Na warsztat

Jaka kara za brak OC w 2022 roku?
News

Jaka kara za brak OC w 2022 roku?

Kara za brak OC w 2022 roku, w porównaniu z poprzednim rokiem, ponownie poszła w górę. Wszystko dlatego, że grzywna ta jest powiązana z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. Zależność jest prosta: im wyższe wynagrodzenie, tym wyższy mandat. Jako że minimalne pensje cały czas rosną, w górę idą również mandaty za brak obowiązkowego ubezpieczenia. Sprawdzamy, ile wynosi mandat za brak OC w zależności od rodzaju pojazdu oraz długości okresu bez ochrony ubezpieczeniowej.

przyciemnione-szyby-a-oc
Na warsztat

Oznaczenia szyb samochodowych – jak rozumieć numery na szybach i dlaczego warto zwrócić na nie uwagę?

Oznaczenia szyb samochodowych to garść informacji na temat ich produkcji i typu zastosowanego szkła umieszczana w dolnym rogu. Żeby móc je odczytać, trzeba wiedzieć, w jaki sposób zostały zakodowane. To nie tylko wiedza czysto teoretyczna – przydaje się ona choćby podczas zakupu używanego pojazdu w celu ustalenia jego przeszłości i oryginalności poszczególnych części. Jak sprawdzić rocznik szyby w samochodzie, dlaczego to takie ważne i co oznacza reszta umieszczonych na szkle informacji?

Jak działa obieg wewnętrzny w samochodzie?
News

Jak działa obieg wewnętrzny w samochodzie?

Obok trybu standardowego wentylacja w aucie może działać również w obiegu zamkniętym. Mimo iż niemal każdy samochód daje możliwość korzystania z trybu recyrkulacji powietrza w kabinie, rzadko się o nim wspomina. Co więcej, wielu kierowców nie wie, kiedy korzystać z tej funkcji. Dlatego sprawdzamy, czym jest obieg wewnętrzny w samochodzie, kiedy warto go włączyć i jak długo z niego korzystać.

System e-TOLL – pytania i odpowiedzi
News

System e-TOLL – pytania i odpowiedzi

Od 1 grudnia 2021 roku system e-TOLL na wybranych odcinkach płatnych autostrad należących do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA) obowiązuje również kierowców pojazdów lekkich (m.in. motocykle, samochody osobowe). Jako że wciąż budzi on wiele wątpliwości i rodzi sporo pytań, przygotowaliśmy odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania związane z nowym systemem poboru opłat w formie elektronicznej.

Opony XL – czym charakteryzuje się wzmocnione ogumienie?
Na warsztat

Opony XL – czym charakteryzuje się wzmocnione ogumienie? 

Poprzez opony XL rozumiemy lepsze, wzmocnione ogumienie. Jeżeli na oponach znajdziemy oznaczenie XL, oznacza to, że mają one podwyższoną nośność względem ogumienia bez tego oznaczenia. Sprawdzamy, co je charakteryzuje i do jakich pojazdów zalecane są opony z oznaczeniem XL.

Problemy z płynem AdBlue
Na warsztat

Płyn AdBlue. Niedobór na rynku unieruchomi diesle?

Nie jest to najlepszy czas dla diesli. Nie dość, że samochody z silnikiem wysokoprężnym dotykają różne zakazy, za chwilę może okazać się, że będzie problem z ich uruchomieniem. Problemem jest płyn AdBlue niezbędny dla współczesnych diesli. Z uwagi na wysokie ceny gazu ziemnego producenci AdBlue mocno ograniczyli jego produkcję. Czy jest się czego obawiać i przy silnym mrozie auta na olej napędowy zostaną unieruchomione?

Czujnik deszczu w samochodzie – czym jest i jak działa?
Na warsztat

Czujnik deszczu w samochodzie – czym jest i jak działa?

Współczesne samochody są coraz bardziej zaawansowane, a wszystko, aby poprawić komfort jazdy i zwiększyć poziom bezpieczeństwa. Dlatego w autach znajdziemy wiele nowoczesnych systemów wspomagania kierowcy, które automatyzują czynności ręcznie wykonywane przez osobę za kierownicą. Jednym z nich jest sensor deszczu, który obecnie jest coraz częściej na seryjnym wyposażeniu aut. Sprawdzamy, czym jest i jak działa czujnik deszczu w samochodzie.

Rotacja opon – co to jest i na czym polega?
Na warsztat

Rotacja opon – co to jest i na czym polega?

Rotacja opon to jedna z ważniejszych zasad ich prawidłowej eksploatacji. Sprawdzamy, czym jest rotowanie ogumienia, na czym polega ten proces i dlaczego jest to takie istotne.

Ząbkowanie opon – co to jest i jakie są tego przyczyny?
Na warsztat

Ząbkowanie opon – co to jest i jakie są tego przyczyny?

Ząbkowanie opon jest naturalnym procesem ich zużywania. Sprawdzamy, co to jest ząbkowanie ogumienia, jakie są tego przyczyny, objawy i skutki tego zjawiska, a także jak poradzić sobie z takim zużyciem opon.

Stawka za badanie auta mocno w górę?
News

Stawka za badanie auta mocno w górę? Znamy propozycje diagnostów

Nie jest wykluczone, że niebawem stawka za badanie auta pójdzie mocno w górę. Zresztą o podwyżkach cen badań technicznych mówi się od dawna. Co oczywiste, domagają się ich właściciele stacji kontroli pojazdów. Zmian nie wyklucza też Ministerstwo Infrastruktury. Znamy nawet stawki, jakie proponują diagności.

Interfejs diagnostyczny – co to jest, jak działa, ile kosztuje?
Na warsztat

Interfejs diagnostyczny – co to jest, jak działa, ile kosztuje?

Interfejs diagnostyczny jest przeznaczony do samochodu z systemem OBD2 (ang. On-Board Diagnostics). To urządzenie służące samodzielnej diagnozie stanu technicznego wielu podzespołów pojazdu. Sprawdzamy, czym jest interfejs diagnostyczny, jak wybrać takie urządzenie elektroniczne, a następnie podłączyć je do auta i uruchomić z odpowiednio dobranym oprogramowaniem.

Od kiedy paliwo przejściowe na polskich stacjach?
News

Od kiedy paliwo przejściowe na polskich stacjach?

Paliwo, jakie znajdziemy w dystrybutorach na stacjach benzynowych, możemy podzielić na letnie, przejściowe i zimowe. W tym artykule skupimy się na paliwie przejściowym, zwanym też pół-zimowym. Jak wskazuje jego nazwa, trafia ono do dystrybutorów między okresami letnim i zimowym. Sprawdzamy, od kiedy paliwo przejściowe znajduje się na stacjach benzynowych.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Kategoria na warsztat to kopalnia wiedzy dla samodzielnych majsterkowiczów i miłośników motoryzacji. Znajdziesz tu opisy drobnych usterek i sposoby ich naprawienia we własnym zakresie.

Chcesz naprawić auto sam? Kategoria na warsztat dostarczy ci wszelkich porad, dzięki którym zrobisz to sami i zaoszczędzisz pieniądze na naprawie auta.

Nasze porady zdecydowanie ułatwią ci życie i sprawią, iż nie będziesz zdany jedynie na warsztaty motoryzacyjne.

Ciekawostki, podpowiedzi, tanie i szybkie sposoby na drobne usterki. Zrób to sam z poradami od autobaza.pl. Przekonasz się, że to nie takie trudne. Nie wiesz jak bezpiecznie odłączyć akumulator lub rozruszać silnik zimą? Dowiesz się tego od nas!