Legalność pochodzenia pojazdu. Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

W artykule przeczytasz

Większości Polaków nie stać na zakup nowego auta prosto z salonu. Przeszkodą są wysokie ceny, ale też często mija się to z celem. Szczególnie że średnio już po trzech latach użytkowania samochód traci nawet połowę swojej wartości. W takiej sytuacji poszukiwanie samochodu na rynku wtórnym jest nawet wskazane, zwłaszcza w dobie coraz wyższych cen pojazdów. Jednak zakup używanego samochodu to nie tylko okazja, ale jednocześnie spore ryzyko. Łatwo o zakup pojazdu, który nie jest wart swojej ceny, ponieważ jest po wypadku, zalaniu, czy pochodzi z kradzieży. Zawsze rodzi to spory problem, dlatego podpowiadamy, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione, ale w pełni legalne i przy tym sprawne, o dobrym stosunku ceny do jakości.

Kradzież samochodów w Polsce – liczby, marki, modele

Zanim podpowiemy, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione i pochodzi z legalnego źródła, najpierw należy odnieść się do liczby kradzieży pojazdów w Polsce. Niepodważalnym faktem jest, że w naszym kraju kradnie się coraz mniej samochodów. Bez większego ryzyka można stwierdzić, że na przestrzeni dwóch dekad liczba kradzieży aut w Polsce spadła dziesięciokrotnie, tj.:

 • 1999 rok – 71 543 samochody;
 • 2021 rok – 7098 samochodów.

 

Jako że statystyki kradzionych aut policji i Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP) nieco się różnią, można założyć, że każdego roku z polskich ulic i garażów znika od 7000 do 9000 samochodów. Same różnice w statystykach wynikają z metodologii liczenia. Policja bowiem podaje liczbę zgłoszeń, dlatego jest ona zawsze większa niż dane z CEP, gdzie liczą się wyłącznie samochody wyrejestrowane z bazy z powodu kradzieży.

Jeżeli weźmiemy pod uwagę statystyki kradzionych samochodów z 2021 roku, najczęściej kradzioną marką była Toyota (950 egzemplarzy). W TOP 5 tej klasyfikacji są jeszcze Audi (685), BMW (522), Volkswagen (506) i Hyundai (453), a zaraz za nim – Mercedes (450). Z kolei skupiając się na modelach, najczęściej kradziono następujące samochody: Toyota Corolla (214), Toyota RAV4 (198), Hyundai Tucson (192), Mitsubishi Outlander (178) i Audi A4 (177).

Przeczytaj też: “Policyjna baza samochodów skradzionych – dlaczego warto sprawdzić przed zakupem auta?

Zakup kradzionego samochodu – konsekwencje

Brak wiedzy o tym, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione, może nieść w sobie bardzo przykre konsekwencje. Wprawdzie według statystyk policji udaje się odzyskać tylko 2 na 10 skradzionych pojazdów, zakup kradzionego auta może generować mnóstwo problemów natury prawnej.

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że sprzedawca kradzionego auta często zaniża cenę, aby szybko pozbyć się dowodu przestępstwa. Oprócz tego zwykle używa on fałszywej tożsamości, dlatego po finalizacji procesu sprzedaży jest on trudny w namierzeniu.

Niemal zawsze zakup samochodu pochodzącego z kradzieży jest uznawany za paserstwo nieumyślne (art. 292 Kodeksu karnego), za które grozi:

 • grzywna,
 • ograniczenie wolności,
 • pozbawienie wolności do 2 lat,
 • pozbawienie wolności od 3 miesięcy do 5 lat (jeżeli wartość samochodu przekracza 200 000 złotych).

 

Z paserstwem nieumyślnym mamy do czynienia, jeżeli nabywca nie wiedział, że samochód jest kradziony. Surowsze kary grożą za paserstwo umyślne, kiedy nabywca miał świadomość, że pojazd pochodzi z przestępstwa kradzieży (kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat, kara pozbawienia wolności do 10 lat w przypadku pojazdów o wartości powyżej 200 000 złotych).

