Portal

Będą obowiązkowe badania okresowe kierowców?
News

Będą obowiązkowe badania okresowe kierowców?

Nie jest wykluczone, że pojawią się obowiązkowe badania okresowe kierowców. Taki pomysł ma Europejska Rada Bezpieczeństwa w Transporcie (ETSC). Miałoby to poprawić bezpieczeństwo na drogach.

Rotacja opon – co to jest i na czym polega?
Na warsztat

Rotacja opon – co to jest i na czym polega?

Rotacja opon to jedna z ważniejszych zasad ich prawidłowej eksploatacji. Sprawdzamy, czym jest rotowanie ogumienia, na czym polega ten proces i dlaczego jest to takie istotne.

Strefy czystego transportu na nowych zasadach
Elektromobilność

Strefy czystego transportu na nowych zasadach

Strefy czystego transportu w polskich miastach czekają zmiany. Samorządy będą mieć dowolność w określaniu panujących tam zasad. Możliwe będzie wpuszczenie pojazdów spalinowych spełniających określone normy. Oprócz tego na szybach aut w strefach obowiązkowe będą naklejki podobne do tych obowiązujących w Niemczech. Wiemy też coś o mandatach za łamanie zakazu wjazdu do strefy czystego transportu.

Ząbkowanie opon – co to jest i jakie są tego przyczyny?
Na warsztat

Ząbkowanie opon – co to jest i jakie są tego przyczyny?

Ząbkowanie opon jest naturalnym procesem ich zużywania. Sprawdzamy, co to jest ząbkowanie ogumienia, jakie są tego przyczyny, objawy i skutki tego zjawiska, a także jak poradzić sobie z takim zużyciem opon.

Jakie opony zimowe wybrać?
Auto ekspert

Jakie opony zimowe wybrać? Wybieramy ogumienie na zimę

Oprócz lepszych osiągów, opony zimowe przede wszystkim zapewniają wyższy poziom bezpieczeństwa – naszego i innych uczestników ruchu. Obecnie na rynku znajdziemy bardzo różne opony na zimę, w tym całkiem nowe produkty, ale też ogumienie używane i tzw. opony bieżnikowane. Sprawdzamy, jakie opony zimowe wybrać i na co zwracać uwagę, żeby dobrać je optymalnie do swoich potrzeb. Jak się okazuje, wybór opon zimowych wcale nie jest taki prosty, jak się może początkowo wydawać.

Samochód zastępczy z OC sprawcy
Auto ekspert

Samochód zastępczy z OC sprawcy – co należy wiedzieć, jak otrzymać?

Jeżeli do stłuczki, wypadku lub kolizji doszło z winy innego kierowcy, a nasze auto nie nadaje się do użytku, przysługuje nam samochód zastępczy z OC sprawcy. Sprawdzamy, czy każdemu kierowcy w takiej sytuacji należy się auto zastępcze, jaki powinien to być samochód, jak zawnioskować do towarzystwa ubezpieczeniowego o taki pojazd i jak długo możemy z niego korzystać.

Bezpieczeństwo na polskich drogach w ocenie NIK
Lista

Bezpieczeństwo na polskich drogach. Druzgocący raport NIK

Wiemy już, jak bezpieczeństwo na polskich drogach ocenia Najwyższa Izba Kontroli (NIK). Okazuje się, że z bezpieczeństwem na drogach w Polsce nie jest najlepiej. Krytycznie oceniono pracę zarządców dróg, policji, Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego czy administracji. Według NIK podniesienie mandatów, z czym za chwilę będziemy mieć do czynienia, to zdecydowanie za mało, aby poprawić bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego.

Maksymalna dozwolona prędkość do 30 km/h?
News

Maksymalna dozwolona prędkość do 30 km/h i zero tolerancji dla promili?

Parlament Europejski od długiego czasu chce walczyć o poprawę bezpieczeństwa na drogach, aby do minimum ograniczyć liczbę śmiertelnych wypadków. Pomysły na realizację tych planów są bardzo różne. Jednym z nich są zmiany w zakresie prędkości w terenie zabudowanym. Nie jest wykluczone, że już niebawem maksymalna dozwolona prędkość w miastach zostanie ograniczona do 30 km/h.

Będą nowe fotoradary w Polsce
Lista

Nowe fotoradary w Polsce. Wiele nowych mierników na drogach

Rusza program rozbudowy i modernizacji systemu rejestratorów prędkości o wartości 5,7 mln złotych. Wiemy już, że gdzie trafiły i w najbliższym czasie trafiać będą nowe fotoradary w Polsce. W planach jest 26 takich urządzeń, aczkolwiek pojawią się też nowe mierniki do odcinkowego pomiaru średniej prędkości, czy urządzenia do niestosowania się do sygnalizacji świetlnej, a nawet monitorujące wjazd na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Stawka za badanie auta mocno w górę?
News

Stawka za badanie auta mocno w górę? Znamy propozycje diagnostów

Nie jest wykluczone, że niebawem stawka za badanie auta pójdzie mocno w górę. Zresztą o podwyżkach cen badań technicznych mówi się od dawna. Co oczywiste, domagają się ich właściciele stacji kontroli pojazdów. Zmian nie wyklucza też Ministerstwo Infrastruktury. Znamy nawet stawki, jakie proponują diagności.

Będzie czasowe wycofanie pojazdu osobowego z ruchu
News

Czasowe wycofanie pojazdu w szczegółach projektu

Rząd przedstawił szczegóły projektu, który pozwoli na czasowe wycofanie pojazdu osobowego ruchu. Jak informowaliśmy już wcześniej, sama idea jest słuszna, aczkolwiek większość kierowców czekających na ten przepis nie będzie zadowolona. Wszystko dlatego, że czasowo wycofać pojazd osobowy będą mogli tylko właściciele uszkodzonych maszyn. Nie wiedzieć dlaczego, nie otrzymają takiej możliwości posiadacze aut chwilowo nieużytkowanych, na przykład kamperów, motocykli czy kabrioletów eksploatowanych sezonowo.

Nowe stawki mandatów
News

Nowe stawki mandatów. Jak wysokie będą mandaty po zmianach?

Wiemy już, że szykują się duże zmiany w Kodeksie drogowym. Co jest dla zmotoryzowanych najważniejsze, pojawią się nowe stawki mandatów, które będą horrendalnie wysokie. W rządowym projekcie pojawiają się minimalne stawki kar dla kierowców. Co więcej, dla recydywistów kara za niektóre przewinienia drogowe wzrośnie nawet 150-krotnie! Sprawdzamy, jak będą wyglądać mandaty po zmianach.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film