Umowa kupna sprzedaży samochodu – gotowy wzór

Rejestracja pojazdu krok po kroku

W artykule przeczytasz

Umowa kupna - sprzedaży samochodu często spędza wam sen z powiek i tutaj rodzi się najwięcej pytań. Film, jak i ten wpis ma wam pomóc w przebrnięciu przez cały proces szybko sprawnie i z głową! 

Co powinna zawierać umowa kupna – sprzedaży samochodu?

Tutaj opisujemy poszczególne elementy umowy kupna sprzedaży samochodu, a poniżej znajdziesz gotowy wzór do pobrania.

Umowa kupna sprzedaży samochodu jest narzędziem zabezpieczającym wasze interesy. W przypadku jakichkolwiek wykrytych problemów z autem, to właśnie do niej będziecie się odwoływać. Warto więc zadbać, aby miała odpowiednie zapisy. W razie problemów możecie się również powoływać na przepisy kodeksu cywilnego.

 

 • Data i godzina zawarcia umowy

  taka szczegółowość może wydać się wam dziwna. Jednak, jeżeli auto jest przyprowadzone pod dom przez sprzedawcę lub doprowadzone w inne miejsce spotkania, to po zakupie nie możecie wykluczyć sytuacji, w której dostaniecie powiadomienie o mandacie, za np. złe parkowanie, nadmierną prędkość czy inne wykroczenia….  Aby jednoznacznie ustalić, kto zawinił, pomocna będzie godzina zakupu auta wpisana na umowie. Dla organów ścigania będzie to wiążący dowód, który uchroni was przed zapłatą niezasłużonej kary.

 • Osoba sprzedająca pojazd

  pamiętajcie, że osoba wpisana w dokumenty auta jako właściciel (dane sprzedającego), to powinna być ta sama osoba, która podpisuje z wami umowę kupna – sprzedaży auta. 

  • Jeżeli w dowodzie rejestracyjnym wpisany jest więcej niż jeden właściciel, a auto jest współwłasnością kilku osób, to również one powinny widnieć na umowie i finalnie się pod nią podpisać.
  • Jeżeli właściciel i sprzedawca to nie jest ta sama osoba – poproście o okazanie stosownego upoważnienia do wykonywania czynności cywilno- prawnych w imieniu właściciela auta. Bez upoważnienia do sprzedaży, zakup może okazać się trefny. W ten sposób mogą być sprzedawane auta pochodzące z kradzieży… W takim wypadku problematyczna może być też odpowiedzialność z tytułu rękojmi.
  • Jeżeli właściciel nie zdążył jeszcze zarejestrować pojazdu na siebie i w dowodzie rejestracyjnym są dane jeszcze wcześniejszego właściciela auta, to macie prawo wymagać poprzedniej umowy kupna – sprzedaży. Bez tego możecie mieć poważne problemy z zarejestrowaniem auta ze względu na tzw. wadę prawną wynikającą z braku ciągłości umów.
 • Identyfikacja pojazdu

  w umówię powinny być podane numery: rejestracyjny i VIN oraz marka i model pojazdu. To są podstawowe dane identyfikacyjne i jednocześnie wystarczające.

 • Rzeczywista kwota transakcji

  często sprzedawcy wymuszają wpisanie pomniejszonej kwoty transakcji do umowy, co stanowi bardzo niekorzystne rozwiązanie dla kupującego. W razie ukrytych wad nie będziesz miał podstaw do żądania zwrotu pełnej wpłaconej kwoty za auto, a będzie to jedynie kwota widoczna na umowie.

  Ponadto, w skrajnych przypadkach zaniżenia wartości auta, w momencie konieczności zapłaty podatku PCC3 może się okazać, iż Urząd Skarbowy zakwestionuje kwotę transakcji, którą uzna za zaniżoną. Tym samym stwierdzi, że narażasz Skarb Państwa na straty i nałoży na ciebie karę…

 • Aktualny stan licznika

  w umowie powinien być również podany aktualny stan licznika – należy się upewnić w jakich jednostkach jest on wyrażony: w kilometrach czy może w milach. 

Gotowy wzór umowy kupna sprzedaży samochodu

Jeżeli sprzedajesz auto warto domagać się wpisania na stronach umowy wszelkich odnotowanych usterek, czy innych wad, a nawet wcześniejsze naprawy powypadkowe… Gdy w umowie znajdzie się szczegółowa informacja o stanie technicznym – kupujący nie zarzuci ci, że o wadach nie wiedział.

Umowę należy podpisać w dwóch egzemplarzach.

PAMIĘTAJ! Po dokonaniu transakcji, nie tylko kupujący, ale także sprzedający powinien udać się do Wydziału Komunikacji w celu wyrejestrowania auta. A o sprzedaży pojazdu należy także poinformować ubezpieczyciela (w ciągu 14 dni). Nie zapomnij również wykupić polisę OC.

