Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – czy warto?

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – czy warto?

W artykule przeczytasz

Rokrocznie ubezpieczamy swoje samochody polisą OC. Jednak ten rodzaj ubezpieczenia nie chroni auta przed utratą naszej ruchomości. Dlatego zastanawiamy się, jak wybrać ubezpieczenie samochodu od kradzieży.

Statystyki kradzieży samochodów w Polsce w 2020 r.

Zanim dokładniej opiszemy produkt, jakim jest ubezpieczenie samochodu od kradzieży, wcześniej przyjrzyjmy się statystykom kradzionych aut. W 2020 roku skradziono w Polsce 6910 aut o masie DMC do 3,5 t. To dane z Centralnej Ewidencji Pojazdów, które różnią się od tego, co podaje policja.

Jest to jednak zrozumiałe. 6910 egzemplarzy to samochody, które wyrejestrowano z systemu właśnie z powodu kradzieży. W porównaniu z 2019 r. to liczba o 1 proc. niższa, o czym więcej piszemy w artykule “Kradzieże samochodów w Polsce w 2020 r.“.

W rzeczywistości z polskich dróg znika rocznie kilka tysięcy aut więcej, niż wskazują na to dane CEP. Jednak prawdą jest, że z roku na rok kradzieży jest mniej. Czy w związku z niewielkim ryzykiem ubezpieczenie od kradzieży samochodu jest nam zupełnie niepotrzebne?

Jakie ubezpieczenie samochodu od kradzieży będzie najlepsze?

Ubezpieczenie od kradzieży samochodu nie wchodzi w skład polisy OC. Jeśli chcemy ubezpieczyć auto przed kradzieżą, musimy zdecydować się na inną polisę.

Ubezpieczeniem, które chroni nas w takich przypadkach, jest polisa AC. To ochrona od kradzieży, pożarów i szkód w pojeździe spowodowanych z naszej winy. Jednak nie musimy decydować się na pełne ubezpieczenie AC. Tańszą alternatywą jest okrojona forma AC (ubezpieczenie smart casco, minicasco).

Oczywiście w obu przypadkach musimy zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Ubezpieczenia (OWU). Tylko one określają zakres ochrony wykupionej polisy.

Co decyduje o wysokości ubezpieczenia AC z ochroną od kradzieży?

Wysokość ubezpieczenia AC jest zależna od kilku czynników. Towarzystwo Ubezpieczeniowe sprawdza wartość auta i naszą historię ubezpieczeniową. W kontekście autocasco od kradzieży ważne jest też ryzyko wystąpienia tego zdarzenia.

Stąd ubezpieczyciele biorą pod uwagę również markę, model i wiek auta oraz miejsce zamieszkania klienta. Ważne jest też miejsce parkowania samochodu (np. garaż, miejsce parkingowe pod blokiem, parking strzeżony). Podobnie jak znajdujące się w nich zabezpieczenia antykradzieżowe.

Ubezpieczenie samochodu od kradzieży jako dodatek do AC znajdziemy dziś w niemal każdej firmie ubezpieczeniowej. W zależności od powyższych czynników oraz samego ubezpieczyciela podnosi ono składkę AC o 5-15 proc.

Minicasco – tańsze AC z ubezpieczeniem samochodu od kradzieży

Jeśli chcemy wykupić ubezpieczenie auta od kradzieży, nie musimy decydować się na pełną polisę AC. Często ubezpieczenie od kradzieży samochodu zawiera w sobie tzw. minicasco (również ubezpieczenie smart casco).

To dobry wybór dla kierowców, dla których pełna polisa AC jest zbyt droga. Taką ochroną powinni się zainteresować właściciele starszych samochodów. W ich przypadku pełna polisa AC często jest nieopłacalna.

Czy warto kupić ubezpieczenie samochodu od kradzieży?

Podsumowując, ubezpieczenie od kradzieży samochodu to produkt, którym warto się zainteresować. Oczywiście to dodatkowa ochrona, na którą powinni zwrócić uwagę wybrani kierowcy. Na pewno jest warte rozważenia przy nowszych i droższych samochodach, których utrata mocno dotknie nas finansowo.

