Jakie wycieraczki samochodowe kupić – rodzaje, parametry, producenci

Jakie wycieraczki samochodowe kupić – rodzaje, parametry, producent

W artykule przeczytasz

Wycieraczki samochodowe to bezsprzecznie jeden z podstawowych elementów wyposażenia auta. Przede wszystkim mają one wpływ na bezpieczeństwo oraz komfort jazdy. Dlatego sprawdzamy, jakie wycieraczki samochodowe kupić, biorąc pod uwagę ich rodzaj, najważniejsze parametry oraz producenta.

Wycieraczki do szyb a przepisy prawa

Zanim odpowiemy na pytanie, jakie wycieraczki samochodowe wybrać, przypomnijmy, że to obowiązkowy element wyposażenia pojazdu. Są wymagane przez prawo, a dokładniej przepisy homologacyjne. Kierowca musi dbać o sprawność i stan wycieraczek. Ich prawidłowa praca jest ważna zwłaszcza zimą, kiedy znacznie częściej korzystamy z wycieraczek i spryskiwaczy, żeby zachować dobrą widoczność w czasie opadów deszczu czy śniegu.

Przeczytaj też: “Jaki zimowy płyn do spryskiwaczy – skład, właściwości, marka, cena

Jeżeli wycieraczki nie działają właściwie, a szyba jest brudna lub oszroniona, grozi nam mandat. Zresztą dotyczy to nie tylko szyby czołowej, ale też szyb bocznych, tylnej i lusterek. Podczas zatrzymania przez policję możemy zostać upomniani. Zwykle w pierwszej kolejności funkcjonariusz nakazuje wyczyszczenie szyby, ale nie jest to reguła. Jeżeli odmówimy lub będzie to niemożliwe, grozi nam mandat karny w wysokości 500 złotych. 

Oprócz tego policja najprawdopodobniej skontroluje działanie wycieraczek i spryskiwaczy. Jeżeli w zbiorniku brakuje płynu, system nie działa lub wycieraczki są zniszczone, grozi nam nawet zatrzymanie dowodu rejestracyjnego pojazdu. Tym bardziej warto na bieżąco kontrolować stan wycieraczek w swoim samochodzie i sprawności systemu, podobnie jak ilość płynu do spryskiwaczy i drożność układu.

Zauważmy w tym miejscu, że wycieraczek samochodowych nie da się zastąpić tzw. niewidzialną wycieraczką. To specjalny preparat, który tworzy na szybie powłokę hydrofobową. Dzięki temu woda nie przywiera do powierzchni szyby, ale po niej spływa. Możemy w ten sposób wspomóc pracę wycieraczek, jednak nigdy taki preparat nie zastąpi fizycznych, tradycyjnych tego typu produktów.

Przeczytaj też: “Czym jest i jak działa tzw. niewidzialna wycieraczka?

Jakie wycieraczki samochodowe wybrać – tradycyjne, płaskie czy hybrydowe?

Jeżeli zastanawiamy się, jakie wycieraczki samochodowe kupić, w pierwszej kolejności musimy zadecydować o rodzaju tego produktu. Wyróżniamy wycieraczki samochodowe tradycyjne, płaskie oraz hybrydowe.

  • Tradycyjne wycieraczki samochodowe (wycieraczki szkieletowe) – trwałe i sztywne klasyczne wycieraczki do samochodu. Ich cechą charakterystyczną jest zewnętrzny metalowy szkielet. Jest on jednocześnie miejscem zamontowania gum i pełni funkcję dociskową. To najpopularniejszy rodzaj wycieraczek. Wymagają dopasowania konkretnie do modelu auta, nie są też najtrwalsze, ale wymieniać w nich można tylko gumy. Minusem w przypadku wycieraczek szkieletowych są duże opory powietrza.
  • Płaskie wycieraczki samochodowe (wycieraczki bezszkieletowe) – uniwersalne pasujące nawet do ponad 90 proc. pojazdów. To system z piórami wygiętymi w kształt litery C, przymocowanymi bezpośrednio do wycieraczki z pominięciem osobnego docisku profilem. Wykonane są z elastycznego materiału z wytrzymałym szkieletem wewnętrznym odpornym na zamarzanie. Mają one doskonałe właściwości aerodynamiczne, bezcenne zwłaszcza podczas dynamicznej jazdy lub poruszania się w silnym wietrze. Oprócz tego prezentują się znacznie lepiej pod względem wizualnym od tradycyjnych wycieraczek na metalowych profilach.
  • Hybrydowe wycieraczki samochodowe – połączenie dwóch poprzednich wycieraczek – szkieletowych i płaskich. Mają niewielki stelaż ograniczający wygięcia boczne, ale są przy tym bardzo elastyczne. Gumy są połączone z ramieniem i w pełni zasłonięte, dobrze i równomiernie przylegając do szyby.

Jak dobrać wycieraczki do samochodu – najważniejsze parametry

Mimo iż wycieraczki są do siebie podobne, pomiędzy poszczególnymi produktami występują duże różnice, między innymi w zakresie wymiarów i parametrów. Jeżeli chcemy wybrać najlepsze wycieraczki samochodowe dla danego modelu, które będą spełniać swoją funkcję i zapewniać nam czyste szyby podczas jazdy, musimy zwrócić uwagę na kilka kluczowych aspektów. Oprócz rodzaju, co opisaliśmy wyżej, są to m.in. rozmiar, materiał wykonania czy mocowanie, a oprócz tego przyleganie do szyby, głośność pracy czy zabezpieczenie antykorozyjne.

Rozmiar wycieraczek samochodowych

Rozmiar, a dokładniej długość piór określa się w centymetrach lub calach. Jeżeli wycieraczki są za krótkie, w niedostateczny sposób będą wycierały powierzchnię szyby. Z kolei za długie pióra będą o siebie zahaczać. Pamiętajmy, że lewa i prawa wycieraczka nie muszą mieć takiej samej długości. Wielokrotnie dłuższe jest pióro po stronie kierowcy.

Najpierw należy sprawdzić rekomendowaną długość wycieraczek do naszego auta w Internecie, w instrukcji pojazdu lub mierząc wymieniane produkty. Jednak w wielu sklepach obejdziemy się bez tego, wyszukując odpowiednie wycieraczki w katalogu produktów. Wystarczy podać markę i model samochodu, nawet bez podawania numeru VIN.

Mocowanie wycieraczek do samochodu

Przede wszystkim sprawdźmy, czy wycieraczki nie są dedykowane do określonego samochodu. Same uchwyty mogą być uniwersalne bądź producenci dodają do wycieraczek komplet adapterów.

Materiał wykonania wycieraczek do szyb

Im lepszy materiał wykonania, tym wycieraczki samochodowe wykazują większą trwałość. Najpopularniejsze pod tym względem są wycieraczki wykonane z mieszanki gumowej, często wzmocnionej grafitem, co pozwala wydłużyć ich żywotność. Droższe, ale też wytrzymalsze są wysokiej jakości samochodowe wycieraczki kauczukowe, które mają lepsze właściwości mechaniczne.

Przyleganie wycieraczek do powierzchni szyby

Wycieraczka powinna wywierać odpowiedni nacisk na szybę. Dzięki temu dobrze przylega ona do jej powierzchni i nie pozostawia smug podczas pracy. Dlatego niech to będzie wycieraczka dobrana właściwie względem krzywizny szyby i sztywności, aby równomiernie przylegała do powierzchni szkła.

Głośność pracy wycieraczek samochodowych

Wycieraczki samochodowe nie powinny piszczeć i wydawać innych irytujących dźwięków, zwłaszcza podczas jazdy z dużą prędkością. Stąd wycieraczki muszą być właściwie wyprofilowane, co poprawia ich aerodynamikę i gwarantuje bezgłośną pracę.

Zabezpieczenie antykorozyjne wycieraczek do szyb

W związku ze stałym narażeniem na wilgoć metalowe pióra powinny być zabezpieczone przed korozją. Mogą być ocynkowane lub mieć kilka warstw lakieru i specjalnej mieszanki poliestrowej.

Jakie marki oferują najlepsze wycieraczki samochodowe?

Rynek jest bardzo bogaty w wycieczki samochodowe. Znajdziemy tutaj produkty od lepszych, renomowanych marek i mniej profesjonalnych firm. Dobre wycieraczki do samochodu tworzą m.in. marki Bosch, Valeo, Champion, Denso, Continental, HELLA czy Oximo.

  • Bosch – producent wycieraczek szkieletowych i bezszkieletowych (np. Bosch Aerotwin). To wycieraczki łatwe w montażu, wyposażone w adapter Quick Clip. Są to trwałe produkty stworzone z wysokiej jakości materiałów, gwarantujące czyste szyby i bezgłośną pracę.
  • Valeo – marka produkująca wycieraczki uniwersalne (dwa segmenty) i dedykowane do konkretnych modeli (seria Silencio). Są to wycieraczki wysokiej jakości wykonane z gumy Tec3, co przekłada się na ich wydłużoną żywotność i eliminuje powstawanie smug. To wycieraczki ciche i ze wskaźnikiem zużycia pomagającym określić moment, kiedy czas na zmianę piór.
  • Champion – marka produkująca klasyczne i płaskie wycieraczki z uniwersalnym mocowaniem niemal do każdego pojazdu. Wykonano je z wysokiej jakości gumy odpornej na porywy wiatru. Są też wydajne i ciche.
  • Denso – producent m.in. znakomitych wycieraczek hybrydowych, zwłaszcza przeznaczonych dla miłośników szybkiej, dynamicznej jazdy, ale też samochodów ciężarowych. Producent korzysta z gumy z powłoką grafitową, dzięki czemu wykazują one zwiększoną odporność na trudne warunki i promienie słoneczne. Oprócz tego są łatwe w montażu (system click-on), znakomicie przylegają do szyby i gwarantują jej dokładne czyszczenie.
  • Continental – producent, u którego wyróżnić należy zwłaszcza wycieraczki płaskie. Dzięki wbudowanej szynie ich pióro idealnie przylega do szyby, również podczas jazdy z dużą prędkością. Są też bezgłośne i uniwersalne, gdyż producent dodaje do nich komplet adapterów.
  • HELLA – producent wycieraczek klasycznych, płaskich i hybrydowych, idealnie przylegających do szyby i z właściwym naciskiem. Gumy wykonano z mieszanki kauczuku i grafitu. Dzięki temu są ciche i mają wydłużoną żywotność, a to wszystko w naprawdę atrakcyjnej cenie.
  • Oximo – marka produkująca zwłaszcza wycieraczki płaskie, m.in. z piórami z kauczuku i silikonu z powłoką antypoślizgową. To wycieraczki wydajne, ciche i o dobrej aerodynamice, odporne na ciężkie i zmienne warunki pogodowe, z elementami metalowymi pokrytymi ocynkowaną stalą.

