Samochód poleasingowy – czy warto go kupić?

Jak wybrać samochód poleasingowy?

W artykule przeczytasz

Samochód poleasingowy to najczęściej młody wiek auta, jego atrakcyjna cena i udokumentowana historia. Sprawdzamy, czy warto decydować się na auta po leasingu i jak znaleźć taki samochód.

Czym jest samochód poleasingowy?

W najprostszym tłumaczeniu używany samochód poleasingowy to pojazd, który został oddany przez leasingobiorcę po zakończeniu okresu leasingu. Przypomnijmy bowiem, że leasing jest umową cywilnoprawną zawieraną między leasingodawcą i leasingobiorcą. Firma leasingowa użycza auto przedsiębiorcy w zamian za comiesięczne raty. Ich wysokość jest zależna m.in. od wpłaty własnej, okresu trwania leasingu i kwoty wykupu auta po ustaniu umowy leasingowej.

Jeśli leasingobiorca nie zdecyduje się na wykup pojazdu po ustaniu umowy, samochód osobowy lub inny pojazd zostaje własnością firmy leasingowej. Wówczas najczęściej jest on wystawiany na sprzedaż. Zakup używanego samochodu poleasingowego możemy sfinansować gotówką, kredytem lub leasingiem – podobnie jak ma to miejsce przy finansowaniu nowego samochodu z salonu.

Rodzaje samochodów poleasingowych

Oferta aut poleasingowych jest bardzo szeroka. Wyróżniamy trzy rodzaje aut leasingowych, czyli samochody:

  • Sprzedane po wykupieniu od leasingodawcy – kiedy leasingobiorca wykupił pojazd. W takiej sytuacji nie możemy wziąć go w leasing. Trzeba za niego zapłacić gotówką lub zakup sfinansować kredytem. O tym ostatnim więcej piszemy w artykule “Kredyt samochodowy. Jaki kredyt na samochód wybrać?“.
  • Zwrócone do leasingodawcy bez wykupienia – kiedy leasingobiorca nie zdecydował się na wykupienie pojazdu i wraca on do firmy leasingowej. Takie auta można kupić za gotówkę, wziąć na nie kredyt lub leasingować.
  • Z windykacji – auta odebrane leasingobiorcy z powodu zaległości w spłacaniu rat leasingowych. Również w tym przypadku możemy je kupić za gotówkę, na kredyt lub wziąć w leasing.

Czym są akcje poleasingowe?

Używane samochody poleasingowe możemy kupić przez ogłoszenia lub na aukcjach. Tam są one przedmiotem zainteresowania głównie małych i średnich przedsiębiorstw. To szansa na zakup kilkuletniego pojazdu w atrakcyjnej cenie. Jednak skorzystać z tej opcji mogą również osoby prywatne.

Najczęściej mają one charakter online. W zależności od rodzaju i przedmiotu aukcje mają formę licytacji lub pozwalają skorzystać z opcji “Kup teraz”.

Każdy samochód osobowy wystawiony na aukcji jest szczegółowo opisany w zakresie historii, stanu technicznego czy wyposażenia. Kupując samochód poleasingowy, możemy też sprawdzić, czy kupimy go na kredyt lub weźmiemy w leasing.

Aukcje leasingowe najczęściej prowadzą firmy leasingowe. Żeby wziąć w nich udział, musimy dokonać nieodpłatnej rejestracji w danym serwisie. Następnie możemy przystąpić do licytacji wybranego pojazdu lub innego przedmiotu leasingu. Znajdziemy tam bowiem nie tylko samochody osobowe i dostawcze. Poza tym to wszelkiego rodzaju przyczepy, naczepy, maszyny i urządzenia (np. rolnicze czy budowlane).

Dlaczego warto kupić samochód poleasingowy? Zalety aut po leasingu

Zakup samochodu po leasingu niesie w sobie wiele korzyści. Zazwyczaj możemy poznać historię pojazdu. W ten sposób nie musimy się martwić, że sprzedawca coś przed nami ukrywa. Do największych zalet aut poleasingowych należą:

  • Sprawdzony stan techniczny – samochody poleasingowe są w dobrym stanie technicznym. Nie ma obaw, że ich licznik jest przekręcony, samochód wypadkowy, czy z ukrytymi usterkami zagrażającymi bezpieczeństwu. Jeśli to samochód od dealera mamy pewność, że nabywamy pojazd od sprawdzonego i renomowanego podmiotu. Poza tym jesteśmy jego drugim właścicielem.
  • Faktura VAT – sprzedaż samochodu poleasingowego odbywa się wyłącznie na fakturę VAT z pełną stawką, co daje firmom możliwość jego odliczenia.
  • Młody samochód – auta poleasingowe najczęściej są stosunkowe młode i w wieku do 5 lat. Dlatego niekiedy są nawet na gwarancji. Jeśli jest inaczej, dodatkowej gwarancji może nam użyczyć dealer.
  • Atrakcyjna cena – samochody poleasingowe są kilkanaście procent tańsze od aut oferowanych przez osoby prywatne. Często wycenia je rzeczoznawca.
    Kilka form finansowania – jak wspomnieliśmy wyżej, samochód poleasingowy możemy kupić za gotówkę, na kredyt lub wziąć go w leasing.

Zakup samochodu leasingowego. Na co uważać, kupując samochód poleasingowy?

Kupując samochód poleasingowy, wybierajmy sprawdzone i wiarygodne firmy. Im większy prestiż i renoma, tym lepiej. Oferta aut poleasingowych jest dziś bardzo szeroka. Stąd najlepszym wyborem będzie używany samochód poleasingowy od dealera. Będziemy mieć pewność, że takie używane samochody poleasingowe są w doskonałym stanie technicznym.

Przed zakupem możemy obejrzeć protokół sporządzony przez niezależnego rzeczoznawcę. Określa on stan techniczny pojazdu. Przydaje się też książka serwisowa. Oczywiście również takie auto możemy dodatkowo sprawdzić w niezależnym, fachowym warsztacie samochodowym.

Podsumowując, z pewnością zakup samochodu leasingowego to ciekawa opcja. W stosunkowo niskiej cenie możemy liczyć na kilkuletnie auto w dobrym stanie technicznym. Pamiętajmy tylko, że jeśli korzystamy z dealera, jego oferta najczęściej ogranicza się do pojazdów jednej marki lub grupy motoryzacyjnej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 3]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: