Lusterko fotochromatyczne – co to jest i jak działa?

Lusterko fotochromatyczne – co to jest i jak działa?

W artykule przeczytasz

Wsteczne lusterko fotochromatyczne znajduje się wewnątrz auta. Jego zadaniem jest poprawa widoczności w gorszych warunkach. Lusterko tego typu automatycznie ściemnia się wówczas, kiedy oślepiają nas światła pojazdów jadących z tyłu. Sprawdzamy, jak działa fotochromatyczne lusterko, jakie są jego rodzaje i w jakich autach montuje się ten element wyposażenia.

Jak działa fotochromatyczne lusterko wsteczne?

Nie ulega wątpliwości, że lusterko wsteczne jest niezwykle istotne w kwestii bezpieczeństwa. W dużym stopniu poprawia ją lusterko fotochromatyczne. To rozwiązanie, które maksymalizuje pole widzenia kierowcy, szczególnie że ma ono zapobiegać oślepieniu.

Jest to przydatne zwłaszcza w sytuacji prowadzenia auta po zmroku, kiedy w lusterku wstecznym odbijają się światła pojazdów jadących za nami. Niestety, skutkuje to oślepieniem i ograniczeniem widoczności. Zjawiska te niweluje właśnie lusterko fotochromatyczne. W zależności od zastosowanej metody rozróżniamy dwa rodzaje tego typu zwierciadeł:

  • Lusterko fotochromatyczne wykorzystujące metodę chemiczną – na szkle znajduje się specjalny czynnik chemiczny. Jeżeli ilość promieni światła się zwiększa – tafla szkła robi się ciemniejsza, co zmniejsza odbijanie światła. Jeśli ilość światła maleje – powierzchnia ponownie się rozjaśnia.
  • Lusterko fotochromatyczne wykorzystujące czujnik elektroniczny (lusterko elektrochromatyczne) – jasność lusterka jest korygowana czujnikiem elektrycznym, który monitoruje natężenie światła i ściemnia lub rozjaśnia szkło w sposób automatyczny. Warto zauważyć, że obecnie w wielu pojazdach zwierciadła fotochromatyczne mają też czujnik deszczu.

Jak zamontować wewnętrzne lusterko fotochromatyczne?

Początkowo wewnętrzne lusterka fotochromatyczne trafiały tylko do aut klasy premium. Obecnie są znacznie szerzej dostępne na rynku, również w autach bardziej powszechnych i tańszych segmentów, chociaż zwykle za dopłatą rzędu kilkuset złotych, a więc nie zawsze jest to standard. Oczywiście lusterko samościemniające możemy też zamontować samodzielnie. W przypadku montażu takiego lusterka sporo zależy od zastosowanego rozwiązania.

Łatwiej o jego montaż, jeżeli jest to lusterko wykorzystujące metodę chemiczną. Otóż wystarczy wówczas zdemontować stare zwierciadło i założyć nowe. Jest to trudniejsze, jeżeli lusterko wykorzystuje czujnik natężenia światła, choć nadal jest to możliwe. W takiej sytuacji należy zdemontować stare zwierciadło wsteczne, a kable nowego lusterka podłączyć do wewnętrznego systemu oświetlenia, który znajduje się w podsufitce. Rzecz jasna zawsze możemy to również zlecić dla mechanika.

Przeczytaj też: “Kobiety w motoryzacji. Sprawdź, co zawdzięczasz kobietom!

Natomiast wcześniej musimy wybrać odpowiedni gadżet. Najlepiej, jeżeli jest to lusterko dopasowane do modelu naszego samochodu. Dzięki temu mamy pewność, że instalacja auta będzie dopasowana do lusterka, co przełoży się na jego poprawną pracę. Zresztą weryfikacja właściwej pracy lusterka z czujnikiem nie jest trudna. Wystarczy skorzystać z latarki, świecąc na sensor i zakrywając dostęp światła. W ten sposób sprawdzimy, czy lusterko ściemnia się i rozjaśnia w zależności od natężenia światła.

Sam fakt, że lusterko fotochromatyczne wewnętrzne to ciekawy gadżet, nie ulega wątpliwości i na pewno warto je zamontować. Przemawia za nim również niska cena, chociaż nie zawsze jest to standard. Najtańsze lusterko wewnętrzne wsteczne fotochromatyczne kosztuje kilkadziesiąt złotych, te lepsze są w cenie kilkuset złotych. Nie jest to szczególnie wygórowana cena, zwłaszcza mając na uwadze poprawę komfortu, a przede wszystkim bezpieczeństwa jazdy.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: