Medycyna pracy kierowcy – jakie badania wykonuje się najczęściej?

Udostępnij
Wasza ocena
Medycyna pracy kierowcy
Chcesz zostać zawodowym kierowcą? Sprawdź, jakie musisz spełnić wymagania medyczne, aby móc kierować profesjonalnie pojazdem.

W artykule przeczytasz

Zdobycie prawa jazdy jest ekscytującym doświadczeniem. Oznacza więcej wolności, możliwość poruszania się gdziekolwiek chcesz, kiedy tylko chcesz. Ale oznacza również konieczność przejścia kilku badań medycznych. Jeśli planujesz zostać zawodowym kierowcą, badań jest więcej i wyglądają one inaczej, niż w przypadku standardowego prawa jazdy. Dowiedz się, co należy zbadać,
gdy ubiegasz się o stanowisko zawodowego kierowcy.

Przyszły kierowca – jakie badania wykonać

Oto lista badań, które musi wykonać każdy kierowca. Czasem pracodawca może wymagać jeszcze innych, bardziej szczegółowych testów. Dokładne wymagania znajdziesz w konkretnych ofertach, np. tutaj: https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st/warszawa;l.

  • Badanie wzroku 

Zanim będziesz mógł wsiąść za kierownicę samochodu, musisz przejść badanie wzroku. Badanie to ma na celu zmierzenie ostrości widzenia i upewnienie się, że Twój wzrok spełnia normy określone przez polskie prawo. Badanie będzie polegało na odczytaniu serii liter z planszy w różnych odległościach i wykryciu kontrastów kolorów. Ponadto, jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, musisz ich używać podczas egzaminu lub poddać się dodatkowym badaniom. Podczas badania wzroku okulista sprawdzi też,
czy nie masz poważnych wad lub chorób oczu, takich jak jaskra czy kurza ślepota.

  • Ogólne badanie lekarskie 

Aby otrzymać prawo jazdy w Polsce, kandydaci muszą również przejść egzamin medyczny. Obejmuje on sprawdzenie tętna, ciśnienia krwi, koordynacji, refleksu i zakresu ruchu. Lekarz może również sprawdzić, czy nie występują jakiekolwiek schorzenia, które mogłyby wpłynąć na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu, takie jak cukrzyca lub epilepsja. W zależności od wyników tych badań, lekarz może zlecić dalsze testy lub zaznaczyć ograniczenia dotyczące rodzaju pojazdu, którym można kierować (np. samochody z ręczną skrzynią biegów lub automatyczną).

  • Badanie uzależnień 

W trakcie ubiegania się o prawo jazdy konieczna jest weryfikacja, czy nie cierpisz na uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy leków.

Kierowcy zawodowi – jakie dodatkowe badania

Oprócz wspomnianych powyżej testów, które dotyczą wszystkich kierowców, także zawodowych, osoby, które chcą profesjonalnie kierować pojazdami, muszą przejść też testy psychologiczne. Mają one sprawdzić sprawność intelektualną i Twoją zdolność do właściwej oceny sytuacji na drodze, zdolność koncentracji czy umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.

Co może dyskwalifikować do bycia kierowcą?

Oto lista schorzeń, które mogą uniemożliwić zostanie profesjonalnym kierowcą:

 – Silna epilepsja – czyli taka, w której ataki pojawiają się często lub regularnie i ciężko opanować je całkowicie lekami.

 – Problemy z koordynacją ciała – które mogą być spowodowane problemami neurologicznymi, zaburzeniami motoryki, wadami postawy, itd.

 – Kurza ślepota – to schorzenie, które osłabia lub uniemożliwia wyraźne widzenie po ciemku i dyskwalifikuje do bycia kierowcą.

 – Zaburzenia psychiczne – nieleczone czy poważne zaburzenia psychiczne mogą być przeciwskazaniem do zawodowego kierowania pojazdami.

 – Zaburzenia układu naczyniowego – wszelkie choroby serca także mogą działać dyskwalifikująco.

Zawodowe prowadzenie pojazdu wymaga zarówno dobrych umiejętności, jak i bycia w pełni zdrowia. Dlatego też przyszli kierowcy muszą przejść określone badania medyczne, zanim będą mogli profesjonalnie wozić innych, w całkowicie bezpieczny sposób.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.