Samochody z Holandii – gdzie szukać, jak sprowadzić i zarejestrować?

Samochody z Holandii

W artykule przeczytasz

Samochody z Holandii w każdym roku są sprowadzane do Polski w liczbie kilkudziesięciu tysięcy egzemplarzy. W 2021 roku z Holandii do kraju sprowadzono 41,3 tys. aut. To całkiem sporo i jest to czwarty kraj importu samochodów do Polski po Niemczech, Francji oraz Belgii. Żeby sprowadzić auto z Holandii, najpierw należy je znaleźć, a później sprawdzić, wyrejestrować i przetransportować do kraju, gdzie trzeba dokonać jego rejestracji. Dlatego sprawdzamy i podpowiadamy, jak sprowadzić samochód z Holandii do Polski, czy jest to opłacalne, na co uważać i ile kosztuje cały proces.

Dlaczego auta z Holandii to dobry pomysł?

Faktem jest, że samochody z Holandii cieszą się coraz większym zainteresowaniem wśród Polaków. Jest kilka przyczyn takiego stanu rzeczy, tj.:

 • dobry stan techniczny samochodów z Holandii – nawet w przypadku aut z dużym przebiegiem samochody z Holandii nie są mocno wyeksploatowane, co wynika z dobrego stanu dróg i dużej sieci autostrad;
 • stosunkowo krótki średni czas eksploatacji auta przez holenderskiego właściciela – dzięki dobrej sytuacji ekonomicznej Holendrzy znacznie częściej zmieniają samochody niż na przykład Polacy;
 • niskie ryzyko ewentualnego oszustwa podczas zakupu – Holandia jest wyposażona w wewnętrzną bazę danych RDW, w której są gromadzone dane techniczne i informacje z przeglądów;
 • niewielkie ryzyko zakupu auta z przekręconym licznikiem – informacje o rzeczywistym przebiegu znajdują się w systemie Nationale Auto Pas, a właściciel ma obowiązek okazać taki dokument nabywcy;
 • atrakcyjne ceny w stosunku do jakości – cena aut z Holandii jest konkurencyjna, jeżeli spojrzeć na wartość pojazdu względem jego stanu technicznego i małych śladów użytkowania.

Samochody z Holandii – gdzie szukać aut w Niderlandach?

Osoby, które chcą sprowadzić samochód z Holandii, w zasadzie mają kilka opcji do wyboru, tj.:

 • samodzielne znalezienie, załatwienie formalności i sprowadzenie samochodu do Polski;
 • zlecenie dla pośrednika znalezienia, załatwienia formalności i sprowadzenia samochodu do Polski;
 • samodzielne znalezienie auta w Holandii, ale zlecenie pośrednikowi załatwienia formalności i sprowadzania go do kraju.

 

Jeżeli cały proces wraz z poszukiwaniem auta jest zlecany dla handlarza, bardzo często pojazdu szukają oni na giełdzie samochodowej w Beverwijk. Trzeba pamiętać, że ta giełda jest otwarta wyłącznie we wtorki. Przy samodzielnym poszukiwaniu samochodu warto skorzystać z Internetu. Jest wiele stron WWW, gdzie można znaleźć auto w Holandii, np.:

 • adesa.eu – zwykle są to samochody poleasingowe i po wynajmie długoterminowym, pochodzące od producentów, właścicieli flot, firm leasingowych i wypożyczalni;
 • ooyyo.com – strona z ogłoszeniami dostępna również w formie aplikacji i w języku polskim;
 • marktplaats.nl – polski odpowiednik serwisu OLX;
 • pozostałe – m.in. autotrack.nl, autotrader.nl, autoscout24.nl, wijkopenautos.nl, bynco.com.

 

Przeczytaj też: “Samochody z Belgii – gdzie szukać i jak sprowadzić?

Jak sprawdzić auto z Holandii?

Za samochodami z Holandii przemawia fakt, że są one stosunkowo łatwe w weryfikacji. Jest kilka możliwości, aby sprawdzić auto z Niderlandów, tj.:

 • Raport Historii Pojazdu z Holandii Autobaza – raport VWE, który pozwala zweryfikować, kto i jak długo użytkował oferowany pojazd. Raport składa się z czterech sekcji: Status pojazdu (m.in. czy ma ubezpieczenie OC i przegląd techniczny, data pierwszej i ostatniej rejestracji, czy był zarejestrowany jako taksówka, czy nie jest kradziony), Informacje podstawowe (m.in. marka, model, typ nadwozia, ilość drzwi, ilość miejsc, kolor), Historia własności (m.in. chronologia rejestracji pojazdu, ilu właścicieli, pojazd służbowy czy prywatny), Dane techniczne (m.in. silnik, masa, wymiary, przyczepa, osie, rodzaj silnika, instalacja LPG, klasa emisji spalin). Dodatkowo do każdego raportu gratis dodawana jest weryfikacja przebiegu NAP.
 • Historia Pojazdu GOV – mniej dokładny raport pojazdu z Holandii;
 • Holenderska strona RDW – strona Państwowej Służby Ruchu Drogowego, która zajmuje się prowadzeniem rejestru pojazdów (m.in. dane techniczne, historia szkód, ubezpieczenie). Należy wejść na stronę www.ovi.rdw.nl i podać numer VIN lub numer rejestracyjny pojazdu.
 • Strona Nationale Auto Pass (NAP) – sprzedawca ma obowiązek przekazać dokument NAP nabywcy, ale przebieg można sprawdzić na stronie https://www.autopas.nl/.
 • Przegląd techniczny – koszt ok. 400 euro. Pozwala sprawdzić faktyczny stan pojazdu (m.in. czy nie posiada on ukrytych usterek, na przykład z nieodnotowanych szkód).
 • Fizyczne oględziny i jazda testowa – najlepiej z mechanikiem znającym się na samochodach danej marki.

 

Sama weryfikacja auta jest obowiązkowa. Trzeba mieć na uwadze, że duże przebiegi roczne w wysokości kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów dla aut z Holandii nie są niczym zaskakującym. Holendrzy bardzo intensywnie eksploatują swoje samochody. Oprócz tego często od razu sprzedawane są auta powypadkowe. Uważać trzeba też z samochodami pochodzącymi z kradzieży.

Przeczytaj też: “Legalność pochodzenia pojazdu. Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Zakup samochodów używanych w Holandii krok po kroku

Zakup samochodu to zawsze związane z tym formalności. Jeżeli kupno ma miejsce za granicą, jest to jeszcze bardziej skomplikowane. Dlatego całkiem dobrym pomysłem jest zlecenie załatwienia formalności firmie zewnętrznej. Cała procedura po znalezieniu auta w Holandii wygląda następująco:

 1. Przygotowanie umowy kupna-sprzedaży lub faktury – najlepiej przygotować umowę w dwóch językach – polskim i niderlandzkim. Umowa powinna zawierać cenę oraz walutę płatności.
 2. Odbiór dokumentów – po dokonaniu płatności (Holandia rozważa wprowadzenie zakazu płatności gotówkowych dla transakcji powyżej 3000 euro), właścicieli powinien przekazać nabywcy kluczyki oraz dokumenty auta: dowód rejestracyjny (Kentekenbewijs), kartę pojazdu (jeżeli została wydana), NAP (dokument o przebiegu).
 3. Wyrejestrowanie samochodu w urzędzie RWD – konieczne jest przedstawienie dokumentu sprzedaży (umowa zakupu-sprzedaży samochodu lub faktura) i dowodu rejestracyjnego.

 

Wyrejestrowania samochodu i przepisania na siebie można dokonać przy obecności poprzedniego właściciela, ale nie zawsze jest to konieczne. Kosztuje to ok. 10 euro. Ważna jest też data zarejestrowania samochodu w Holandii, tj.:

 • Auto zarejestrowane do 31 grudnia 2013 roku (papierowe dokumenty rejestrowe) – do wyrejestrowania potrzebne są: dowód zakupu auta (Deel IB), żółte tablice rejestracyjne (Kentekenplaten), ważny dowód tożsamości poprzedniego właściciela (Geldig legitimatiebewijs), dowód przepisania pojazdu (Overschrijvingsbewijs; nie jest niezbędny, jeżeli w urzędzie jest poprzedni właściciel).
 • Auto zarejestrowane po 1 stycznia 2014 roku (plastikowa karta rejestracyjna – Kentekencard) – do wyrejestrowania potrzebne są: dowód zakupu auta, żółte tablice rejestracyjne (Kentekenplaten), ważny dowód tożsamości poprzedniego właściciela (Geldig legitimatiebewijs), kod przekazania pojazdu (Tenaamstellingscode; nie jest niezbędny, jeżeli w urzędzie jest poprzedni właściciel). Jeżeli to samochód od firmy (osoba prawna), potrzebny jest wyciąg z Izby Handlowej, który nie może być starszy niż rok.

 

Warto pamiętać, że wyrejestrowanie samochodu z właścicielem nie stanowi zwykle większego problemu. Wizyta w urzędzie jest mu na rękę. W ten sposób może on bowiem odzyskać część podatku BPM (Belasting van Personenauto‘s en Motorrijwielen).

Jak sprowadzić samochód osobowy z Holandii – lawetą lub na kołach

Również przy sprowadzaniu auta z Holandii do Polski jest kilka możliwości, tj.:

 • Samodzielnie na kołach – samochód musi mieć ważne badanie techniczne APK. Konieczne są też białe tablice wywozowe ważne przez 14 dni (koszt ok. 25 euro) oraz krótkoterminowe ubezpieczenie OC (koszt ok. 120 euro).
 • Samodzielnie lawetą – nie ma potrzeby zakupu tablic wywozowych i ubezpieczenia OC. Koszt wynajmu lawety to wydatek rzędu kilkuset złotych za dobę. Do tego trzeba liczyć się z kosztami paliwa (odległość między Warszawą i Amsterdamem to ok. 1200 km).
 • Zlecić transport pośrednikowi – koszt różny w zależności od firmy transportowej, auta, odległości i ceny za kilometr. Można obniżyć koszty, jeżeli zleceniodawcy uda się znaleźć przewoźnika dysponującego wolnym miejscem na lawecie i wracającego do Polski, ale zawsze należy liczyć się z kosztem rzędu kilku tysięcy złotych.

Formalności wobec samochodu sprowadzonego z Holandii do Polski

Samochody z Holandii muszą zostać zarejestrowane w Polsce w ciągu 30 dni od przekroczenia granicy. Pojazd rejestruje się w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania właściciela. Najpierw należy wykonać następujące czynności:

 • Opłacenie podatku akcyzowego – w ciągu 14 dni od przekroczenia granicy poprzez złożenie deklaracji podatkowej AKC-US. Akcyzę opłaca się na konto Urzędu Skarbowego w Nowym Targu (numer rachunku: 84 1010 1270 0008 2422 2400 0000). Można to zrobić stacjonarnie w każdym US lub poprzez Platformę Usług Elektronicznych Skarbowo-Celnych (puesc.gov.pl). Należy zachować potwierdzenie opłaty (opłata stacjonarna w urzędzie) lub Urzędowe Poświadczenie Odbioru (opłata online poprzez PUESC). Stawka akcyzy jest różna w zależności od pojemności silnika pojazdu (3,1% wartości – z silnikiem o pojemności do 2000 cm3; 18,6% – powyżej 2000 cm3; 1,55% – hybryda z silnikiem o pojemności do 2000 cm3; 9,3% – hybryda z silnikiem o pojemności powyżej 2000 cm3; 0% – hybrydy plug-in (PHEV) z silnikiem o pojemności do 2000 cm3 oraz samochody elektryczne o rozszerzonym zasięgu (REX)).
 • Tłumaczenie dokumentów – jeżeli jest konieczne i wymaga tego urząd (umowa lub faktura, karta pojazdu – jeżeli była wydana, dowód rejestracyjny).
 • Badanie techniczne pojazdu – samochód podczas badania nie musi mieć ważnych tablic rejestracyjnych. Opłata jest standardowa jak w przypadku badań dla pojazdów zarejestrowanych w Polsce.

Rejestracja samochodu z Holandii w wydziale komunikacji – dokumenty i koszty

Żeby samochód z Holandii zarejestrować w Polsce, należy udać się do wydziału komunikacji i złożyć stosowne dokumenty, tj.:

 • wniosek o rejestrację pojazdu;
 • potwierdzenie zakupu pojazdu (umowa kupna-sprzedaży lub faktura);
 • tablice wywozowe (jeżeli pojazd przyjechał na kołach; nie są potrzebne przy transporcie na lawecie);
 • potwierdzenie zapłaty akcyzy;
 • zaświadczenie ze stacji SKP o ważnym badaniu technicznym;
 • holenderski dowód rejestracyjny;
 • potwierdzenie wniesienia opłat rejestracyjnych;
 • potwierdzenie ważności ubezpieczenia OC;
 • dowód osobisty (do okazania urzędnikowi).

 

Od 4 września 2022 roku koszt rejestracji samochodu z Holandii wynosi 161,50 zł. Oznacza to oszczędność rzędu 94,50 zł względem tego, ile za taką procedurę trzeba było zapłacić wcześniej. Wynika to z oszczędności z tytułu likwidacji karty pojazdu (75,50 z opłatą ewidencyjną) i nalepki kontrolnej (19 zł z opłatą ewidencyjną). Dlatego teraz kosztuje to tylko 161,50 zł (tablice rejestracyjne – 80 zł, dowód rejestracyjny – 54 zł, pozwolenie czasowe – 13,50 zł, nalepka legalizacyjna – 12,50 zł, opłaty ewidencyjne – 1,50 zł). Koszt rośnie do 1081,50 zł, jeżeli nowy właściciel zdecyduje się na indywidualne tablice rejestracyjne (koszt tablic 1000,50 zł z opłatą ewidencyjną).

Podsumowując, wielokrotnie na pewno opłaca się ściągać samochody z Holandii i nie bez powodu cieszą się one w Polsce dużym zainteresowaniem. Można to zrobić osobiście lub zgłosić się do firm, które sprowadzają samochody na zamówienie. Niewątpliwie w Niderlandach można znaleźć ciekawe auto. Jednak należy pamiętać, aby przed finalizacją zakupu zawsze sprawdzić taki pojazd, czy jest on legalny i w dobrym stanie technicznym. Pewnym problemem jest też transport auta do Polski. Mimo wszystko na pewno warto rozważyć szukanie samochodu w Holandii. Może to być dobra alternatywa dla jego zakupu w Belgii czy w Niemczech.

Przeczytaj też: “Samochody z Niemiec – wszystko, co musisz wiedzieć!

FAQ – najczęstsze pytania o samochody z Holandii

Gdzie szukać samochodu w Holandii?

Auta w Holandii można szukać w Internecie (m.in. na stronach z samochodami adesa.eu, ooyyo.com, marktplaats.nl, autotrack.nl, autotrader.nl, autoscout24.nl, wijkopenautos.nl, bynco.com). Auto znaleźć można też na giełdzie samochodowej w Beverwijk lub zlecić poszukiwania pośrednikowi.

Jak sprawdzić samochód z Niderlandów?

Weryfikację auta z Holandii można przeprowadzić z poziomu komputera lub telefonu. Wystarczy do tego Raport Historii Pojazdu z Holandii Autobaza wzbogacony o weryfikację przebiegu NAP. Można też skorzystać z holenderskich stron RDW i NAP, wykonać przegląd techniczny, czy zlecić obejrzenie auta mechanikowi.

Ile kosztuje rejestracja samochodu z Holandii w Polsce?

Przy standardowych tablicach rejestracyjnych rejestracja auta z Holandii w polskim wydziale komunikacji kosztuje 161,50 zł.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: