1,5 mln kierowców pobrało na telefon usługę mPrawko

mprawko-autobaza

W artykule przeczytasz

Elektroniczne prawo jazdy, czyli mPrawko zyskuje na popularności wśród polskich kierowców. Jak informuje resort cyfryzacji, łącznie z aplikacji mObywatel korzysta 2,9 mln Polaków, z czego 1,5 mln obywateli pobrało mPrawo Jazdy.

Czym jest usługa mPrawko?

Przypomnijmy, że od 5 grudnia 2020 roku nie musimy już wozić ze sobą dokumentu uprawniającego nas do kierowania pojazdem. Wprawdzie nie jest to obowiązkiem, ale w zamian możemy mieć prawo jazdy w telefonie, czyli tzw. mPrawko. Usługa mPrawo Jazdy to cyfrowy odpowiednik klasycznego, plastikowego dokumentu.

Aby skorzystać z cyfrowego prawa jazdy, najpierw musimy zainstalować aplikację mObywatel. Nie jest to jednak obowiązkowe. W razie kontroli nie trzeba mieć i klasycznego prawa jazdy, i telefonu z jego wersją cyfrową, czyli usługą mPrawo Jazdy. Policja wszystkie dane sprawdzi w systemie.

Jednak Ministerstwo Cyfryzacji zachęca do pobrania aplikacji mObywatel, a następnie ściągnięcia usługi mPrawo Jazdy. W ten sposób jako kierowcy możemy podejrzeć dane zawarte w tym dokumencie. Elektroniczne prawo jazdy pomoże też w razie występowania problemów technicznych.

Sama instalacja aplikacji oraz usługi mPrawko jest dziecinnie prosta. Jak przejść przez tę procedurę krok po kroku podpowiadamy w artykule “Prawo jazdy w telefonie. Jak dodać prawko do smartfona?“. Aplikacja mObywatel działa na urządzeniach z systemami operacyjnymi Android oraz iOS.

Cyfrowe mPrawo Jazdy pobrane przez 1,5 mln kierowców

Pod koniec marca resort informował, że z usługi mPrawo Jazdy korzysta 1 mln polskich kierowców. Po kolejnych dwóch miesiącach przebito granicę 1,5 mln użytkowników. Elektroniczne prawo jazdy zyskuje więc na popularności, choć wydaje się, że nie w takim tempie, jak życzyliby sobie rządzący. Przy ogólnej liczbie niespełna 22 mln kierowców jest to raczej skromny wynik.

Przypomnijmy od razu, że aplikacja mObywatel to także szereg innych funkcji. Pozwala ona wyświetlać informacje z dowodu rejestracyjnego, polisy OC czy karty pojazdu. Szybko tą drogą sprawdzimy też aktualną liczbę punktów karnych. W apce mObywatel możemy mieć też swój cyfrowy dowód osobisty. Tą drogą zalogujemy się też do nowego systemu poboru opłat na autostradach i innych drogach zarządzanych przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Sama aplikacja mObywatel cieszy się większą popularnością. Obecnie korzysta z niej 2,9 mln użytkowników.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Prawo jazdy w telefonie

Prawo jazdy w telefonie. Jak dodać prawko do smartfona?

Od 5 grudnia 2020 roku nie musimy ze sobą wozić prawa jazdy i nie zostaniemy ukarani mandatem za brak dokumentu. Wszystkie nasze dane, w tym uprawnienia policja sprawdzi w systemie elektronicznym. Jednak dodatkowo dodać dokument do swojego smartfona. Podpowiadamy, co zrobić, aby mieć prawo jazdy w telefonie.