Historia Pojazdu z Niemiec – jak ją sprawdzić?

Historia pojazdu z Niemiec – jak ją sprawdzić?

W artykule przeczytasz

Każdego roku do Polski trafia przynajmniej kilkaset tysięcy aut w procesie importu. Lwia część z nich to samochody z Niemiec. Wbrew temu, co może wydawać się wielu kierowcom, również za zachodnią granicą nie brakuje aut, które nie nadają się do dalszej eksploatacji, a przynajmniej mają mocno zawyżoną cenę i ukryte przykre niespodzianki. Stąd obowiązkowa jest ich dokładna weryfikacja. Obok oględzin, przeglądu i jazdy próbnej pomaga usługa, jaką jest Historia Pojazdu z Niemiec.

Samochody używane z Niemiec

Podobnie jak raport VIN w przypadku zakupu aut na rynku w Polsce i importowaniu ich z innych krajów, również Historia Pojazdu z Niemiec pozwala zweryfikować samochód na wielu płaszczyznach. Tymczasem nawet przeszło połowa aut o masie do 3,5 tony jest importowanych właśnie z kraju naszych zachodnich sąsiadów.

Wprawdzie Niemcy jeżdżą młodszymi samochodami niż Polacy, ale nie zwalnia to nas z ich dokładnej weryfikacji. Samochód używany może być pojazdem powypadkowym, który nie nadaje się do dalszej eksploatacji. Może to być również pojazd uszkodzony z zużytymi elementami. Częstym oszustwem jest też cofanie licznika, mimo iż podobnie jak w Polsce także w Niemczech jest to karane. Sprzedawców, głównie handlarzy zachęca do tego wyższa cena sprzedaży danego egzemplarza. Dlatego koniecznie trzeba sprawdzić przebieg auta. W końcu pojazd sprowadzony z Niemiec może pochodzić z kradzieży. Wówczas grozi nam nie tylko utrata samochodu i wydanej na niego gotówki. Możemy również zostać także oskarżeni o paserstwo.

Jak sprawdzić samochód z Niemiec?

Dokładne sprawdzenie pojazdu sprowadzonego z Niemiec jest obowiązkowe, jeżeli nie chcemy być stratni na tej inwestycji. W innym wypadku doprowadzenie go do stanu używalności może kosztować przynajmniej kilka tysięcy złotych. Zdarza się, że auto jest powypadkowe, a nawet złożone z dwóch czy trzech samochodów, co całkiem dyskwalifikuje je jako pojazd do eksploatacji.

Stąd samochód z Niemiec należy sprawdzić z pomocą dobrego mechanika, najlepiej specjalizującego się w autach danej marki. O tym, jak powinny wyglądać oględziny pojazdu z rynku wtórnego, szerzej mówi artykuł “Oględziny samochodu przed kupnem. Checklista oględzin (VIDEO)“.

Na pewno obowiązkowo trzeba sprawdzić przebieg auta, choć w tym pomoże już Historia Pojazdu sprowadzonego z Niemiec. Natomiast bez wątpienia mechanik zweryfikuje grubość lakieru, gdyż wszelkie nierówności najprawdopodobniej świadczą o wypadkowej historii auta. Niepokojące są również ślady wilgoci, w tym zaparowane lampy, co może wskazywać na samochody popowodziowe. Dokładna weryfikacja pozwala więc uniknąć niepotrzebnych kosztów.

Historia Pojazdu – co to takiego?

Sama Historia Pojazdu to usługa, która jest dedykowana osobom zamierzającym kupić pojazd używany. Jak wskazuje nazwa, służy ona weryfikacji historii danego egzemplarza przed zakupem. Wszystko odbywa się na bazie numeru VIN, który jest charakterystyczny i indywidualny dla każdego pojazdu.

Same informacje, które znajdują się w Raporcie Historii Pojazdu, są różne, zależne od ilości danych dostępnych w każdej części raportu. Zawsze nabywca ma wgląd w podstawowe dane pojazdu, a więc markę, model czy rok produkcji. Oprócz tego w Raporcie VIN możemy znaleźć informacje o szkodach i kolizjach, chronologiczną historię czy informacje o wezwaniach serwisowych. W zależności od raportu samochód może być weryfikowany w międzynarodowych bazach pojazdów kradzionych i być wzbogacony o archiwalne zdjęcia.

Historia Pojazdu z Niemiec za darmo w serwisie GOV

Od kwietnia 2020 roku Historia Pojazdu z Niemiec jest dostępna w serwisie rządowym GOV.pl. Usługę realizuje Ministerstwo Cyfryzacji. Raport jest dostępny do pobrania na stronie historiapojazdu.gov.pl. Żeby sprawdzić historię auta z Niemiec, należy podać następujące dane:

  • numer rejestracyjny pojazdu,
  • data pierwszej rejestracji,
  • numer VIN.

Dzięki usłudze Historia Pojazdu możemy bezpłatnie sprawdzić m.in. dane techniczne, czy samochód z Niemiec nie był kradziony, złomowany i czy nie ma przekręconego licznika. Cały raport jest podzielony na trzy sekcje: Informacje, Oś czasu i Dane zagraniczne. Jeżeli samochód sprowadzony z Niemiec jest już zarejestrowany w bazie Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP), weryfikacja danych auta z Niemiec jest bardzo prosta. Co innego, kiedy nie ma go jeszcze w polskim systemie. Wówczas obowiązkowy będzie tzw. Profil Zaufany. Raport można pobrać w formacie PDF i wydrukować.

Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

Historia Pojazdu z Niemiec na historiapojazdu.gov.pl krok po kroku:

  1. Wchodzimy na stronę historiapojazdu.gov.pl.
  2. Wprowadzamy numer VIN, numer rejestracyjny i datę pierwszej rejestracji.
  3. Logujemy się przez Profil Zaufany.
  4. Sprawdzamy Historię Pojazdu z Niemiec.

Inne metody sprawdzenia historii samochodu z Niemiec

Weryfikacji historii auta sprowadzanego z Niemiec można dokonać też przez inne dokumenty. Za zachodnią granicą samochody przechodzą badanie techniczne (tzw. TUV, Technischer Überwachungsverein) co 2 lata. Po nim odnotowuje się przegląd oraz ewentualne usterki, dlatego warto poprosić sprzedającego o ten dokument. To dobry sposób weryfikacji historii, jeżeli oglądamy samochód bezpośrednio w Niemczech.

Oprócz tego pomocne są zewnętrzne serwisy z raportami. Można skorzystać z niemieckich lub polskich dekoderów VIN, które działają na zasadzie podobnej jak serwis historiapojazdu.gov.pl. Raport kosztuje od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych i zawiera więcej informacji kluczowych dla nabywcy, aniżeli jest to w bezpłatnej wersji rządowego serwisu.

Historię pojazdu sprowadzonego z Niemiec możemy też sprawdzić w stacji obsługi ASO. Należy jednak mieć świadomość, że w systemie widoczne będą wyłącznie te naprawy, które przeprowadzono w autoryzowanych warsztatach. Co może być problematyczne, do ASO trzeba udać się z właścicielem pojazdu. Oprócz tego taka usługa może kosztować nawet ponad 200 złotych.

Jak widzimy, jest co najmniej kilka sposobów na to, aby sprawdzić historię pojazdu z Niemiec. W zależności od wybranej metody auto zza zachodniej granicy uda się sprawdzić za darmo lub odpłatnie, najczęściej przez raporty online dostępne w cenie kilkudziesięciu złotych. Jest to wydatek na tyle niski, że zawsze warto rozważyć taki zakup. Obok oględzin, przeglądu i jazdy próbnej jest to jedna z metod weryfikacji samochodów używanych. Dzięki temu możemy odstąpić od zakupu samochodu, który ma zawyżoną wartość lub mocno ją obniżyć.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Auto z Niemiec – jak znaleźć, sprawdzić i sprowadzić do Polski?

Auto z Niemiec – jak znaleźć, sprawdzić i sprowadzić do Polski?

Auto z Niemiec możemy sprowadzić osobiście lub skorzystać z usług pośrednika. Nie jest też tajemnicą, że jest to najpopularniejszy rynek importu samochodów do Polski. Skoro tak, sprawdzamy, jak znaleźć auto za naszą zachodnią granicą, w jaki sposób je sprawdzić oraz przetransportować do kraju, a później zarejestrować w polskim wydziale komunikacji.

Historia Pojazdu GOV

Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

Jeśli chcesz kupić samochód używany, musisz liczyć się z ryzykiem nabycia auta w złym stanie technicznym, ze sfałszowanym licznikiem przebiegu, a nawet popowodziowego czy pochodzącego z kradzieży. Poza oględzinami i przeglądem w warsztacie wiele na temat samochodu mówi Raport Historii Pojazdu. Na rynku dostępne są płatne raporty i darmowa Historia Pojazdu GOV. Sprawdź, czym różnią się od siebie obydwa raporty oraz jak sprawdzić historię auta przez Internet.

Strony z samochodami z Niemiec

Strony z samochodami z Niemiec. TOP 5 niemieckich serwisów z autami!

Jeśli szukasz samochodu za granicą, bardzo możliwe, że w pierwszej kolejności swój wzrok kierujesz na rynek niemiecki. To zrozumiałe, dlatego zebraliśmy w jednym miejscu najlepsze według nas strony z samochodami z Niemiec. Sprawdź, na jakich portalach internetowych szukać sobie auta na największym rynku motoryzacyjnym w Europie.

Import auta. Niemcy sprzedają nieswoje samochody?

Import auta. Niemcy sprzedają nieswoje samochody

Przy zakupie czy zmianie samochodu wielu Polaków bierze pod uwagę jego sprowadzenie z zagranicy. W przypadku importu auta Niemcy są najpopularniejszym rynkiem motoryzacyjnym, skąd ściągamy pojazdy do Polski. Okazuje się, że samochody używane z Niemiec… wcale nie muszą pochodzić z tego kraju, ale na przykład z Włoch czy Francji.