Opony całoroczne – zalety i wady

W artykule przeczytasz

Na naszym blogu już niejednokrotnie wspominaliśmy, jak wielki wpływ na bezpieczną jazdę samochodem mają odpowiednie opony. To właśnie one mają bezpośredni kontakt z nawierzchnią oraz decydują o długości drogi hamowania, dlatego każdy kierowca musi pamiętać o ich regularniej wymianie.

Decydując się na zakup nowego kompletu opon, można wybrać jedną z dwóch dostępnych opcji, a mianowicie kupić opony dedykowane na określony sezon lub wybrać opony całoroczne, w których można jeździć zarówno latem, jak i zimą. Z pewnością wielu z Was zastanawia się jaki wariant wybrać – opony całoroczne czy sezonowe? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie z pewnością pomoże Wam dzisiejszy wpis, w którym zdefiniujemy zarówno wszystkie zalety, jak i wady opon całorocznych.

a

Zalety

Mieszanka opony całorocznej uwzględnia nie tylko surowce wykorzystywane w oponach letnich, ale również te, które są niezbędne w oponach przeznaczonych do jazdy zimą. Takie opony w centralnej części posiadają sporą ilość nacięć, które umożliwiają uzyskanie przyczepności w trudnych warunkach atmosferycznych, natomiast ich zewnętrzna część posiada dodatkowe klocki stabilizujące jazdę w czasie upalnych dni. Opona jest uniwersalna i jest to niewątpliwie jej najważniejsza zaleta, wpływająca bezpośrednio na koszty eksploatacyjne oraz komfort korzystania z pojazdu. Inwestując w opony całoroczne nie musicie martwić się regularną wymianą opon na określony sezon. Nagły atak zimy z pewnością Was nie zaskoczy, a Wasze finanse nie ucierpią z powodu konieczności zakupu dwóch osobnych kompletów opon.

a

Wady

Niestety opona całoroczna nie jest doskonałym rozwiązaniem, które moglibyśmy Wam polecić z pełną odpowiedzialnością. Ma ona również swoje wady, które należy dokładnie poznać. Opona uniwersalna w sposób nienaganny sprawdza się latem, jednak ustępuje oponie zimowej w czasie ekstremalnych warunków takich jak oblodzona droga. Słabsza przyczepność na mokrych i oblodzonych powierzchniach wpływa na bezpieczeństwo jazdy, a to przecież aspekt, który powinien być najważniejszy dla każdego kierowcy. Opony uniwersalne odradzamy również osobom, które preferują dynamiczną jazdę na dłuższych trasach, ponieważ ich mniejsza wytrzymałość w czasie szybkiej jazdy wpływa na właściwości jezdne.

a

Podsumowanie

W naszej opinii wybór ogumienia powinien być dopasowany do preferowanego stylu jazdy. Osoby, które wolą zachowawczy styl i w większości eksploatują swój samochód w warunkach miejskich, mogą wybrać opony uniwersalne. Ci kierowcy będą z pewnością zadowoleni z tego wyboru, ponieważ nie odczują większej różnicy w eksploatacji samochodu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też:

Opony na zimę — pytania i odpowiedzi

Opony na zimę — FAQ

Opony na zimę, mimo rosnącej popularności opon całorocznych, nadal cieszą się dużym uznaniem wśród kierowców.