Pamiętajmy natomiast, aby zawsze sprawdzać OWU takiej polisy. Zakres ochrony różni się w zależności od ubezpieczyciela. Musimy sprawdzić m.in. sumy ubezpieczenia:

  • Zmienna suma ubezpieczenia – wartość pojazdu w dniu kradzieży.
  • Redukcyjna suma ubezpieczenia – świadczenie pomniejszone o wcześniej wypłacone środki.

Ważny jest też zakres ubezpieczenia autocasco od kradzieży. Na przykład w większości ubezpieczycieli z ochrony wyłączone są kradzieże na terenie m.in. Rosji, Białorusi czy Ukrainy. Dodatkowo zwróćmy uwagę, czy polisa chroni przewożony bagaż (np. laptop, telefon, sprzęt sportowy, biżuteria, gotówka).

Do niedawna przeszkodą przy zakupie AC był jeszcze wiek pojazdu, ale dziś ubezpieczyciele są w tej kwestii coraz bardziej liberalni. To wszystko jest ważne, jeśli chcemy wybrać ubezpieczenie samochodu od kradzieży.

Oczywiście najwygodniej kupić pełne ubezpieczenie AC m.in. od kradzieży i pożaru, ale też różnych szkód. Tańszą alternatywą tylko dla kradzieży może być ubezpieczenie smart casco (mini AC).

Jak sprawdzić, czy samochód nie pochodzi z kradzieży?

Na koniec przypomnijmy jeszcze, że dużym problemem jest również zakup pojazdu pochodzącego z kradzieży. Nawet wówczas, kiedy nie mamy świadomości nabywania auta pochodzącego z przestępstwa. Jako nabywcy możemy zostać oskarżeni o paserstwo umyślne lub nieumyślne:

  • Paserstwo umyślne – zagrożone karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
  • Paserstwo nieumyślne – zagrożone karą grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat.

Sprawę za przedawnioną uznaje się dopiero po 3 latach od zakupu. Dlatego często oznacza to również stratę środka transportu, za którego zapłaciliśmy najczęściej przynajmniej kilkadziesiąt tysięcy złotych. Auto przechodzi w ręce:

  • Poszkodowanego – jeśli zgłosił się na policję.
  • Ubezpieczyciela – jeśli poszkodowany otrzymał wypłatę odszkodowania z polisy AC.

Dlatego lepiej wcześniej upewnić się, że samochód nie jest kradziony. Zwłaszcza że jest to dość proste. Wystarczy sprawdzić pojazd przez numer VIN i raport historii pojazdu. Jedna z jego sekcji to właśnie sprawdzenie samochodu w narodowych bazach kradzieżowych.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Kradzieże samochodów w 2021 roku. Znamy najczęściej kradzione auta

Kradzieże samochodów w 2021 roku. Znamy najczęściej kradzione marki i modele

Rokrocznie liczba kradzionych aut spada, aczkolwiek miłośników cudzych pojazdów wciąż nie brakuje. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w roku 2021 kradzieże samochodów były o 2,7 proc. rzadsze aniżeli w 12 miesiącach 2020 r. Łącznie w Polsce skradziono nieco ponad 7 tysięcy samochodów osobowych i dostawczych o masie dmc do 6 ton. Znamy też najczęściej kradzione marki i modele.

Ubezpieczenie auta w leasingu

Ubezpieczenie auta w leasingu – jak znaleźć dobrą polisę?

Leasing jest atrakcyjną formą finansowania zakupu samochodu. Auta w leasing biorą przede wszystkim przedsiębiorcy, ale dzięki leasingowi konsumenckiemu taką możliwość mają także osoby prywatne. W tym artykule opiszemy ubezpieczenie auta w leasingu. Sprawdzamy, jaką polisę wybrać – oferowaną przez leasingodawcę czy znalezioną samodzielnie?

Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

Stawki OC. Emeryci płacą 4-krotnie mniej niż studenci

Nie jest tajemnicą, że stawki OC zależne są od pojemności silnika, ale też wieku kierowcy i wypracowanych przez niego zniżek. Jak się okazuje, emeryci otrzymują nawet cztery razy tańsze oferty polisy OC niż nastoletni studenci.