Ładowarka samochodowa – parametry, cena, jak wybrać

Ładowarka samochodowa – parametry, cena, jak wybrać

W artykule przeczytasz

Ładowarka samochodowa to jedno z najważniejszych akcesoriów, o jakim powinniśmy pomyśleć, zwłaszcza mając na uwadze obecną wszechstronność telefonów. Na rynku jest wiele tego typu produktów. Sprawdzamy, jak wybrać ładowarkę USB do samochodu, aby była ona funkcjonalna i gwarantowała wysoki komfort użytkowania.

Dlaczego warto kupić ładowarkę samochodową?

Oczywiście ładowarka samochodowa nie jest produktem na miarę podstawowego wyposażenia, w tym apteczki, o której szerzej piszemy w artykule “Wyposażenie apteczki samochodowej – co musi się w niej znaleźć?“. Jednak nie ulega wątpliwości, że warto mieć dobrą i szybką ładowarkę samochodową. Zwłaszcza że tym uniwersalnym produktem naładujemy nie tylko telefon, ale też nawigację, tablet, multimedialny głośnik, rejestrator wideo czy kij do selfie.

Jak wybrać ładowarkę samochodową?

Bez wątpienia na rynku jest ogromny wybór ładowarek samochodowych. To produkty o różnych rozmiarach, kształtach i funkcjach, a co za tym idzie również cenie. Dzięki temu możemy znaleźć sprzęt, który spełni nasze potrzeby i będzie dopasowany do preferencji.

Jednak jeszcze zanim przyjrzymy się konkretnym modelom, sprawdźmy, gdzie znajduje się gniazdo zapalniczki w kabinie, do którego podłączymy ładowarkę. Jeśli jest umiejscowione blisko drążka zmiany biegów czy dźwigni hamulca ręcznego, lepsze będą kompaktowe modele ładowarek. Łatwiej będzie wówczas obsługiwać podstawowe elementy auta i nie wpłynie to negatywnie na bezpieczeństwo jazdy.

Zwróćmy też uwagę na komfort obsługi. Dlatego długość przewodu ładowarki powinna być dopasowana do odległości dzielącej ładowarkę i fotel kierowcy czy pasażera. Ważne, aby kabel nie był zbyt naprężony, co może sprzyjać jego uszkodzeniu.

Ładowarka samochodowa – najważniejsze parametry

Oczywiście ważne są także parametry techniczne ładowarek samochodowych, pośród których najistotniejsza jest moc wyrażana w amperach (A). Jednak dla znalezienia optymalnego sprzętu koniecznie musimy zapoznać się też z innymi parametrami:

  • Moc wyjściowa – stosunek wielkości ładunku elektrycznego do czasu jego przepływu. Prościej rzecz ujmując – im wyższe natężenie mocy, tym ładowarka szybciej naładuje telefon lub inne urządzenie.
  • Rodzaj ładowarki samochodowej – najtańsze są ładowarki w formie adaptera. Innym wyborem są indukcyjne ładowarki samochodowe, które ładują telefon bez kabla.
  • Liczba gniazd – jedno złącze w ładowarce nie dodaje jej funkcjonalności. Jeśli mamy dwa lub więcej portów, możemy naładować przynajmniej dwa telefony lub smartfon i inne urządzenie.
  • Kompatybilność złącz – ładowarka samochodowa najczęściej ma złącza USB lub/i USB-C. Jeśli mamy iPhone’a, niech będzie to ładowarka samochodowa lightning.
  • Wsparcie dla szybkiego ładowania – szybka ładowarka samochodowa usprawnia ładowanie sprzętu. Dlatego powinien to być produkt z technologią Quick Charge (np. Quick Charge 4.0, Quick Charge 4.0).
  • Bezpieczeństwo – dobre ładowarki samochodowe mają zabezpieczenia przed przegrzaniem i niespodziewanym skokiem napięcia, co może nieodwracalnie uszkodzić ładowany sprzęt.
  • Dodatkowe funkcje – ładowarka samochodowa może mieć też dodatkowe funkcje (np. wspomniana wyżej technologia szybkiego ładowania). Inne ciekawe produkty to ładowarka samochodowa z jonizatorem, zalecana m.in. alergikom czy palącym. Jonizator usuwa nieprzyjemne zapachy i poprawia jakość powietrza w kabinie. Jeszce innym produktem jest ładowarka samochodowa z transmiterem FM, zalecana dla kierowców z radiem starszej generacji bez CD i portu USB.
  • Producent – obok renomowanych producentów (np. Samsung, Huawei, Xiaomi) ładowarki samochodowe oferują też mniej znane marki. Niezależnie od produktu – oryginalny czy zamiennik – zawsze musimy porównać parametry techniczne takich akcesoriów.

Szybka ładowarka samochodowa, czyli technologia Quick Charge

Dawniej ładowarki samochodowe zapewniały użytkownikom powolną pracę. Dziś wygląda to zgoła inaczej, a na rynku obecne są ładowarki z technologią szybkiego ładowania Quick Charge. Dodatkowo takie ładowarki często mają tradycyjne złącze USB i port USB-C to tylko zwiększa funkcjonalność takiego akcesorium.

Ile kosztuje ładowarka samochodowa?

Ładowarka USB do samochodu to produkt o bardzo dużej rozbieżności cenowej. Najtańsze ładowarki samochodowe kupimy już za kilka złotych, te najdroższe kosztują nawet kilkaset złotych. Ile zatem powinniśmy przygotować na dobry sprzęt?

Wydaje się, że kilkadziesiąt złotych w zupełności wystarczy. W tej cenie znajdziemy ładowarkę samochodową z technologią szybkiego ładowania, przynajmniej dwoma portami i funkcjami służącymi zabezpieczeniu ładowanych urządzeń. Pamiętajmy, że tańsze ładowarki nie tylko wolniej ładują smartfony, nawigacje i inne sprzęty, ale mogą też uszkodzić gniazdo zapalniczki oraz baterię ładowanego urządzenia.

Cena zazwyczaj idzie w parze z jakością, dlatego powinniśmy się wystrzegać tańszych produktów. Wydatek rzędu kilkudziesięciu złotych wciąż jest na tyle niski, że powinniśmy zdecydować się na funkcjonalną ładowarkę samochodową z oferty renomowanego producenta typu Huawei, Xiaomi czy Samsung.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też: