Zdobycie prawa jazdy jest ekscytującym doświadczeniem. Oznacza więcej wolności, możliwość poruszania się gdziekolwiek chcesz, kiedy tylko chcesz. Ale oznacza również konieczność przejścia kilku badań medycznych. Jeśli planujesz zostać zawodowym kierowcą, badań jest więcej i wyglądają one inaczej, niż w przypadku standardowego prawa jazdy. Dowiedz się, co należy zbadać,
gdy ubiegasz się o stanowisko zawodowego kierowcy.
Przyszły kierowca – jakie badania wykonać
Oto lista badań, które musi wykonać każdy kierowca. Czasem pracodawca może wymagać jeszcze innych, bardziej szczegółowych testów. Dokładne wymagania znajdziesz w konkretnych ofertach, np. tutaj: https://www.gowork.pl/praca/kierowca;st/warszawa;l.
- Badanie wzroku
Zanim będziesz mógł wsiąść za kierownicę samochodu, musisz przejść badanie wzroku. Badanie to ma na celu zmierzenie ostrości widzenia i upewnienie się, że Twój wzrok spełnia normy określone przez polskie prawo. Badanie będzie polegało na odczytaniu serii liter z planszy w różnych odległościach i wykryciu kontrastów kolorów. Ponadto, jeśli nosisz okulary lub soczewki kontaktowe, musisz ich używać podczas egzaminu lub poddać się dodatkowym badaniom. Podczas badania wzroku okulista sprawdzi też,
czy nie masz poważnych wad lub chorób oczu, takich jak jaskra czy kurza ślepota.
- Ogólne badanie lekarskie
Aby otrzymać prawo jazdy w Polsce, kandydaci muszą również przejść egzamin medyczny. Obejmuje on sprawdzenie tętna, ciśnienia krwi, koordynacji, refleksu i zakresu ruchu. Lekarz może również sprawdzić, czy nie występują jakiekolwiek schorzenia, które mogłyby wpłynąć na zdolność do bezpiecznego prowadzenia pojazdu, takie jak cukrzyca lub epilepsja. W zależności od wyników tych badań, lekarz może zlecić dalsze testy lub zaznaczyć ograniczenia dotyczące rodzaju pojazdu, którym można kierować (np. samochody z ręczną skrzynią biegów lub automatyczną).
- Badanie uzależnień
W trakcie ubiegania się o prawo jazdy konieczna jest weryfikacja, czy nie cierpisz na uzależnienie od alkoholu, narkotyków czy leków.
Kierowcy zawodowi – jakie dodatkowe badania
Oprócz wspomnianych powyżej testów, które dotyczą wszystkich kierowców, także zawodowych, osoby, które chcą profesjonalnie kierować pojazdami, muszą przejść też testy psychologiczne. Mają one sprawdzić sprawność intelektualną i Twoją zdolność do właściwej oceny sytuacji na drodze, zdolność koncentracji czy umiejętność szybkiego podejmowania decyzji.
Co może dyskwalifikować do bycia kierowcą?
Oto lista schorzeń, które mogą uniemożliwić zostanie profesjonalnym kierowcą:
– Silna epilepsja – czyli taka, w której ataki pojawiają się często lub regularnie i ciężko opanować je całkowicie lekami.
– Problemy z koordynacją ciała – które mogą być spowodowane problemami neurologicznymi, zaburzeniami motoryki, wadami postawy, itd.
– Kurza ślepota – to schorzenie, które osłabia lub uniemożliwia wyraźne widzenie po ciemku i dyskwalifikuje do bycia kierowcą.
– Zaburzenia psychiczne – nieleczone czy poważne zaburzenia psychiczne mogą być przeciwskazaniem do zawodowego kierowania pojazdami.
– Zaburzenia układu naczyniowego – wszelkie choroby serca także mogą działać dyskwalifikująco.
Zawodowe prowadzenie pojazdu wymaga zarówno dobrych umiejętności, jak i bycia w pełni zdrowia. Dlatego też przyszli kierowcy muszą przejść określone badania medyczne, zanim będą mogli profesjonalnie wozić innych, w całkowicie bezpieczny sposób.
Artykuł sponsorowany