Niestety, niemal zawsze oznacza to przepadek mienia i gotówki wydanej na zakup auta. To, co dzieje się z samochodem, zależy od sytuacji:

 • właściciel zgłosił kradzież na policję – samochód wraca do byłego właściciela;
 • właściciel zgłosił kradzież na policję i otrzymał odszkodowanie z tytułu ubezpieczenia AC – samochód przechodzi na rzecz ubezpieczyciela;
 • nie można ustalić właściciela – samochód przechodzi na rzecz majątku państwa.

 

Przeczytaj też: “Skradzione samochody a paserstwo. Co grozi Polakowi za zakup auta pochodzącego z kradzieży?

Kiedy można zatrzymać kradziony samochód?

Żeby nie stracić pieniędzy wydanych na zakup kradzionego samochodu, oszukany nabywca w zasadzie może jedynie pozwać nieuczciwego sprzedawcę. Jest to tym trudniejsze, że często w umowie widnieją fałszywe dane osobowe sprzedawcy i kontakt jest nieskuteczny. Zatrzymanie kradzionego samochodu jest możliwe tylko w jednym przypadku, jeżeli zajdą dwie przesłanki, tj.:

 • samochód kupiono ponad 3 lata temu;
 • był to tzw. zakup w dobrej wierze (nieświadomy zakup kradzionego samochodu).

 

Przeczytaj też: “Ubezpieczenie samochodu od kradzieży – czy warto?

Co może sugerować, że samochód jest kradziony?

Jak zauważyliśmy na wstępie, wielokrotnie zakup samochodu z drugiej ręki wydaje się prawdziwą okazją. Jednak, aby nie wpaść w kłopoty prawne i nie kupić auta pochodzącego z kradzieży, lepiej zachować chłodną głowę. Jest kilka symptomów, które powinny zapalić u nabywcy czerwoną lampkę, tj.:

 • znacznie niższa cena w porównaniu z rynkową wartością pojazdu;
 • niechęć do okazania przez sprzedawcę kilku dokumentów tożsamości (np. dowód osobisty, prawo jazdy, paszport, dowód rejestracyjny);
 • niepełna lub podejrzana dokumentacja samochodu (np. podejrzany druk dowodu rejestracyjnego; przekreślenia, zamazania i poprawki bez potwierdzenia przez urząd komunikacji);
 • inne dane na dokumentach auta i dokumentach tożsamości sprzedającego (np. inne dane w dowodzie osobistym oraz dowodzie rejestracyjnym i polisie OC);
 • inny numer VIN w dowodzie rejestracyjnym i na tabliczkach znamionowych (numer VIN wszędzie musi być identyczny);
 • niewidoczny lub usunięty numer VIN na elementach konstrukcyjnych;
 • ślady ingerencji w okolicach drzwi, zamków i stacyjki (nie dotyczy samochodów z systemem bezkluczykowym kradzionych metodą na tzw. walizkę).

Jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione?

Skoro zakup kradzionego samochodu jest bardzo ryzykowny, lepiej upewnić się, że auto jest w pełni legalne. Na szczęście jest kilka sposobów, aby sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony, tj.:

 • Raport Historii Pojazdu (np. Autobaza.pl, Historia Pojazdu GOV) – sprawdzenie samochodu po numerze VIN w bazach pojazdów poszukiwanych (w serwisie Autobaza m.in. w bazie samochodów kradzionych IAATI/Autobaza, niemieckiej, włoskiej, słoweńskiej, litewskiej, czeskiej, holenderskiej, rumuńskiej, słowackiej, kanadyjskiej, norweskiej, szwedzkiej, CrimiMail, Kaynine);
 • Policja – sprawdzenie samochodu na komisariacie policji po doprowadzeniu auta oraz okazaniu dowodu rejestracyjnego i dokumentu tożsamości.

 

Jak widać, zakup kradzionego samochodu niemal zawsze oznacza utratę auta i środków, jakie trzeba było wydać na środek ruchomości. Co więcej, może nieść to w sobie przykre konsekwencje prawne. Dlatego lepiej mieć pewność i sprawdzić, czy numer VIN auta nie figuruje w bazach kradzieżowych.

