Przewożenie choinki na dachu – poradnik

Udostępnij
Wasza ocena
Przewożenie choinki na dachu
Choinkę do domu czy mieszkania dostarczyć można na kilka sposobów, w tym transportując ją samochodem. Niestety, nie wszyscy wiedzą, jak wygląda przewożenie choinki na dachu auta zgodnie z prawem, a nie każdy może i chce umieścić drzewko w kabinie. Dlatego podpowiadamy, jak przewieźć choinkę samochodem, aby zrobić to zgodnie z prawem i nie narazić się na kilkusetzłotowy mandat. Na szczęście jest to naprawdę proste, szczególnie że choinki są pakowane w specjalne siatki.

W artykule przeczytasz

Mandat za nieprawidłowy transport choinki – od 100 do 500 złotych!

Zanim podpowiemy, jak wygląda prawidłowe przewożenie choinki na dachu samochodu zgodnie z prawem, najpierw musimy odnieść się do mandatów, jakie grożą kierowcom z tego tytułu. Policja przypomina, że przewożona choinka nie może:

 • przemieszczać się podczas transportu;
 • utrudniać kierowania pojazdem;
 • ograniczać widoczności;
 • zasłaniać świateł i tablic rejestracyjnych.

 

Mandat za transport choinki w nieprawidłowy sposób wynosi:

 • 100 złotych – choinka zasłania tablicę rejestracyjną;
 • 150 złotych – brak czerwonej chorągiewki, jeżeli choinka wystaje ponad 0,5 m poza tylny obrys pojazdu;
 • 200 złotych – choinka zasłania światła pojazdu;
 • 500 złotych – nieprawidłowe zabezpieczenie choinki na dachu.

 

Przeczytaj też: “Mandat za tablice rejestracyjne – 100, 300, 500 lub 1500 złotych

Przewożenie choinki na dachu – zasady

Zdarza się, że sprzedawcy oferują dowóz drzewek. Jednak często trzeba samodzielnie zadbać o transport choinki zapakowanej w specjalną siatkę. Najprościej drzewko przetransportować w samochodzie przystosowanym do przewozu przedmiotów o większych gabarytach (np. auto dostawcze), ewentualnie przewieźć choinkę na przyczepie.

Choinkę przewozić można również na dachu samochodu, aczkolwiek trzeba pamiętać o kilku zasadach, tj.:

 • korzystać z siatki, która zapobiega wypadaniu igieł na drogę;
 • zamocować pniem do przodu zgodnie z kierunkiem jazdy (choinka będzie mniej podatna na działanie wiatru);
 • choinka może wystawać maksymalnie do 0,5 m za przednią i 2 m za tylną płaszczyznę pojazdu;
 • choinka może sięgać do 4 m wysokości i mieć szerokość 2,55 m;
 • umieścić drzewko tak, aby wystawało nie dalej niż 1,5 m od fotelu kierowcy;
 • oznaczyć choinkę czerwoną chorągiewką, jeżeli z tyłu wystaje ponad 0,5 m.

Jak przetransportować dużą choinkę w kabinie?

Samochody są różne, podobnie jak choinki, dlatego drzewka można przewozić także w kabinie, na przykład po złożeniu tylnych siedzeń czy fotelu pasażera. Także przy tym wariancie transportu choinki należy pamiętać o kilku kwestiach, tj.:

 • choinka nie może utrudniać jazdy i ograniczać widoczności (po zapakowaniu drzewka należy upewnić się, czy nie ma problemów z widocznością);
 • przy transporcie w bagażniku można tylko minimalnie uchylić klapę (widoczna musi być tylna tablica rejestracyjna);
 • jeżeli z tyłu choinka wystaje 0,5 m poza obrys pojazdu, na drzewku trzeba zawiesić czerwoną chorągiewkę.

Sprawdź: Jak nadać przesyłkę z inPost

Przewożenie choinki na dachu samochodu lub w kabinie nie jest więc niczym trudnym ani skomplikowanym. Najważniejsze, aby pamiętać o kilku podstawowych zasadach. Drzewko musi być solidnie zamontowane i nie utrudniać kierowania pojazdem. Poza tym nie może zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych samochodu. Oczywiście, o ile jest to możliwe, warto skorzystać z możliwości dowozu choinki przez sprzedawcę, ewentualnie przetransportować drzewko samochodem dostawczym, czy nawet poprosić o to kogoś z rodziny lub znajomych, kto dysponuje takim autem.

FAQ – najczęstsze pytania o przewożenie choinki na dachu i w kabinie

Czy można przetransportować choinkę na dachu samochodu?

Tak, jest to możliwe. Choinkę można przewozić na dachu auta i w kabinie, aczkolwiek pamiętając o podstawowych zasadach dotyczących zabezpieczenia i umieszczenia drzewka.

O czym pamiętać przy przewożeniu choinki samochodem?

Przewożona choinka musi być solidnie zamontowana, nie może ograniczać widoczności oraz utrudniać kierowania pojazdem, a także zasłaniać świateł, urządzeń sygnalizacyjnych i tablic rejestracyjnych.

Jaki mandat grozi za przewożenie choinki samochodem w nieprawidłowy sposób?

W zależności od rodzaju wykroczenia mandat za nieprawidłowe przewożenie choinki wynosi: 100 zł (choinka zasłania tablicę rejestracyjną), 150 zł (brak czerwonej chorągiewki, kiedy drzewko wystaje ponad 0,5 m poza tylny obrys pojazdu), 200 zł (choinka zasłania światła) lub 500 zł (nieodpowiednie zabezpieczenie choinki na dachu auta).

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.