Umowa kupna sprzedaży samochodu i rejestracja

Po zakupie auta należy jak najszybciej umówić się na wizytę w celu rejestracji pojazdu. Uprzednio zarejestrowany w Polsce samochód najłatwiej jest zarejestrować. Kompletem dokumentów będzie dla ciebie umowa kupna – sprzedaży i dowód rejestracyjny auta. Karty pojazdu już nikt od ciebie nie powinien wymagać. Musisz mieć również wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu. Wniosek możesz pobrać i wypełnić wcześniej lub na miejscu. 

W celu zarejestrowania pojazdu najlepiej wykonaj telefon w godzinach porannych do właściwego dla twojego miejsca zamieszkania Wydziału Komunikacji. Tam dowiesz się wszystkiego z pierwszej ręki i poznasz ewentualne ograniczenia nałożone ze względu na panującą pandemię. 

W każdym urzędzie sposób umawiania wizyty może być nieco inny, więc naprawdę warto zadzwonić i dopytać o szczegóły. Dzwonić trzeba w godzinach porannych, najlepiej ok. 8.

Ponadto, urzędy umożliwiają rezerwację terminu on-line. Stosowna informacja z odnośnikiem powinna być zamieszczona wtedy na stronie www waszego urzędu. 

rejestracja pojazdu on-line

My sugerujemy wcześniejszą rozmowę telefoniczną, w której to ustalicie kiedy pojawiają się terminy w wydziale komunikacji. 

Nasz kolega kiedy wreszcie się dodzwonił (ok. 12) usłyszał, że terminy w systemie pojawiają się każdego dnia ok. 8 rano i do godz. 10 właściwie ich już nie ma. W tej chwili w Warszawie czas oczekiwania na rejestrację pojazdu wynosi ok. 1 miesiąca. 

Natomiast ustawowy czas jaki wam przysługuje, aby pojazd zarejestrować wynosi obecnie 30 dni. 

W urzędzie po złożeniu wszystkich wymaganych dokumentów, dostaniecie dowód tymczasowy. Pamiętajcie, aby go mieć ze sobą podczas odbioru właściwego dowodu (tutaj również możecie czekać ok. miesiąca). Przy odbiorze dowodu będziecie musieli okazać ubezpieczenie OC. 

Jeżeli sami nie możecie odebrać dowodu rejestracyjnego auta, możecie napisać upoważnienie dla osoby, która zrobi to w Waszym imieniu. W takim upoważnieniu powinny się znaleźć się dane takie jak: imię i nazwisko, adres zamieszkania i pesel.

Podatek PCC3

Osoby, które kupiły auto od prywatnego sprzedawcy i nie dostały faktury VAT, mają obowiązek zapłacić podatek od czynności cywilnoprawnych – tzw. PCC3. Podatek ten wynosi 2% wartości auta.

Tym razem nie potrzebujecie wizyty w urzędzie. Możecie to zrobić wygodnie on-line przez portal www.podatki.gov.pl . Do tego celu nie trzeba mieć podpisu kwalifikowanego. Swoją tożsamość potwierdzicie przy pomocy konta w banku lub podając kwotę przychodu z waszego rocznego rozliczenia PIT. Na naszym filmie zobaczycie proces wypełniania formularza PCC3.

Jeżeli auto ma współwłaściciela, to po podpisaniu umowy on również będzie musiał wypełnić druk PCC3A. Zobaczcie jak to wszystko się udało zrobić naszemu koledze.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 3]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Czas na rejestrację pojazdu ustawowo wydłużony do 60 dni

Czas na rejestrację pojazdu ustawowo wydłużony do 60 dni

Jeśli kupujesz samochód z zagranicy, pamiętaj, że od 1 lipca czas na rejestrację pojazdu został wydłużony do 60 dni. To samo dotyczy zgłoszenia zakupu lub sprzedaży pojazdu krajowego. W ten sposób rządzący chcą zlikwidować problem kolejek, które były na tyle długie, że część zmotoryzowanych przekraczało ustawowy termin. To natomiast groziło karą administracyjną w wysokości nawet 1000 złotych.

spóźniona rejestracja samochodu

Kara za brak rejestracji pojazdu – najważniejsze pytania

Ponieważ temat kar za brak rejestracji pojazdu ciągle wzbudza duże kontrowersje i pojawia się mnóstwo pytań, postanowiliśmy dokładnie omówić ten temat. Mamy nadzieję, że ten tekst rozwieje wasze wątpliwości. Jeszcze macie pytania? Zadajcie je pod tym wpisem, a my postaramy się rzetelnie na nie odpowiedzieć.