Najlepiej zrobić to poprzez raport VIN samochodu. Szczególnie że jest to możliwe z poziomu komputera lub telefonu. Co więcej, dodatkowo potencjalny nabywca ma wgląd w inne informacje o samochodzie, które mogą zachęcić do zakupu lub od niego odwieść (m.in. dane techniczne, rzeczywisty przebieg, historia szkód i kolizji, fabryczne wyposażenie, ogłoszone akcje serwisowe, archiwalne zdjęcia). To wiele ważnych informacji o pojeździe, aczkolwiek z ich dostępnością jest różnie i zewnętrzne raporty (np. Autobaza) są znacznie bardziej wyczerpujące i dokładne niż Raport Historii Pojazdu GOV.

FAQ – najczęstsze pytania o to, jak sprawdzić, czy auto nie jest kradzione

Co grozi za zakup kradzionego samochodu?

Zakup używanego samochodu pochodzącego z przestępstwa kradzieży grozi oskarżeniem o paserstwo. Jeżeli policja odnajdzie taki pojazd, wiąże się to z jego utratą, a zazwyczaj także stratą pieniędzy wydanych na zakup ruchomości. Można je odzyskać tylko po pozwaniu sprzedawcy, co jest trudne, ponieważ często dane na umowie nie są prawdziwe.

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Najlepiej zrobić to na komisariacie policji lub zdalnie poprzez usługę zamówienia Raport Historii Pojazdu. Potrzebny jest do tego wyłącznie numer VIN używanego auta. Jedną z sekcji raportu jest weryfikacja samochodu w bazach pojazdów kradzionych.

Z jakiej bazy pobrać Raport VIN auta?

Czy pojazd nie jest kradziony, sprawdzić można poprzez Raport VIN Autobaza. To znacznie bardziej szczegółowy raport dla kierowców niż ogólnodostępna Historia Pojazdu GOV. Dzięki temu poza weryfikacją baz kradzieżowych użytkownik otrzymuje również dostęp do innych ważnych informacji o pojeździe i przeszłości samochodu (m.in. dane techniczne, przebieg, historia zdarzeń, fabryczne wyposażenie, akcje naprawcze, archiwalne zdjęcia).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony?

Ceny nowych samochodów są na tyle wysokie, że wciąż zmotoryzowani przede wszystkim muszą sobie szukać auta na rynku wtórnym. Rynek samochodów używanych jest jednak tak szeroki, że każdy znajdzie coś w sam raz dla siebie. Z drugiej strony trzeba pamiętać, że zakup używanego auta to wciąż spore ryzyko. Wielu sprzedawców nie jest fair wobec potencjalnych nabywców. Dlatego sprzedawca, zwłaszcza handlarz, może ukrywać, że pojazd ma poważną usterkę, jest po kolizji czy zalaniu. Oczywiście żaden sprzedawca nie poinformuje też, że auto pochodzi z przestępstwa kradzieży. Dlatego podpowiadamy, jak nie narazić się na zakup takiego pojazdu i jak sprawdzić, czy samochód nie jest kradziony.

Kradzieże samochodów w 2021 roku. Znamy najczęściej kradzione auta

Kradzieże samochodów w 2021 roku. Znamy najczęściej kradzione marki i modele

Rokrocznie liczba kradzionych aut spada, aczkolwiek miłośników cudzych pojazdów wciąż nie brakuje. Jak podaje Instytut Badań Rynku Motoryzacyjnego Samar, w roku 2021 kradzieże samochodów były o 2,7 proc. rzadsze aniżeli w 12 miesiącach 2020 r. Łącznie w Polsce skradziono nieco ponad 7 tysięcy samochodów osobowych i dostawczych o masie dmc do 6 ton. Znamy też najczęściej kradzione marki i modele.

Kradzież pojazdu

Kupno samochodu to wspaniała sprawa – wraz ze zmianą pojazdu zmienia się też pewna część