Różnice między benzyną E95 a E98

W artykule przeczytasz

Stacja benzynowa to miejsce, które regularnie musi odwiedzać każdy kierowca. Paliwo to substancja niezbędna do prawidłowej pracy silnika, której jakość ma istotny wpływ na działanie wielu podzespołów. Z pewnością każdy z Was ma swoją ulubioną stację paliw, na której systematycznie taktuje swoje auto. Nie zamierzamy zmieniać Waszych nawyków oraz preferencji, jednak w dzisiejszym artykule poruszmy kwestię, która często nurtuje właścicieli silników benzynowych.

 

Jeżeli Ty również należysz do tego grona osób, to jesteśmy przekonani, że niejednokrotnie stojąc przed dystrybutorem zastanawiałeś się, czy zatankować samochód zwykłą E95, czy może jednak droższą E98. Jeżeli nie wiesz, na czym polega różnica pomiędzy tymi dwoma rodzajami benzyny, nasz artykuł dostarczy Ci niezbędnej wiedzy, która z pewnością okaże się niezbędna podczas wyboru paliwa.

 

Liczba oktanów

Liczby 95 oraz 98 określają liczbę oktanową benzyny, która odzwierciedla ilość izooktanu w mieszaninie paliwa wzorcowego, określonego podczas oceny odporności paliwa na spalanie stukowe, w warunkach laboratoryjnych. Im wyższa ilość oktanów tym paliwo jest lepszej jakości. Benzyna E98, dzięki większej liczby oktanów wytrzymuje większe sprężenie, dlatego jej zapłon może nastąpić stosunkowo później od mieszanki E95. Jej właściwości wpływają na krótszy oraz czystszy cykl pracy umożliwiający całkowite spalanie.

 

Jak to wygląda w praktyce?

Powyższe informacje jednocześnie podkreślają przewagę benzyny E95, jednak czy w praktyce dla przeciętnego kierowcy różnica jest na tyle widoczna, aby zrezygnować z tańszej opcji na rzecz paliwa z większą liczbą oktanów? Tankowanie paliwa E95 generuje niższe spalanie średnio o 1,5 proc., zapewnia optymalne osiągi oraz ma korzystny wpływ na czystość układów silnika.

Wewnątrz silnika powstaje mniej nagarów, które mają bezpośredni wpływ na żywotność jednostki. Należy jednak pamiętać, że zatankowanie auta benzyną E98 przynosi wymierne korzyści wówczas, gdy silnik jest do niej dostrojony, czyli faza zaworów ssania jest przesunięta w czasie w takim stopniu, aby zminimalizować ilość powietrza w cylindrach. Współczesne jednostki napędowe wyposażone są w specjalne sterowniki, które wykrywają rodzaj zatankowanego paliwa i automatycznie dopasowuje moment zapłonu i czas otwarcia zaworów, jednak jest to na tyle elastyczne rozwiązanie, aby zagwarantować maksymalne osiągi.

Oznacza to, że auto, którego silnik był fabrycznie dostosowany do benzyny 95 będzie bezproblemowo działał na benzynie E98, jednak benzyna ta nie wpłynie na lepsze osiągi pojazdu. Wówczas tankowanie auta droższym paliwem jest całkowicie bezpodstawnie i nieopłacalne.


Podsumowanie

Nie powiemy Wam, które paliwo powinniście tankować, ponieważ każdy pojazd w tej w kwestii różni się od siebie. W tej sytuacji jesteście zobligowani do samodzielnego zweryfikowania tej informacji, która z pewnością będzie stanowić odpowiedź w tej zawiłej kwestii. Taka informacja jest często zamieszczana w instrukcji obsługi danego modelu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 104 Średnio: 2.6]

OBSERUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

4 odpowiedzi

  1. Hmm… Tekst wygląda na efekt działania automatycznego tłumacza z języka obcego. Trochę brak w nim logiki.

  2. Co za baran to napisał?! “zyli faza zaworów ssania jest przesunięta w czasie w takim stopniu, aby zminimalizować ilość powietrza w cylindrach.” Przecież wiadomym jest, że czym więcej uda się wtłoczyć powietrza do komory spalania tym więcej można wlać paliwa i tym lepsze będą osiągi. Każdy dąży do tego by napełnienie było jak największe.

  3. Przepraszam mój samochód ma w instrukcji napisane żeby używać paliwa e5 znaczy 5% dodatkiem biopaliwa które to paliwo czy to PB95 czy PB98?.
    Mieszkam w Holandii i na jednej stacji e5 to PB95 A na drugiej e5 to Pb98,jak mam.sie do tego odnieść.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Ceny paliw w Polsce

Ceny paliw w Polsce. Jest drogo, będzie jeszcze drożej!

Nie jest tajemnicą, że ceny paliw w Polsce szybko rosną. Na przykład od początku 2021 roku cena benzyny Pb95 wzrosła z ok. 4.60 za litr o złotówkę i nadal rośnie. Niestety, wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie paliwa będą tylko droższe. Sprawdź, jak wyglądają prognozy dla cen benzyny, oleju napędowego i autogazu.