Kiedy zmienić opony na letnie?

Kiedy zmienić opony na letnie?

W artykule przeczytasz

Wprawdzie w ostatnich latach zimy nie były zbyt intensywne, ale tym roku aura była mniej pobłażliwa dla kierowców. Zwłaszcza że wiele miast nie było przygotowanych na większe opady śniegu. Stąd wielu kierowców postawiło na ogumienie przeznaczone na sezon zimowy. Dlatego sprawdzamy, kiedy zmienić opony na letnie.

Wymiana opon na letnie. Dlaczego jest ważna?

Zanim dojdziemy do tego, kiedy zmienić opony na letnie, spójrzmy, co na ten temat mówią przepisy prawa. Jak pewnie wielu kierowców doskonale zdaje sobie z tego sprawę, po kraju możemy poruszać się na ogumieniu z bieżnikiem o głębokości minimum 1,6 mm bez względu na porę roku czy warunki klimatyczne. Jako że wymiana opon nie jest wymagana, nie decyduje się na nią nawet 30% kierowców i wybiera opony całoroczne.

Ten błąd może być kosztowny zwłaszcza zimą, jeśli poruszamy się na oponach letnich. Jeżeli nie skorzystamy z opon zimowych, a będziemy uczestnikiem stłuczki, na naszą niekorzyść fakt ten może wykorzystać ubezpieczyciel. Nieco inaczej wygląda poruszanie się latem na oponach zimowych, choć i tutaj wymiana ogumienia jest zasadna.

Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na kwestie bezpieczeństwa. Ogumienie zimowe, o którym piszemy w artykule “Opony na zimę – FAQ“, są przeznaczone do jazdy w warunkach błotno-śniegowych. Takie opony mają mieszankę gumową o odpowiedniej elastyczności w niskich temperaturach. Dodatkowo mają też szerszy bieżnik i wyższe lamele. Dlatego zapewniają lepszą przyczepność i krótszą drogę hamowania przy temperaturach powietrza poniżej 4 st. Celsjusza.

Jednak w wysokich temperaturach, jakie panują w okresie letnim, opona zimowa ulega odkształceniom i traci swoje właściwości jezdne. Wydłuża to drogę hamowania i pogarsza przyczepność. Zachodzi też ryzyko ich szybszego zużycia. Zwłaszcza przy dodatkowych problemach ze zbieżnością. Co bardziej przemawia do kierowców, przez większe opory toczenia jazda latem na oponach zimowych jest też nieopłacalna pod względem spalania.

Kiedy zmienić opony na letnie?

Jeśli zastanawiamy się, kiedy zmienić opony na letnie, powinniśmy kierować się temperaturami. Wymiana opon na letnie jest zalecana przy temperaturze powietrza na poziomie przekraczającym 7 st. Celsjusza.

To optymalny okres wymiany opon wiosną. Pamiętajmy jednak, że w Polsce temperatura powietrza potrafi być kapryśna. Dlatego nie warto umawiać wizyty u wulkanizatora zaraz po tym, kiedy temperatura przekroczy 7 st. C. Bezpieczniej sprawdzić długoterminową prognozę pogody, kiedy ustabilizuje się ona na tym poziomie. Musimy zdawać sobie sprawę, że bezpieczniej jeździć na ogumieniu zimowym w cieplejsze dni niż odwrotnie – na letnich oponach podczas powrotu zimowej aury.

Dlatego okres wymiany opon z zimowych na letnie najczęściej przypada na przełomie marca i kwietnia. Najważniejsze jednak, aby zachować zdrowy rozsądek i kierować się długoterminową prognozą pogody.

Co zrobić z oponami zimowymi?

Jeśli decydujemy się wymienić opony z zimowych na letnie, podobnie jak z letnich na zimowe, musimy we właściwy sposób zadbać o zdejmowane ogumienie. Największy problem mają z tym mieszkańcy większych miast, którzy mieszkają w blokach czy kamienicach, bez dostępu do piwnicy czy komórki lokatorskiej.

W takiej sytuacji warto rozważyć przechowywanie opon w ramach usług magazynów lub warsztatów samochodowych. W zależności od miasta będzie nas to kosztować maksymalnie w okolicach 100-120 zł za komplet 4 opon, choć często to ceny rzędu kilkudziesięciu złotych.

Jeżeli natomiast nie korzystamy z pomocy specjalistycznego magazynu czy serwisu, ale decydujemy się na osobiste przechowywanie opon, należy to robić we właściwy sposób. Na ogumienie negatywny wpływ mają między innymi różne oleje, farby, płyny eksploatacyjne czy znajdujące się nieopodal urządzenia elektryczne wydzielające ozon. Szkodzą im też skrajne temperatury. Dlatego opony trzeba przechowywać w pomieszczeniach o temperaturze w granicach od -5 do 30 st. C. W końcu opony musimy chronić przed wilgocią i promieniami słonecznymi.

Zdarza się, że po zmianie ogumienia przechowujemy je wraz z felgami. Wówczas zadbajmy o ich ciśnienie, które powinno odpowiadać ciśnieniu podczas eksploatacji. Po odkręceniu koła warto od razu zaznaczyć kredą, w jakiej znajdowało się ono pozycji (np. prawy przód). Więcej o samym przechowywaniu opon mówi artykuł pt. “Jak przechowywać opony samochodowe?“.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Przeczytaj też:

Opony na zimę — pytania i odpowiedzi

Opony na zimę — FAQ

Opony na zimę, mimo rosnącej popularności opon całorocznych, nadal cieszą się dużym uznaniem wśród kierowców.