to zjawisko i jak ustrzec się go na drodze?

Aquaplaning — co to jest?

Aquaplaning, hydroplaning lub akwaplanacja to zjawisko utraty przyczepności na mokrej nawierzchni. Co oczywiste, to sytuacja bardzo niebezpieczna dla kierowców, ich pasażerów i innych uczestników ruchu.

Przede wszystkim dlatego, że większość kierowców nie spodziewa się aquaplaningu. Podczas jazdy w deszczu, kiedy nawierzchnia jest śliska, roztropny kierowca unika gwałtownych manewrów typu szybka zmiana pasa, dynamiczne ruszanie, ostre wejście w zakręt przy wysokiej prędkości itp.

Niestety, z aquaplaningiem spotykamy się również podczas spokojnej jazdy na wprost, nawet ze stosunkowo niską prędkością. Jest to zjawisko, kiedy opony nie odprowadzają wody w trakcie ulewnego deszczu. Między oponą a drogą tworzy się wówczas warstwa wody, z którą bieżnik sobie nie radzi. Jej ciśnienie powoduje brak kontaktu z nawierzchnią. Skutkiem jest utrata przyczepności, a samochód wpada w poślizg. Porównać można to do jazdy po oblodzonej nawierzchni. Kierowcy mówią tu o tzw. pływaniu samochodu.

Aquaplaning — jak się przed nim bronić?

Podczas utraty przyczepności na mokrej nawierzchni przede wszystkim należy zachować spokój. Najważniejsze, aby unikać gwałtownych ruchów kierownicą, podobnie jak dodawać gazu. W przypadku hydroplaningu zachowuj się wedle poniższej instrukcji:

  1. Unikaj gwałtownego skręcania lub hamowania.
  2. Wciśnij sprzęgło i zdejmij nogę z gazu.
  3. Trzymaj kierownicę z kołami skręconymi w kierunku jazdy.

Jak uniknąć aquaplaningu?

Jazda w deszczu zawsze wiąże się z większym niebezpieczeństwem. W przypadku aquaplaningu wpływ na pojawienie się tego zjawiska ma kilka czynników (m.in. prędkość, stan opon, stan nawierzchni, rodzaj jezdni, intensywność opadów i głębokość wody).

Ważne, aby podczas intensywnych opadów deszczu zdjąć nogę z gazu i zwolnić. Wprawdzie nie ma jednej prędkości, przy której występuje aquaplaning, ale prędkość zwiększa ryzyko zajścia tego zjawiska. Oczywiście nadmierna prędkość to nie tylko większe ryzyko utraty przyczepności, ale na przykład również rozmazanie obrazu przez uderzające w szybę krople deszczu, co wydłuża czas reakcji kierowcy.

Podobnie zresztą jak parujące szyby, ale z tym problemem można sobie poradzić przez sprawnie pracującą klimatyzację. Z kolei w aucie bez klimatyzacji włącz nawiew i uchyl boczne okna, co poprawi cyrkulację powietrza.

Poza tym niezwykle duży wpływ na akwaplanację ma stan opon. Jeżeli są one zniszczone i zużyte, nie potrafią z wystarczającą intensywnością odprowadzać wody. Dlatego warto kontrolować ich stan, a między sezonami przechowywać w odpowiednich warunkach, o których mówi artykuł pt. Jak przechowywać opony samochodowe?“.

Należy również pamiętać, że pułapki na kierowców czekają w kałużach. Jako że stan polskich dróg z reguły nie napawa optymizmem, nie można wykluczyć, że wjechanie w kałużę zakrywającą dziurę może uszkodzić samochód.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: