Akcyza na samochody w 2021 roku. Będzie zmiana?!

Akcyza na samochody w 2021 roku

W artykule przeczytasz

Wiemy już, że akcyza na samochody w 2021 roku ulegnie zmianie. Wprawdzie stawki się nie zmienią, ale handlarze mogą zacząć się martwić. Ministerstwo Finansów przedstawiło projekt rozporządzenia, który uszczelni lukę akcyzową. Niestety, nowe przepisy przełożą się na wyższe ceny samochodów osobowych z zagranicy.

Akcyza na samochody w 2021 roku obecnie

Przypomnijmy, że akcyza na samochody w 2021 z silnikiem spalinowym wynosi:

  • 3,1% wartości auta z silnikiem o pojemności poniżej 2.0 litrów;
  • 18,6% wartości auta z silnikiem o pojemności powyżej 2.0 litrów.

Preferencyjne, niższe o połowę stawki akcyzy mają auta hybrydowe typu plug-in, które możemy ładować z gniazdka:

  • 1,55% wartości auta silnikiem o pojemności poniżej 2.0 litrów;
  • 9,3% wartości auta z silnikiem o pojemności powyżej 2.0 litrów.

Wiele wskazuje na to, że auta hybrydowe typu plug-in będą objęte preferencyjną stawką do końca 2021 roku. Przypomnijmy, że całkowicie zwolnione z akcyzy są samochody elektryczne.

Akcyza na samochody w 2021 roku na nowych zasadach już od lipca?

Jak podaje resort finansów, z tytułu oszustw na podatku akcyzowym polski budżet traci nawet ponad 32,5 mln złotych. Stąd możemy spodziewać się wejścia w życie nowych przepisów.

Przypomnijmy, że obecnie podatkiem akcyzowym są obłożone:

  • samochody osobowe wcześniej niezarejestrowane w Polsce;
  • wewnątrzwspólnotowe auta osobowe wcześniej niezarejestrowane w kraju;
  • nowe, niezarejestrowane wcześniej samochody sprzedawane na terenie naszego kraju.

Jak nie trudno zauważyć, z akcyzy zwolnione są między innymi pojazdy ciężarowe, podobnie jak auta specjalne o masie do 3,5 t. Lukę w przepisach wykorzystują handlarze. Importują oni do kraju samochody jako pojazdy ciężarowe. Już po zarejestrowaniu ich w Polsce, w ciągu 30 dni przez zgłoszenie zmieniają rodzaj pojazdu na osobowy.

Niebawem ma się to zmienić, co odczują kierowcy, bo auta będą droższe. Jeśli ustawa o akcyzie ulegnie zmianie, jeszcze w 2021 roku podatek akcyzowy na samochody będzie wyglądać inaczej. Po wejściu w życie nowych przepisów obowiązek opłacania akcyzy będą miały także te osoby, które chcą zmienić kategorię zarejestrowanego pojazdu z ciężarowego na osobowy.

Przed zarejestrowaniem samochodu lub dokonaniem zmian w dowodzie rejestracyjnym, urząd skarbowy dokona analizy, czy należy zapłacić akcyzę. Na zmianach przepisów na pewno stracą handlarze, którzy sprowadzają do Polski pojazdy jako dostawcze, po czym już w kraju zmieniają ich rodzaj na auta osobowe. Niestety, jak zwykle, koszty poniosą kierowcy. Zmiany w ustawie o akcyzie sprawią, że przynajmniej niektóre auta sprowadzone z zagranicy będą droższe.

Jak zapłacić akcyzę za samochód w 2021 roku?

Przypomnijmy, że od 2017 roku podatku akcyzowego nie opłacamy już w Urzędzie Celnym, ale w Urzędzie Skarbowym. Nic się na tej płaszczyźnie nie zmieni po wejściu w życie nowych przepisów. Możemy to zrobić osobiście lub przez Internet, korzystając z platformy PUESC. Zrobimy to w trzech krokach:

  1. Wypełniamy deklarację uproszczoną dla podatku akcyzowego od nabycia wewnątrzwspólnotowego AKC-U/S – podajemy dane osobowe i pojazdu. Osobiście wyliczamy też wysokość podatku akcyzowego, do czego wystarczy nam kalkulator akcyzy. Jeśli korzystamy z Internetu, pamiętajmy, aby sprawdzić po złożeniu wniosku online, czy otrzymaliśmy UPO (urzędowe potwierdzenie odbioru). Pamiętajmy, że jeśli samochód ma kilku właścicieli, osobny wniosek musi złożyć każdy współwłaściciel.
  2. Opłacamy podatek akcyzowy – uiszczamy wcześniej wyliczoną kwotę na rachunek Urzędu Skarbowego.
  3. Pobieramy potwierdzenie zapłaty akcyzy – podajemy m.in. numer VIN pojazdu i pobieramy potwierdzenie zapłaty podatku akcyzowego. Jest nam ono niezbędne przy rejestracji samochodu.

Na złożenie deklaracji AKC-U/S mamy 14 dni od sprowadzenia auta do kraju. Pamiętajmy natomiast, że sprowadzając samochód do Polski, nie musimy opłacać podatku od czynności cywilnoprawnych. Szerzej o podatku PCC piszemy w artykule pt. “Podatek od kupna samochodu – PCC 2021“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: