Kontrola autokaru. Jak sprawdzić autokar przed podróżą?

Udostępnij
Wasza ocena
Kontrola autokaru. Jak sprawdzić autokar przed podróżą?
Ferie zimowe to okres, w którym dzieci licznie udają się na różnego rodzaju kolonie, aby przez kilka lub kilkanaście dni odpoczywać na zimowych obozach. Nie jest to żadna reguła, ale bardzo często podróż na krótkie wakacje odbywa się z wykorzystanie autokarów. Nie wszyscy rodzice wiedzą, że mają możliwość kontroli tego środka transport. Podpowiadamy, jak wygląda kontrola autokaru przed podróżą, co jest sprawdzane i jak zgłosić chęć weryfikacji stanu technicznego autobusu.

W artykule przeczytasz

Ferie zimowe 2023 – harmonogram

Zanim wyjaśnimy, jak wygląda kontrola autokaru, w pierwszej kolejności przedstawiamy harmonogram ferii zimowych w 2023 roku. Będą one odbywać się w czterech terminach, tj.:

  • 16-29 stycznia: województwa lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie;
  • 23 stycznia-5 lutego: województwa podlaskie i warmińsko-mazurskie;
  • 30 stycznia-12 lutego: województwa kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie;
  • 13-26 lutego: województwa dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.

Kontrola autokarów w akcji “Bezpieczny autokar – ferie 2023”

Przez cały okres ferii zimowych Inspekcja Transportu Drogowego (ITD) będzie prowadzić akcję “Bezpieczny autokar – ferie 2023”. W tym czasie inspektorzy będą bardzo szczegółowo sprawdzać autokary wycieczkowe. Co więcej, nad bezpieczeństwem podróżujących czuwać mają funkcjonariusze Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym (CANARD) obsługujący fotoradary.

Co obejmuje kontrola autokaru?

Kontrole autokarów będą prowadzone:

  • w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych;
  • w miejscach odjazdu;
  • na głównych szlakach komunikacyjnych;
  • w pobliżu popularnych miejsc zimowego wypoczynku.

 

Kontrolowane będą m.in.:

  • stan techniczny pojazdów (m.in.: układ hamulcowy, kierowniczy, wydechowy, oświetlenie, ogumienie);
  • kierowcy (uprawnienia, czas pracy, trzeźwość i stan psychofizyczny).

Zasady podróży autokarem:

  • po 4,5 godziny jazdy musi przypadać 45 minut przerwy;
  • limit dziennej jazdy to 9 godz. (nie więcej niż dwa razy w tygodniu można wydłużyć do 10 godz.);
  • podróż należy planować z uwzględnieniem czasu, który jest niezbędny do przeprowadzania kontroli, czasu pracy kierowcy oraz postojów;
  • przejścia w autokarze muszą być wolne;
  • pasażerowie powinni przestrzegać podstawowych zasad podczas jazdy;
  • postoje powinny odbywać się w wyznaczonych do tego miejscach;
  • należy zapinać pasy bezpieczeństwa (kierowca i pasażerowie, jeżeli autokar jest wyposażony w pasy);
  • obowiązek oznakowania z przodu i z tyłu tablicami barwy żółtej z czarnym symbolem dzieci (w przypadku podróży autokarem dzieci i młodzieży do 18. roku życia).

Jak zgłosić kontrolę autokaru przed podróżą?

Żeby zgłosić chęć kontroli autokaru przed podróżą, wystarczy odpowiednie zgłoszenie do wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego. Zgłoszenie może odbyć się przez telefon lub e-mail, a jego autorem mogą być rodzice, opiekunowie lub organizator wyjazdu.

Przydać się może również usługa elektroniczna Bezpieczny Autobus, którą świadczy Ministerstwo Cyfryzacji. W ten sposób można sprawdzić m.in.:

  • rok produkcji autokaru;
  • numer VIN autokaru;
  • czy autokar ma ważne ubezpieczenie OC i badanie techniczne;
  • status rejestracji autokaru,
  • stan licznika autokaru odnotowany podczas ostatniego badania technicznego.

 

Dane pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP). Żeby pobrać raport na temat autobusu, wystarczy postępować krok po kroku zgodnie z poniższą instrukcją:

  1. Wejść na stronę https://bezpiecznyautobus.gov.pl/.
  2. Wpisać numer rejestracyjny autobusu.
  3. Kliknąć przycisk “Sprawdź pojazd”.

 

Przeczytaj też: “Bezpieczny Autobus – cyfrowy raport stanu autobusów i autokarów

Przypomnijmy, że podczas ferii w 2022 roku inspektorzy ITD skontrolowali 775 autobusów. Nieprawidłowości w obszarze stanu technicznego odnotowano w przypadku 23 pojazdów, co stanowi 3 proc. ogółu. Skutkowało to zatrzymaniem dowodów rejestracyjnych tych autokarów. W trzech przypadkach zakazano dalszej jazdy.

FAQ – najczęstsze pytania o kontrolę autokaru

Jak zgłosić kontrolę autokaru przed podróżą?

W tym celu wystarczy napisać e-mail lub zadzwonić do wojewódzkiego inspektoratu transportu drogowego. Zgłoszenia mogą dokonać rodzice, opiekunowie lub organizator wyjazdu.

Co jest sprawdzane podczas kontroli autokaru?

Inspektorzy sprawdzają stan techniczny pojazdu, w tym układ hamulcowy, kierowniczy oraz wydechowy, a także oświetlenie i ogumienie. Oprócz tego sprawdza się uprawnienia, czas pracy, trzeźwość i stan psychofizyczny kierowcy.

Czym jest usługa elektroniczna Bezpieczny Autobus?

To usługa świadczona przez Ministerstwo Cyfryzacji, która pozwala online dotrzeć do wielu informacji o autokarze (m.in. czy ma on ważne ubezpieczenie OC oraz przegląd techniczny). Żeby zweryfikować dane o autokarze, wystarczy na stronie bezpiecznyautobus.gov.pl wpisać numer rejestracyjny autobusu.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: