Młody kierowca – czyli kto?
Dla firm ubezpieczeniowych młody kierowca to osoba, która nie ukończyła jeszcze trzydziestego roku życia, a uprawnienia do kierowania pojazdem zdobyła w ciągu minionych trzech lat. Jeśli należysz do tej grupy, przedsiębiorstwo umieści cię w konkretnej kategorii konsumentów, co znajdzie odzwierciedlenie w warunkach przygotowanych dla Ciebie polis. Ranking ubezpieczeń OC możesz sprawdzić na stronie Compero.pl, ale zanim to zrobisz, musisz zdać sobie sprawę z tego, że na finalną cenę wpływa wiele kwestii.
Dlaczego młody kierowca jest traktowany inaczej?
Po pierwsze, towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do młodych właścicieli samochodów z dużą dozą niepewności. Wynika to z ich zamiłowania do przekraczania dozwolonej prędkości, braku historii ubezpieczeniowej, preferowania szybkich, sportowych wozów, braku umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu auta oraz częstego sięgania po rozmaite używki. Jest to oczywiście w dużym stopniu generalizowanie, które bardzo często nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą, jednak klienci nie mają na to wpływu.
Nie pomagają również statystyki, które udowadniają, że kierowcy w wieku od osiemnastu do dwudziestu czterech lat są winni średnio co szóstemu wypadkowi drogowemu. W związku z powyższym firmy stosują szereg zwyżek, w wyniku czego przeciętna cena OC dla młodego kierowcy wynosi nieco ponad tysiąc trzysta złotych. Nie decydujmy się na droższe opcje. Warto podkreślić, że koszt jesteśmy w stanie obniżyć, korzystając ze zniżek bardziej doświadczonego współwłaściciela. Zapłacimy wtedy nawet o czterysta złotych mniej! Co ciekawe, statystycznie za polisę więcej płacą kobiety. Wysokość ceny kształtują również takie czynniki jak:
- posiadanie dzieci,
- stan cywilny,
- wielkość miejsca zamieszkania,
- przebieg samochodu, moc jego silnika,
- liczba ubezpieczanych pojazdów.
Pamiętajmy o tym, by podczas przeglądania ofert nie kierować się wyłącznie tym kryterium. Na co jeszcze zwrócić uwagę?
Najważniejsze kwestie związane z ubezpieczeniem OC
Ubezpieczenie OC zapewnia nam majątkową ochronę w takich sytuacjach jak zderzenia z innymi pojazdami, potrącenie rowerzysty czy pieszego, a także uderzenie samochodem w nieruchomość i ogrodzenie. Na jego podstawie pokryte zostaną wydatki, które trzeba będzie ponieść z tytułu naprawy uszkodzonego pojazdu, przeprowadzenia badania technicznego, a także rehabilitacji, jeżeli w wyniku naszych działań drugi uczestnik zdarzenia doznał uszczerbku na zdrowiu.
Większość umów zawiera pewne wyłączenia. Nie można liczyć na rekompensatę w chwili, gdy jesteśmy zarówno sprawcą, jak i poszkodowanym i chcielibyśmy starać się o środki potrzebne na nasze własne leczenie. Polisa nie pokryje też szkód obejmujących utratę papierów wartościowych, gotówki, biżuterii czy sprzętu elektronicznego. Posiadanie ubezpieczenia jest obowiązkiem każdego kierowcy, gdyż za jego brak grożą dotkliwe kary finansowe. Miejmy na uwadze fakt, że dziś firmy zabiegają o uwagę klientów i przygotowują dla nich atrakcyjne warunki. Nawet młodzi kierowcy mogą więc nabyć ubezpieczenie OC z atrakcyjnym rabatem – chociażby wykupując polisę online. Zapoznajmy się więc z ofertą rynkową, uważnie ją przeanalizujmy i dopiero dokonajmy wyboru.
Artykuł sponsorowany