Podstawowe zasady obowiązujące w podróży

zasady obowiązujące w podróży

Wielu Polaków uważa się za dobrych kierowców. Nic dziwnego, że właśnie samochodami dość często wybieramy się na urlop czy wakacje. Niestety statystyki wypadków są niepokojące. Dlatego warto znać przynajmniej podstawowe, choć niepisane zasady obowiązujące w podróży.

Spokojnie i bez agresji

Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze często towarzyszącą kierowcom agresję. Osobę prowadzącą auto zdenerwować może wszystko od stania w korkach, po jazdę w kolumnie czy częste czekanie na zmianę światła w sygnalizacji. Do tego dochodzi także pośpiech i chęć dojechania do miejsca docelowego jak najszybciej. Dlatego też, aby się nie denerwować, wyjechać należy nieco wcześniej, nie rozwijając na trasie nadmiernych prędkości, a dostosować ją do swojego doświadczenia, umiejętności i przede wszystkim warunków drogowych. Dobry kierowca nie daje się też łatwo wyprowadzić z równowagi. Należy mieć bowiem na uwadze, że po polskich drogach poruszają się też mało doświadczeni kierowcy, którzy nie przekraczają pewnych prędkości czy jadą niewłaściwym pasem. Sporo problemów przysparzają też kierowcy, którzy z prawa jazdy cieszą się dość krótko. Są oni sporym zagrożeniem, o czym wspominaliśmy w artykule pt. Jak często młodzi kierowcy powodują wypadki?“.

Zasada trzech sekund

Jakie są inne zasady obowiązujące w podróży? Jedną z nich jest ta dotycząca tzw. trzech sekund. O czym mowa? Tak więc ważne jest, aby zachować odpowiednią odległość od poprzedzającego pojazdu. Wszystko po to, by wystarczająco dużo czasu na to awaryjne i przy tym skuteczne hamowanie. Poruszając się po drodze, zwłaszcza ekspresowej lub autostradzie, od poprzedzającego pojazdu zachować należy więc odległość około trzech sekund. Jak to zmierzyć? Skorzystać można przy tym z przydrożnych słupków.

Trzymanie się tej zasady jest przejawem rozsądku. Nie jest jednak wykluczone, że niebawem będzie to określone w przepisach, gdyż rząd ma w planach wprowadzenie prawa regulującego odstęp od pojazdu przed nami na autostradach i drogach ekspresowych.

Odpowiednia pora podróży

Kierowca wybierający się w dłuższą podróż powinien wziąć pod uwagę również godzinę wyjazdu. Statystycznie najczęściej do wypadków dochodzi pomiędzy godziną 12:00 a 18:00 (43 proc.), podczas kiedy od 00:00 do 05:00 tylko 3,6 proc. takich zdarzeń drogowych. Nie oznacza to jednak, że najbezpieczniej jest poruszać się po zmroku, ponieważ właśnie nocą życie traci ponad 17 proc. ofiar śmiertelnych wszystkich wypadków. Najlepiej wyruszyć więc o świcie, choćby po kilka godzinach snu. Zmęczenie nie da o sobie wówczas znać zbyt szybko, a przeszkadzać nie będzie też panująca na zewnątrz temperatura.

Sen i wypoczynek

Faktem jest, że ogromne zagrożenie na drogach stwarzają kierowcy, którzy swoje pojazdy prowadzą pod wpływem alkoholu. Nie wolno jednak zapomnieć również o zmęczeniu. Tym bardziej że problem ten jest znacznie powszechniejszy niż jazda na tzw. podwójnym gazie.

Badania pokazują, że osoba, która nie śpi przez 17-19 godzin, ma czas reakcji gorszy aniżeli człowiek wypoczęty z 0,5 promila alkoholu we krwi. Brak snu przez przeszło 21 godzin to z kolei odpowiednik zachowania kierowcy mającego aż 1,5 promila. Dlatego za kierownicę wsiadać trzeba wypoczętym i wyspanym. Podczas samej jazdy co 2-3 godziny wskazane są natomiast krótkie przerwy.

Przygotowanie pojazdu

Niezwykle istotne jest też odpowiednie przygotowanie pojazdu do takiej podróży. Sprawdzić należy między innymi poziom płynów eksploatacyjnych, a w tym oleju silnikowego oraz cieczy chłodniczej i płynu do spryskiwaczy. Sprawdzić trzeba też samochód pod kątem apteczki, trójkąta ostrzegawczego czy gaśnicy. Przyda się też latarka czy kamizelka odblaskowa.

W końcu ważny jest też stan ogumienia. Opony muszą mieć odpowiednie ciśnienie. Tutaj należy pamiętać, aby jego pomiaru dokonywać na zimnych oponach, po przejechaniu nie więcej niż kilku kilometrów. Wszystkiego o stanie ogumienia dowiecie się z artykułu Jak sprawdzić kondycję opon?“.

Inne zasady obowiązujące w podróży

To nie wszystko. Nie każdy zwraca uwagę na spożywane przed podróżą posiłki. Przed dłuższym wyjazdem unikać trzeba dań ciężkostrawnych, które podczas kilku godzin jazdy w pozycji siedzącej i bezruchu mogą przełożyć się na spowolnienie metabolizmu i przyczynić się do zaśnięcia kierowcy.

Oczywiście za kierownicę pod żadnym pozorem nie można wsiadać po alkoholu, co jest przejawem głupoty. Taki kierowca stwarza wówczas poważne niebezpieczeństwo na drodze, a tym samym może zrobić krzywdę sobie, pasażerom lub innym uczestnikom ruchu. Jazda pod wpływem alkoholu grozi też poważnymi sankcjami karnymi, o czym pisaliśmy w artykule pt. Co grozi za jazdę na kacu?“. Uważać trzeba też na leki, a nawet preparaty antyalergiczne.

Mając na uwadze te zasady obowiązujące w podróży, kierowca zwiększa swoje szanse na bezpieczne dotarcie do celu bez większych problemów. Pośród tych ostatnich częstą awarią w czasie podróży jest przegrzanie się jednostki napędowej. O tym, jak sobie z tym porazić piszemy w artykule Jak uniknąć przegrzania silnika?“. Warto go przestudiować i w razie problemów z chłodzeniem silnika wiedzieć, jak doprowadzić go do sprawności.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 0 Średnio: 0]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: