Jak ustawić fotel kierowcy?

Udostępnij
Wasza ocena
Jak ustawić fotel kierowcy?
Prawidłowa pozycja za kierownicą to nie tylko większy komfort jazdy, ale także jeden z elementów gwarantujących bezpieczeństwo prowadzącego, pasażerów i innych uczestników ruchu. Brak wygodnej pozycji może dekoncentrować i rozpraszać uwagę kierowcy. Ustawienie siedziska nie jest niczym trudnym i skomplikowanym, zwłaszcza że zakres regulacji fotela jest coraz większy. Dlatego podpowiadamy, jak ustawić fotel kierowcy?

W artykule przeczytasz

Prawidłowa pozycja za kierownicą – dlaczego jest tak ważna?

Zanim podpowiemy, jak ustawić fotel kierowcy, w pierwszej kolejności musimy odnieść się do możliwych konsekwencji źle ustawionego siedziska, tj.:

  • brak lub spóźniona reakcja w sytuacji awaryjnej (np. opóźnione wciśnięcie pedału hamulca);
  • wyślizgnięcie się spod pasa biodrowego (zwłaszcza w tzw. pozycji półleżącej);
  • nieodpowiednio ustawione inne elementy (np. kierownica, lusterka).

 

Przeczytaj też: “Pokrętło regulacji świateł – pozycje, jak ustawić światła?

Jak ustawić fotel kierowcy – siedzisko, oparcie, zagłówek

Regulacja fotela kierowcy daje możliwość ustawienia trzech elementów – siedziska, oparcia oraz zagłówka:

  • Ustawienie siedziska – regulacja siedziska dotyczy wysokości oraz odległości od pedałów. Zbyt nisko ustawiony fotel to ryzyko ograniczonej widoczności, natomiast siedzisko nie może być też ustawione zbyt wysoko (ryzyko urazów głowy przy ewentualnym dachowaniu). Dlatego zaleca się przynajmniej 10-centymetrową przestrzeń między głową a podsufitką. Jeżeli fotel daje taką możliwość, należy też ustawić pochylenie siedziska, które powinno podpierać dolną część ud, co zapobiegnie ześlizgiwaniu się z fotela. Przy regulacji siedziska należy pamiętać o odpowiedniej odległości od pedałów. Za optymalną uznaje się pozycję, w której po maksymalnym wciśnięciu sprzęgła (hamulca w autach z automatem) noga kierowcy jest delikatnie zgięta w kolanie. Po ustawieniu siedziska warto zweryfikować, czy można płynnie obsługiwać pedały auta.
  • Ustawienie oparcia – największym błędem jest tzw. pozycja półleżąca, która przy dłuższych podróżach skutkuje bólem karku i kręgosłupa. Pozycja półleżąca nie sprzyja też obserwacji drogi i może powodować wyślizgnięcie się spod pasa biodrowego. Najlepiej, kiedy kąt między siedziskiem a oparciem mieści się w zakresie od 100 do 110 stopni. Bardzo ważne jest prawidłowe dopasowanie części lędźwiowej, która podpiera kręgosłup w naturalnej krzywiźnie, dlatego pomóc mogą dodatkowe akcesoria, w tym specjalne poduszki lędźwiowe do samochodu. Nie jest to regułą, ale opcjonalnie fotel może dawać możliwość regulacji elementów odpowiadających za trzymanie boczne. Warto wówczas wypróbować możliwe ustawienia i wybrać najwygodniejszą dostępną pozycję.
  • Ustawienie zagłówka – zagłówek chroni głowę podczas wypadku – przy uderzeniu w tył, ale także zderzeniu czołowym. Górna powierzchnia zagłówka powinna być na wysokości wierzchołka głowy. Część potyliczna głowy będzie wówczas na największej powierzchni stykać się z miękką częścią zagłówka. Przy możliwej regulacji kąta pochylenia zagłówek należy ustawić w taki sposób, aby znajdował się on ok. 4 cm od głowy. Również w przypadku problemów z prawidłowym ustawieniem zagłówka pomóc mogą specjalne akcesoria, a dokładniej podkładki na zagłówek.

 

Przeczytaj też: “Jak ustawić zegar w samochodzie?

Prawidłowa pozycja za kierownicą

Po ustawieniu fotela należy wyregulować kierownicę. W większości aut można regulować wysokość i pochylenie kierownicy. Odległość dzieląca kierownicę i klatkę piersiową kierowcy powinna mieścić się w zakresie od 25 do 40 cm. Zbyt mała odległość jest niebezpieczna, ponieważ w razie wypadku krzywdę kierowcy mogłaby wyrządzić wybuchająca poduszka powietrzna.

Przy ustawianiu wysokości należy zająć wygodną pozycję i położyć nadgarstek na szczycie koła kierownicy. Przy optymalnej pozycji ręka jest lekko zgięta w łokciu, z uwzględnieniem, że łopatka wciąż styka się z oparciem. Kontrolę odległości kierownicy warto też wykonać podczas jazdy. Kierowca powinien upewnić się, że nie stwarza zagrożenia i wykonać kilka szybkich ruchów kołem kierownicy. Jeżeli nie ma potrzeby prostowania rąk i odrywania pleców – pozycja jest odpowiednia.

Ustawiając pochylenie kierownicy, należy zwrócić uwagę na widoczność zegarów i kontrolek na desce rozdzielczej. Kierownica nie może być ustawiona też zbyt nisko, co skutkuje obijaniem się o nią kolan. Jeżeli auto ma ten element wyposażenia, warto ustawić też pozycję podłokietnika.

Jak prawidłowo ustawić pasy bezpieczeństwa?

Po zmianie pozycji fotela wyregulować trzeba także wysokość pasów bezpieczeństwa. Należy przy tym pamiętać, że pas:

  • powinien solidnie przylegać do klatki piersiowej i barku (zapobiega wysunięciu się tułowia);
  • nie może opadać na ramię i ocierać szyi.

 

Ważne jest też prawidłowe zapinanie pasów – najpierw napinanie części biodrowej, a następnie układanie pasa na barku. Natomiast przy prowadzeniu auta w okryciu wierzchnim, zawsze należy rozpiąć kurtkę, płaszcz czy inne odzienie, aby poprowadzić pas jak najbliżej klatki piersiowej.

Przeczytaj też: “Jaka temperatura w aucie? Najlepsza temperatura dla komfortowej podróży

wideo: kanał “Fizjo Med Poland” w serwisie YouTube

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

FAQ

Dlaczego prawidłowa pozycja za kierownicą jest ważna?

Prawidłowa pozycja ma znaczenie dla komfortu jazdy, ale również bezpieczeństwa kierowcy, jego pasażerów i innych uczestników ruchu.

Jaka odległość powinna dzielić fotel kierowcy od pedałów?

Kierowca powinien zająć pozycję, która pozwoli mu płynnie obsługiwać pedały auta. Odległość pedałów od siedziska jest odpowiednia, jeżeli po naciśnięciu sprzęgła lub hamulca (w autach z automatyczną skrzynią biegów), noga kierowcy jest lekko zgięta w kolanie.

Jaka odległość powinna dzielić kierowcę od kierownicy?

Zwykle jest to odległość od 25 do 40 cm. Po zajęciu pozycji na fotelu kierowca powinien wyciągnąć ręce i ułożyć nadgarstki na szczycie koła kierownicy. Pozycja jest odpowiednia, jeżeli ręce są lekko zgięte w łokciach, a kierowca nie odrywa przy tym pleców od oparcia.

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.