Ile kosztują wycieraczki samochodowe?

Niestety, przy wyborze wycieraczek samochodowych wielokrotnie kierujemy się ceną. Jest to duży błąd, zwłaszcza mając na uwadze, że wycieraczki to element ważny z uwagi na bezpieczeństwo. Dlatego powinny być to produkty przynajmniej ze średniej półki cenowej, najlepiej wyprodukowane przez renomowaną firmę. Szczególnie że nawet najlepsze wycieraczki samochodowe i tak są dosyć tanie.

Najtańsze produkty to wydatek rzędu kilkunastu złotych. Dobrej jakości komplet wycieraczek klasycznych kosztuje przynajmniej kilkadziesiąt złotych. Nieco droższe są wydajne i trwałe wycieraczki płaskie i hybrydowe, ale wciąż jest to dość niska cena, jeżeli będziemy pamiętać, że dobry produkt to lepszy poziom bezpieczeństwa i większy komfort jazdy.

Kiedy wymienić wycieraczki w samochodzie?

Wiemy już, jakie wycieraczki samochodowe kupić i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze. Odnieśmy się jeszcze do kwestii ich wymiany. Wprawdzie jest to okres umowny, ale zgodnie z informacjami podawanymi przez producentów żywotność wycieraczek określa się na okres od 6 miesięcy do roku. Oczywiście wiele zależy od sposobu i warunków, w jakich eksploatujemy nasz pojazd. Co ważne, z wycieraczek nie należy korzystać, kiedy na szybie zalega lód, podobnie, jeżeli jest ona sucha.

Dlatego w określeniu momentu wymiany wycieraczek pomóc mogą też pewne symptomy. Przede wszystkim to smugi powstające podczas przemywania szyby płynem do spryskiwaczy, czy brak zbierania wszystkich zanieczyszczeń. Zmiany sugerować może też głośny dźwięk pojawiający się w czasie pracy, czy przeskakiwanie wycieraczek.

Jako że wycieraczki najbardziej zużywają się zimą, dobrze wymienić je wczesną wiosną. Jeżeli zmieniamy je dwa razy w roku, należy to zrobić również przed sezonem zimowym.

Jak wymienić wycieraczki samochodowe?

Instrukcja montażu wycieraczek zwykle znajduje się na opakowaniu. Najpopularniejszym systemem montażu jest zaczep typu U. Żeby zdjąć wycieraczkę, należy wówczas odbezpieczyć plastikową osłonę, wcisnąć zapadkę i zsunąć pióro z ramienia wycieraczki, co często wymaga użycia sporej siły. Zdarza się, że konieczne jest nawet wyłamanie mocowania.

Po założeniu nowych wycieraczek zabezpieczamy je nasadką i zdejmujemy kolorową osłonę gumowej części. Pamiętajmy, że wycieraczki z powłoką grafitową mają czarny nalot. Nie jest to zabrudzenie, ale naturalna powłoka, dlatego nie wolno ich niczym przemywać.

Niestety, producenci coraz częściej korzystają z innych zaczepów dedykowanych dla danego modelu samochodu, głównie po to, aby wycieraczki wymieniać w serwisach i utrudnić korzystanie z zamienników. Jednak większość producentów tworzy uniwersalne wycieraczki samochodowe z mocowaniem typu multi-clip.

Podsumowując, bezsprzecznie wycieraczki samochodowe to ważny element bezpieczeństwa. Niestety, często są one marginalizowane przez kierowców. Tymczasem nieprawidłowa ich praca pogarsza widoczność, co w złych warunkach drogowych może prowadzić do zagrożenia. Dlatego warto dbać o stan wycieraczek i wymieniać je zawsze, jeżeli tylko zachodzi taka potrzeba.

W zakupie najlepszych wycieraczek w sklepie stacjonarnym lub internetowym dla danego modelu samochodu pomoże ten poradnik. Inną pomocą mogą być różne rankingi wycieraczek samochodowych. Oczywiście należy wybierać produkty z topu takiego rankingu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: