Auta poleasingowe – czym są, gdzie kupić, jak sprawdzić?

Auta poleasingowe – czym są, gdzie kupić, jak sprawdzić?

W artykule przeczytasz

Na rynku samochodów używanych liczną i z reguły atrakcyjną grupę pojazdów stanowią auta poleasingowe. Bardzo często są to samochody kilkuletnie, które w związku z tym wciąż są stosunkowo nowe i w dobrym stanie technicznym. Jako że samochody poleasingowe budzą zainteresowanie wielu klientów indywidualnych, ale też podmiotów biznesowych, sprawdzamy, czym są takie pojazdy, jakie są wady i zalety aut poleasingowych, gdzie je kupić i jak zweryfikować przed finalizacją transakcji.

Czym są samochody poleasingowe?

W pierwszej kolejności należy odnieść się do tego, czym są w ogóle auta poleasingowe. Otóż jak nie trudno się domyślić, to samochody, które zostały zakupione w ramach leasingu, a więc jednej z form finansowania nabycia pojazdu. Z leasingu samochodów korzystają głównie firmy, aczkolwiek z niektórych jego form korzystać mogą także klienci indywidualni (leasing konsumencki).

Podobnie jak przedsiębiorstwa w leasing biorą dziś maszyny produkcyjne czy sprzęt komputerowy, tak samo leasingują samochody osobowe, dostawcze czy pojazdy ciężarowe. Leasingują je przez wyspecjalizowane w takich usługach finansowych duże firmy, ale też banki czy dealerów samochodowych.

Sam leasing samochodu jest formą wynajmu pojazdu na określony w umowie czas. Wynajmujący (leasingobiorca) wybiera okres czasu (np. 5 lat), przez który chce wynajmować pojazd od jego właściciela (leasingodawca). Oczywiście najczęściej po wpłaceniu opłaty wstępnej (np. 10 proc., 20 proc.) leasingobiorca pokrywa też comiesięczne raty.

Warto podkreślić, że przez cały okres leasingu leasingobiorca nie jest właścicielem pojazdu, aczkolwiek musi dbać o jego stan techniczny, ponosić koszty serwisowania, badań technicznych czy paliwa. Wyjątkiem jest leasing w najdroższym pakiecie full service, gdzie po stronie leasingobiorcy jest pokrywanie kosztów paliwa.

Jako że najczęściej z leasingu korzystają firmy i jest to leasing operacyjny, po zakończeniu okresu najmu firma może zrezygnować z auta lub za ustaloną wcześniej kwotę (np. 1 proc., 10 proc.) wykupić samochód na własność. Jeżeli przedsiębiorstwo wybiera drugą opcję, może je nadal użytkować jako swój własny pojazd lub odsprzedać, np. osobie prywatnej czy do komisu.

Rodzaje leasingu – z wykupem i bez wykupu

Leasing z wykupem

Leasing, w którym leasingodawca zostaje właścicielem pojazdu po zapłaceniu ostatniej raty lub skorzystania z opcji wykupu. Obecnie to najpopularniejsza forma leasingu, w której wyróżniamy:

  • Leasing operacyjny – wpłata początkowa (czynsz inicjalny) i raty leasingowe w całości są wliczane w koszty uzyskania przychodów firmy. Po zakończeniu umowy możemy wykupić pojazd, zwykle za niską wartość (np. 1 proc.). Leasing operacyjny wybiera nawet 8 na 10 leasingobiorców.
  • Leasing finansowy – formą podobny jest do kredytu, kiedy kosztem podatkowym są odpisy amortyzacyjne i część odsetkowa rat leasingu. Jako że nie jest to usługa, jak w przy leasingu operacyjnym, ale dostawa towaru, leasingobiorca płaci VAT według stawki odpowiedniej dla przedmiotu leasingu.
  • Leasing zwrotny – występuje w postaci leasingu operacyjnego i finansowego. Polega na tym, że firma leasingowa kupuje auto od przedsiębiorcy, po czym oddaje mu je w leasing. Dzięki temu przedsiębiorstwo uwalnia środki zainwestowane w zakup pojazdu.

Leasing bez wykupu

W praktyce jest to długoterminowy wynajem pojazdu lub leasing bez wykupu auta po ustaniu umowy. Po zakończeniu okresu leasingowania pojazd jest zwracany leasingodawcy. Zdarza się, że po zakończeniu okresu leasingu również w tym przypadku możemy wykupić samochód, aczkolwiek po jego wartości rynkowej.

Jako że rata jest tutaj niższa niż w przypadku leasingu operacyjnego, często leasingobiorca decyduje się na usługi dodatkowe (np. Full Service Leasing, leasing z serwisem).

Leasing konsumencki

Leasing dla klientów indywidualnych bez działalności gospodarczej. W zależności od wyboru oferty ta forma leasingu jest dostępna w wariancie z wykupem i bez niego, znana pod terminem “auto na abonament”. Przy wyborze auta w abonamencie zwykle nie możemy wykupić pojazdu po ustaniu umowy leasingu, ewentualnie nabyć samochód po cenie rynkowej. W innym wypadku auto wraca do leasingodawcy. Często leasing konsumencki jest dostępny z usługami dodatkowymi (np. obsługa serwisowa, wymiana opon, ubezpieczenie, likwidacja szkód, samochód zastępczy).

Gdzie kupić auta poleasingowe?

Na rynku wtórnym znajdziemy bardzo różne auta poleasingowe. Dużą grupę takich pojazdów stanowią samochody segmentu A, B i C, użytkowane na przykład przez handlowców oraz merchandiserów. Zwłaszcza większe firmy potrafią leasingować nawet limuzyny klasy średniej czy SUV-y.

Jeżeli chcemy kupić samochód poleasingowy, na rynku nie brakuje miejsc, gdzie znajdziemy takie pojazdy. Niemal wyłącznie samochody poflotowe w dobrym stanie znajdziemy w działach aut używanych salonów firmowych. To gwarancja nabycia samochodu w dobrym stanie technicznym i pełną dokumentacją, aczkolwiek po wyższej cenie. Dużą pewność co do egzemplarzy poleasingowych można mieć też w przypadku pojazdów wystawionych na sprzedaż przez salony aut używanych przy ASO.

W końcu pozostają internetowe serwisy, gdzie prowadzone są aukcje samochodów poleasingowych. Znajdziemy je też w firmach leasingowych oraz innych podmiotach, które zajmują się sprzedażą pojazdów używanych.

Zalety aut poleasingowych

Nie ulega wątpliwości, że auta poleasingowe mają naprawdę dużo zalet. Zwłaszcza że o ile nowe samochody szybko tracą cenę, auta po leasingu największe spadki wartości mają już za sobą. Oprócz tego należy pamiętać, że wciąż są to pojazdy stosunkowo młode, z reguły w wieku do 5 lat. Dlatego, mimo że cena takiego auta mocno spada w porównaniu z tym, ile przyjdzie zapłacić za nowy pojazd w salonie, nadal jest to samochód młody w dobrym stanie technicznym, który dodatkowo może nawet być wciąż na gwarancji producenta. Oczywiście podobnie jak inne auto z rynku wtórnego, również samochody poleasingowe warto poddać weryfikacji, na przykład na podstawie numeru VIN.

Przeczytaj też: “Historia Pojazdu GOV – czy darmowy Raport Historii Pojazdu działa?

Poza tym wielokrotnie auta poleasingowe mają udokumentowaną historię napraw, a często naprawiane i serwisowane były w Autoryzowanej Stacji Obsługi. Różnie natomiast jest z ich przebiegiem. Jeżeli to pojazdy firmowe używane przez przedstawicieli handlowych, mogą mieć naprawdę wysokie wskazania drogomierza. Co innego, jeśli użytkowali je menedżerzy, prezesi czy kierownicy.

Kolejną zaletą aut poleasingowych jest możliwość ujęcia poniesionych wydatków w kosztach. Odliczyć można od nich podatek VAT. Raty leasingowe będą natomiast obniżać podatek dochodowy.

Wady samochodów poleasingowych

Obok szeregu korzyści auta poleasingowe mają również kilka wad. Po części wspominaliśmy o tym wyżej, a dokładniej dużym przebiegu takich pojazdów. Dotyczy to przede wszystkim samochodów używanych przez handlowców. Oczywiście nie jest tak, że auta z dużymi przebiegami nie nadają się do dalszej eksploatacji. Należy pamiętać, że samochody poleasingowe są na bieżąco serwisowane, dlatego wysoki przebieg nie musi być powodem rezygnacji z zakupu.

Nie jest to reguła, ale wielokrotnie pojazdy leasingowane mają słabe wyposażenie, często w podstawowej wersji. Istnieje też ryzyko natrafienia na nieuczciwego sprzedawcę, choć na pewno jest ono o wiele mniejsze niż przy typowych handlarzach.

Podsumowując, wydaje się, że warto kupować używane samochody osobowe zwracane czy sprzedawane po leasingu. Na pewno jest to bardzo ciekawa alternatywa dla innych samochodów z rynku wtórnego. Oczywiście nie zwalnia to nabywającego od zweryfikowania takiego pojazdu podczas oględzin, jazdy próbnej, przeglądu, a także przez Raport Historii Pojazdu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: