Zatrzymany dowód rejestracyjny. Za co policja odbierze dowód auta?

Zatrzymany dowód rejestracyjny

W artykule przeczytasz

Zatrzymany dowód rejestracyjny nie jest powodem do paniki. Często wynika to ze stosunkowo niegroźnej sytuacji. Jednak zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu może być ten wynikiem zużycia niektórych jego elementów. Sprawdzamy, jak wygląda to w świetle prawa, w jakiej sytuacji funkcjonariusz może zatrzymać ten dokument i czym jest elektroniczne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu w świetle przepisów Kodeksu drogowego

Zatrzymany dowód rejestracyjny może mieć wiele przyczyn. W świetle przepisów prawa kluczowy jest Kodeks drogowy. Możliwość zatrzymywania dokumentów pojazdu przez funkcjonariusza daje art. 129, punkt 2 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Dokładniej o zabraniu dowodu rejestracyjnego mówi art. 132 Kodeksu drogowego. Policjant może zatrzymać dowód w kilku przypadkach, jeżeli funkcjonariusz:

 • stwierdzi, że pojazd zagraża bezpieczeństwu, porządkowi ruchu lub narusza wymagania ochrony środowiska;
 • stwierdzi, że pojazd nie ma ważnego badania technicznego;
 • uzna, że dowód rejestracyjny jest zniszczony i nieczytelny;
 • ma uzasadnione podejrzenia podrobienia lub przerobienia dowodu rejestracyjnego;
 • stwierdzi, że badanie techniczne przeprowadził nieuprawniony do tego podmiot;
 • nie otrzyma lub nie odnotuje potwierdzenia umowy obowiązkowej polisy OC pojazdu zarejestrowanego w Polsce;
 • stwierdzi, że dane w dowodzie rejestracyjnym nie odpowiadają stanowi faktycznemu.

Zatrzymany dowód rejestracyjny ze względu na zły stan techniczny pojazdu

Funkcjonariusz zatrzyma dokument, jeżeli podczas kontroli stwierdzi, że auto jest w złym stanie technicznym, a w związku z tym zagraża bezpieczeństwu ruchu. Mowa tu na przykład o pojazdach uszkodzonych w wypadku czy kolizji drogowej, kiedy zniszczeniu uległy zasadnicze elementy nośne konstrukcji nadwozia, podwozia lub ramy.

Przeczytaj też: “Zatrzymanie prawa jazdy. Sprawdź, za co stracisz prawko!

Jednak do wad technicznych zaliczają się również inne usterki. Najczęściej występują one w starszych pojazdach, ale nie jest to reguła. Warto mieć na uwadze, że jeżeli zachodzą podejrzenia co do stanu technicznego auta, funkcjonariusz przeprowadzający kontrolę ma prawo wsiąść za kierownicę lub kazać kierowcy wykonać czynności pozwalające na weryfikację stanu pojazdu.

Usterki techniczne mogące skutkować zabraniem dowodu rejestracyjnego:

 • wady ogumienia (m.in. zbyt niski bieżnik; pęknięcia opon, niedostateczna nośność opon; ogumienie różnej konstrukcji na tej samej osi – wyjątek stanowi koło dojazdowe; zbyt szerokie opony);
 • wady układu hamulcowego (m.in. wyciek płynu hamulcowego; uszkodzony przewód hamulcowy);
 • uszkodzenia świateł (brak lub niesprawne światła mijania i drogowe; niedziałające światła stop; niewłaściwa barwa; słabe światło; światła zamontowane w niewłaściwym miejscu; przepalone żarówki; niefabryczne oświetlenie);
 • wady układu kierowniczego (m.in. luzy wyczuwalne na kole kierownicy; pęknięcie koła kierownicy; zacinająca się przekładnia kierownicza; ciężko pracująca przekładnia kierownicza w autach ze wspomaganiem);
 • uszkodzenia podwozia i nadwozia (m.in. pęknięcie ramy lub podłogi; odkształcenie zawieszenia; nadmierna korozja; pęknięcie elementów zawieszenia);
 • uszkodzone lub nieprawidłowe szyby (m.in. pęknięte szyby; szyby o zbyt wysokim poziomie przyciemnienia – powyżej 75 proc. szyba czołowa, powyżej 70 proc. szyby boczne przednie, nie dotyczy szyby tylnej i bocznych szyb tylnych);
 • naruszenie wymagań dotyczących ochrony środowiska (m.in. nadmierny hałas; nieprawidłowa praca silnika; wyciek oleju z silnika, mostów napędowych czy skrzyni biegów; przekroczenie dopuszczalnych norm spalin);
 • nieprawidłowe wyposażenie pojazdu.

Zatrzymanie dowodu rejestracyjnego ze względu na brak lub nieprawidłowe badanie techniczne

Funkcjonariusz zatrzyma dowód rejestracyjny również wówczas, kiedy stwierdzi, że pojazd nie ma wymaganego badania technicznego, ewentualnie został on wykonany przez nieuprawniony do tego podmiot. Druga sytuacja ma miejsce rzadko. Zdarzyć się jednak może, że auto przeszło obowiązkowe badanie techniczne kilka dni przed kontrolą, podczas kiedy jest w złym stanie technicznym. Może to wzbudzić podejrzenia policjanta, że przegląd został wykonany bez wizyty na stacji kontroli pojazdów. Oprócz tego może on stwierdzić, że termin badania wyznaczono nieprawidłowo. Jednak najczęściej dowód rejestracyjny jest zatrzymany przez policję w przypadku braku ważnego badania technicznego.

Zabrany dowód rejestracyjny za niezgodność danych i informacji o pojeździe

Zdarza się, że dowód rejestracyjny zostanie zatrzymany nawet wówczas, kiedy auto ma ważne badanie techniczne, a jego stan techniczny nie zagraża bezpieczeństwu. Będzie tak, jeżeli dokument jest nieczytelny i budzi podejrzenia. Funkcjonariusz może stwierdzić, że jest on podrobiony lub przerobiony. Podobnie jest, kiedy zostanie stwierdzona niezgodność między danymi faktycznymi pojazdu i danymi zawartymi w dowodzie rejestracyjnym (np. inny numer VIN, inne numery rejestracyjne).

Takie same konsekwencje ma brak polisy. Przypomnijmy, że obecnie nie ma obowiązku wożenia przy sobie potwierdzenia zawarcia umowy ubezpieczenia. Podczas kontroli funkcjonariusz dane te sprawdzi w systemie. Jeżeli stwierdzi brak ważnego OC, policjant może nie tylko zatrzymać dowód rejestracyjny, ale dodatkowo poinformuje o tym fakcie Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG). Kary za brak OC dla samochodów osobowych sięgają kilku tysięcy złotych.

Przeczytaj też: “Kara za brak OC auta w 2021 roku znowu w górę

Czym jest wirtualne zatrzymanie dowodu rejestracyjnego?

Po zmianach w prawie od 1 października 2018 roku nie mamy obowiązku posiadania przy sobie dowodu rejestracyjnego i potwierdzenia opłacenia obowiązkowej polisy OC. W związku z tym zatrzymanie dowodu rejestracyjnego przez policję ma formę wirtualną w systemie CEPiK (Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców). Urząd jest informowany o zatrzymaniu dokumentu w trybie online.

Jest ono równoznaczne z fizycznym zatrzymaniem dowodu, a taki pojazd nie powinien poruszać się po drogach. Możliwe jest natomiast wydanie przez organ kontroli ruchu drogowego pokwitowania, które pozwala użytkować samochód przez określony czas, ale nie dłużej niż 7 dni. W tym czasie właściciel może naprawić usterki, które były powodem zatrzymania dowodu rejestracyjnego.

Żeby do odebrać, nie potrzeba wizyty w urzędzie. Odbywa się to online poprzez odnotowanie odpowiedniej informacji w CEPiK. Dzięki nowym przepisom od 4 października 2020 roku nie ma nawet obowiązku informowania urzędu o pozytywnym wyniku badania technicznego. Zrobi to diagnosta, o czym piszemy w artykule “Elektroniczny zwrot dowodu rejestracyjnego w stacji kontroli“.

Jak widzimy, zatrzymanie dowodu rejestracyjnego może mieć wiele przyczyn, ale zwykle winny jest zły stan techniczny pojazdu. Wówczas należy usunąć usterkę i udać się na stację kontroli pojazdów na badanie techniczne.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: