Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy – ile powinno wynieść?

Udostępnij
Wasza ocena
Ubezpieczenie OC dla młodego kierowcy - ile powinno wynieść
Prawo jazdy potrafi znacząco ułatwić życie, dlatego wejście w jego posiadanie stanowi prawdziwy powód do świętowania. Każdy młody kierowca po tym, jak skończy już celebrować swój sukces, musi zająć się znalezieniem samochodu oraz zadbaniem o wszelkie niezbędne formalności. Należy do nich między innymi wybór ubezpieczenia OC. Czym kierować się podczas jego zakupu? Oto zbiór najważniejszych informacji i cennych rad!

W artykule przeczytasz

Młody kierowca – czyli kto?

Dla firm ubezpieczeniowych młody kierowca to osoba, która nie ukończyła jeszcze trzydziestego roku życia, a uprawnienia do kierowania pojazdem zdobyła w ciągu minionych trzech lat. Jeśli należysz do tej grupy, przedsiębiorstwo umieści cię w konkretnej kategorii konsumentów, co znajdzie odzwierciedlenie w warunkach przygotowanych dla Ciebie polis. Ranking ubezpieczeń OC możesz sprawdzić na stronie Compero.pl, ale zanim to zrobisz, musisz zdać sobie sprawę z tego, że na finalną cenę wpływa wiele kwestii.

Dlaczego młody kierowca jest traktowany inaczej?

Po pierwsze, towarzystwa ubezpieczeniowe podchodzą do młodych właścicieli samochodów z dużą dozą niepewności. Wynika to z ich zamiłowania do przekraczania dozwolonej prędkości, braku historii ubezpieczeniowej, preferowania szybkich, sportowych wozów, braku umiejętności i doświadczenia w prowadzeniu auta oraz częstego sięgania po rozmaite używki. Jest to oczywiście w dużym stopniu generalizowanie, które bardzo często nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdą, jednak klienci nie mają na to wpływu.

Nie pomagają również statystyki, które udowadniają, że kierowcy w wieku od osiemnastu do dwudziestu czterech lat są winni średnio co szóstemu wypadkowi drogowemu. W związku z powyższym firmy stosują szereg zwyżek, w wyniku czego przeciętna cena OC dla młodego kierowcy wynosi nieco ponad tysiąc trzysta złotych. Nie decydujmy się na droższe opcje. Warto podkreślić, że koszt jesteśmy w stanie obniżyć, korzystając ze zniżek bardziej doświadczonego współwłaściciela. Zapłacimy wtedy nawet o czterysta złotych mniej! Co ciekawe, statystycznie za polisę więcej płacą kobiety. Wysokość ceny kształtują również takie czynniki jak:

  • posiadanie dzieci,
  • stan cywilny,
  • wielkość miejsca zamieszkania,
  • przebieg samochodu, moc jego silnika,
  • liczba ubezpieczanych pojazdów.

Pamiętajmy o tym, by podczas przeglądania ofert nie kierować się wyłącznie tym kryterium. Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Najważniejsze kwestie związane z ubezpieczeniem OC

Ubezpieczenie OC zapewnia nam majątkową ochronę w takich sytuacjach jak zderzenia z innymi pojazdami, potrącenie rowerzysty czy pieszego, a także uderzenie samochodem w nieruchomość i ogrodzenie. Na jego podstawie pokryte zostaną wydatki, które trzeba będzie ponieść z tytułu naprawy uszkodzonego pojazdu, przeprowadzenia badania technicznego, a także rehabilitacji, jeżeli w wyniku naszych działań drugi uczestnik zdarzenia doznał uszczerbku na zdrowiu.

Większość umów zawiera pewne wyłączenia. Nie można liczyć na rekompensatę w chwili, gdy jesteśmy zarówno sprawcą, jak i poszkodowanym i chcielibyśmy starać się o środki potrzebne na nasze własne leczenie. Polisa nie pokryje też szkód obejmujących utratę papierów wartościowych, gotówki, biżuterii czy sprzętu elektronicznego. Posiadanie ubezpieczenia jest obowiązkiem każdego kierowcy, gdyż za jego brak grożą dotkliwe kary finansowe. Miejmy na uwadze fakt, że dziś firmy zabiegają o uwagę klientów i przygotowują dla nich atrakcyjne warunki. Nawet młodzi kierowcy mogą więc nabyć ubezpieczenie OC z atrakcyjnym rabatem – chociażby wykupując polisę online. Zapoznajmy się więc z ofertą rynkową, uważnie ją przeanalizujmy i dopiero dokonajmy wyboru.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.