Jak utworzyć korytarz życia na drodze?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak utworzyć korytarz życia na drodze?
Tak zwany korytarz życia reguluje art. 9 Ustawy prawo o ruchu drogowym. Nie jest to więc zachowanie wpisujące się tylko w kulturę jazdy, ale obowiązek prawny. Od 6 grudnia 2019 roku za blokowanie przejazdu służbom ratunkowym grozi odpowiedzialność karna. Natomiast ważniejsze, że stosowanie się do zasad i umożliwienie przejazdu pojazdom uprzywilejowanym może uratować zdrowie lub życie osób oczekujących na pomoc. Dlatego podpowiadamy, jak utworzyć korytarz życia na drodze w zależności od liczby pasów.

W artykule przeczytasz

Czym jest korytarz ratunkowy na drodze?

W najprostszym tłumaczeniu korytarz życia to pas na drodze utworzony przez kierowców w celu przejazdu pojazdów uprzywilejowanych. Korytarze ratunkowe mają kluczowe znaczenie zwłaszcza przy zatorze drogowym, np.:

  • w godzinach szczytu w miastach;
  • po korku spowodowanym zamknięciem szlabanu kolejowego;
  • po wypadku na drodze szybkiego ruchu – drodze ekspresowej lub autostradzie.

 

Korytarz życia pozwala służbom ratunkowym – zwłaszcza karetce pogotowia, radiowozu policji i wozu straży pożarnej – szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia. Umożliwienie przejazdu ma niebagatelne znaczenie, zwłaszcza że po wypadku o zdrowiu lub życiu poszkodowanych może decydować każda sekunda.

Przeczytaj też: “Pojazd uprzywilejowany – przywileje, wyprzedzanie, jak się zachować?

Jak utworzyć korytarz życia?

Każdy kierowca powinien wiedzieć, jak utworzyć korytarz życia na drodze. Niestety, wciąż są kierowcy, którzy nie wiedzą, jak zachować się w sytuacji awaryjnej. Tymczasem utworzenie korytarza ratunkowego jest naprawdę proste:

  • Droga o dwóch pasach – kierowcy jadący lewym pasem zjeżdżają jak najbliżej lewej krawędzi, jadący prawym pasem – jak najbliżej prawej krawędzi jezdni.
  • Droga o co najmniej trzech pasach – kierowcy jadący lewym skrajnym pasem zjeżdżają jak najbliżej lewej krawędzi jezdni, natomiast użytkownicy wszystkich pozostałych pasów przesuwają się maksymalnie w prawo. Należy tutaj stosować się do tzw. zasady prawej ręki. Wystarczy spojrzeć na zewnętrzną część prawej dłoni i wyobrazić sobie, że kciuk jedzie w lewo, a pozostałe palce – w prawo.

 

Jak utworzyć korytarz życia na drodze?

Utworzenie korytarza życia jest więc bardzo proste. Oczywiście w sytuacji awaryjnej przeszkadzać mogą emocje. Dlatego przy zbliżaniu się do korka warto założyć, że jest on wynikiem wypadku komunikacyjnego, a w związku z tym za chwilę będzie trzeba utworzyć korytarz dla przejazdu służb ratunkowych. Dlatego warto trzymać się krawędzi swojego pasa.

Korytarz życia na drogach z pasem awaryjnym

Jeżeli autostrada lub droga ekspresowa mają pas awaryjny, kierowcy jadący skrajnym pasem powinni z niego skorzystać przy tworzeniu korytarza ratunkowego. Korytarz ratunkowy dla przejazdu pojazdu uprzywilejowanego tworzy się bowiem między lewym i wszystkimi innymi pasami, również pasem awaryjnym. Dlatego, o ile w normalnych warunkach wjazd na pas awaryjny jest wykroczeniem, o tyle takiej sytuacji nie ma ryzyka ukarania mandatem.

Mandat za nieutworzenie korytarza życia?

Utworzenie korytarza życia w sytuacji awaryjnej jest obowiązkiem kierowcy – moralnym i prawnym. Brak właściwego zachowania grozi mandatem. Jest on nakładany, jeżeli:

  • kierowca nie zjedzie do krawędzi jezdni lub pasa i nie stworzy miejsca do przejazdu służbom ratunkowym;
  • kierowca korzysta z drogi przejazdu dla służb ratunkowych (np. dla ominięcia korka).

 

Mandat wynosi:

  • mandat finansowy w wysokości od 500 do 2500 złotych;
  • 8 punktów karnych dopisanych do konta kierowcy w bazie CEPiK.

 

Przeczytaj też: “Nowy taryfikator mandatów 2022. Mandaty mocno w górę!

Kara jest więc wysoka, natomiast adekwatna do wykroczenia. Nieodpowiednie zachowanie, zwłaszcza celowe, jest niegodne moralnie i utrudnia pracę służbom ratunkowym.

Korytarz ratunkowy

FAQ – najważniejsze pytania o korytarz życia

Jak utworzyć korytarz życia na drodze o dwóch pasach?

Podczas jazdy prawym pasem należy zjechać maksymalnie do prawej krawędzi jezdni. Podróżujący lewym pasem muszą zjechać możliwie jak najbliżej lewej krawędzi.

Jak utworzyć korytarz ratunkowy na drodze o trzech lub większej liczbie pasów?

Kierowcy poruszający się skrajnym lewym pasem muszą zjechać maksymalnie najbliżej lewej krawędzi jezdni. Użytkownicy pozostałych pasów muszą przesunąć się maksymalnie w prawo. Bez konsekwencji możliwe jest wykorzystanie pasa awaryjnego.

Ile wynosi mandat za nieutworzenie korytarza życia?

Mandat wynosi od 500 do 2500 złotych. Dodatkowo do konta kierowcy zostanie dopisanych 8 punktów karnych. Mandat jest nakładany za brak właściwego ustawienia samochodu oraz za jazdę korytarzem ratunkowym.

zdjęcia: gov.pl/web/zdrowie/korytarz-zycia
wideo: kanał GDDKiA w serwisie YouTube

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.