Wymiana akumulatora – jak wymienić akumulator szybko i bezpiecznie?

Udostępnij
Wasza ocena
Wymiana akumulatora – jak wymienić akumulator?
Wielu kierowcom może wydawać się, że wymiana akumulatora to prosta czynność serwisowa. Faktycznie, zwłaszcza w starszych autach nie wymaga się stosowania specjalnych kluczy i z wymianą akumulatora powinien sobie poradzić każdy zmotoryzowany. Natomiast coraz częściej jest to zadanie dla specjalisty, szczególnie jeżeli to nowoczesne auto z zaawansowanymi systemami elektronicznymi. Dlatego podpowiadamy, jak wymienić akumulator szybko i bezpiecznie, jakich narzędzi użyć oraz kiedy powierzyć to specjalistom.

W artykule przeczytasz

Kiedy wymienić akumulator?

Niezależnie od rodzaju każdy akumulator ma swoją określoną żywotność. Dlatego w końcu wymiana akumulatora czeka każdy samochód bez wyjątku. Jeżeli auto ma problemy z odpaleniem, a wiek akumulatora przekracza 5 lat, może to wskazywać na zużytą baterię.

Oczywiście wcześniej należy wykluczyć inne problemy techniczne. Winne mogą być zbyt luźne lub skorodowane zaciski akumulatora. Wówczas należy je wyczyścić i dokręcić. Problem stanowić może także uszkodzony rozrusznik wymagający naprawy lub wymiany. Na problemy z rozrusznikiem wskazywać może stukot lub skrzypienie po przekręceniu kluczyka czy naciśnięciu przycisku w autach z systemem start-stop. Natomiast wadliwy alternator może być przyczyną nieprawidłowego ładowania akumulatora. W końcu problem z uruchomieniem stanowić może uszkodzenie układu paliwowego czy zapłonowego.

Przeczytaj też: “Rozładowany akumulator – objawy, przyczyny, ładowanie

Jak dobrać akumulator do auta?

Zanim możliwa będzie wymiana akumulatora, najpierw należy dobrać odpowiedni element. Kluczowe znaczenie mają parametry techniczne akumulatora, różne są też ich rodzaje (m.in. konwencjonalne kwasowo-ołowiowe, odporne na wycieki i wstrząsy AGM, żelowe). Zawsze warto kierować się zaleceniami producenta. Takie informacje znaleźć można w instrukcji obsługi samochodu. Pomoże też autoryzowany serwis lub specjalne wyszukiwarki w sklepach oferujących części motoryzacyjne.

Przede wszystkim akumulator musi pasować wymiarami do komory w samochodzie, dlatego należy sprawdzić szerokość, długość i wysokość elementu. Pośród parametrów technicznych znaczenie mają pojemność (wyrażana w amperogodzinach – Ah) oraz napięcie (najczęściej 12 V). Wybór jest sprawą indywidualną, natomiast musi to być akumulator dopasowany do samochodu, który zapewni prawidłowe działanie elektrycznych urządzeń pokładowych.

Przeczytaj też: “Jaki akumulator do auta – wybieramy akumulator samochodowy

Jak wymienić akumulator w aucie krok po kroku?

Poniżej wskazujemy, jak wygląda wymiana akumulatora w kilku krokach. Nie jest to skomplikowana czynność serwisowa, natomiast wymaga pewnej wiedzy:

 1. Ustaw samochód na płaskiej powierzchni.
 2. Zaciągnij hamulec postojowy.
 3. Wyłącz odbiorniki prądu i wyjmij kluczyk ze stacyjki.
 4. Odłącz stary akumulator – najpierw kluczem o rozmiarze 10 odkręć śrubę mocującą klemę kabla ujemnego (tzw. masa), po czym zdejmij kabel z bieguna akumulatora. Następnie powtórz tę czynność z kablem dodatnim.
 5. Odkręć akumulator od podstawki – skorzystaj z klucza nasadowego w rozmiarze 13, najlepiej z przedłużką.
 6. Wyjmij akumulator – nie przechylaj baterii, aby nie wylać żrącego elektrolitu.
 7. Odstaw akumulator w bezpieczne miejsce.
 8. Wyczyść podstawkę i klemy – jeżeli to konieczne oczyść klemy i usuń zanieczyszczenia w podstawce, na przykład z wykorzystaniem drucianej szczotki, po czym pokryj środkiem antykorozyjnym.
 9. Włóż i przykręć nowy akumulator do podstawki.
 10. Podłącz kable – koniecznie najpierw klemę dodatnią, a potem ujemną.
 11. Uruchom samochód i sprawdź działanie systemów elektrycznych.

 

Należy pamiętać, że zużytego akumulatora nie można wyrzucić do śmieci. To odpad niebezpieczny, który powinien zostać oddany do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych (tzw. PSZOK). Akumulator można też oddać do sklepu, w którym nabyto nowy element. Jeżeli właściciel pojazdu zrobi to w ciągu 30 dni od zakupu, odzyska opłatę depozytową, która jest pobierana przez sprzedawców.

Przeczytaj też: “Stary akumulator – co zrobić, gdzie oddać?

Wymiana akumulatora samochodowego w warsztacie

W pewnych sytuacjach, zwłaszcza w przypadku nowych samochodów, wymianę akumulatora warto zlecić specjalistom. Należy się z tym udać do warsztatu w następujących sytuacjach:

 • Brak odpowiednich narzędzi lub doświadczenia.
 • Samochody z układem start-stop – najczęściej to specjalne akumulatory oznaczone symbolem EFB lub AGM.
 • Samochody z napędem hybrydowym – również stosuje się inne akumulatory (np. AGM z elektrolitem zamkniętym w macie szklanej), co wynika z potrzeby odzyskiwania energii podczas manewru hamowania.
 • Nowoczesne samochody – jeżeli zachodzi obawa, że bez braku podtrzymania napięcia podczas wymiany może dojść do rozkodowania funkcji i sterowników. Auto może też wymagać zakodowania baterii w systemie, a więc podłączenia komputera diagnostycznego.

 

W autach z zaawansowanymi systemami elektronicznymi samodzielna wymiana akumulatora jest trudna, a często niemożliwa. Do specjalistów należy zgłosić się również w przypadku podejrzeń o występowanie innych problemów utrudniających uruchomienie samochodu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Jak wybrać akumulator do samochodu?

Kluczowe znaczenie mają parametry techniczne akumulatora, w tym napięcie oraz pojemność. Różny jest też rodzaj akumulatorów, dlatego należy kierować się zaleceniami producenta. Ważne, aby akumulator zmieścił się w luce przeznaczonej na ten element.

Jakie klucze są potrzebne do wymiany akumulatora w aucie?

Do odkręcenia i dokręcenia klem potrzeba klucza o rozmiarze 10. Natomiast klucz nasadowy w rozmiarze 13 posłuży do odkręcenia i przymocowania akumulatora do podstawki. Przy braku wiedzy i zwłaszcza w nowych samochodach bogatych w zaawansowane systemy elektroniczne wymianę akumulatora należy powierzyć fachowcom.

Co zrobić ze starym akumulatorem samochodowym?

Zużyty akumulator można zostawić w sklepie, w którym nabyto nowy element. Sprzedawca zwróci wówczas opłatę depozytową pobieraną przez sklep. Alternatywą jest oddanie akumulatora do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.