Jak przyspieszyć metabolizm alkoholu?

jak przyspieszyć metabolizm alkoholu

W artykule pt. Co grozi za jazdę na kacu? wspomnieliśmy o karach za jazdę po alkoholu. Czas odnieść się do samego środka odurzającego i jego metabolizmu. Jak przyspieszyć metabolizm alkoholu, aby mieć gwarancję, że wsiadając za kierownicę auta, nic nam nie grozi?

Ile czasu potrzeba na wytrzeźwienie?

Zacząć należałoby od tego, że alkohol w organizmie może utrzymywać się bardzo długo. Tak oto na pewno będzie się on w nim znajdował przez kilka godzin po spożyciu, a nawet następnego dnia rano. Wielu kierowców ma tylko wrażenie, że są rzeźwi, rześcy i wypoczęci. W praktyce jest natomiast zupełnie inaczej, a kontrola drogowa może wykazać, że poziom alkoholu we krwi jest powyżej dopuszczalnego.

Jak pozbyć się alkoholu z organizmu?

Tak więc, jak przyspieszyć metabolizm alkoholu? W praktyce jest to bardzo trudne, a nawet niemożliwe. Wiele powstałych na ten temat teorii to bowiem zwykle mity. Należy zdać sobie sprawę z tego, że metabolizmu alkoholu w żaden sposób przyspieszyć się nie da. Mimo wszystko wiele osób ślepo wierzy, że są na to skuteczne sposoby. Jak pozbyć się alkoholu z organizmu, bazując na takich opiniach? Tak oto ponad 60 proc. respondentów jest zdania, że zrobić to można poprzez:

* sen – 10,8 proc.
* prysznic – 8,9 proc.
* kawę – 7,9 proc.
* picie wody – 4,7 proc.
* wysiłek fizyczny – 4,3 proc.

Tymczasem faktem jest, że przyspieszenie metabolizmu nie jest realne. Pamiętać trzeba, że to bowiem kwestia indywidualna i zależy między innymi od tego, czy w czasie picia alkoholu spożywaliśmy jakieś posiłki. Poza tym tempo metabolizmu alkoholu jest różne w zależności od wieku, wagi czy płci, bo u kobiet w organizmie utrzymuje się on dłużej, aniżeli ma to miejsce w przypadku mężczyzn.

Wiele zależy tutaj od enzymów wątrobowych oraz obecności w przewodzie pokarmowym niezbędnych składników odżywczych. Statystycznie po wypiciu drinka stężenie alkoholu we krwi do wartości szczytowej wzrasta po 40 minutach. Jego utlenienie obliczyć można ze wzoru 100 mg/kg masy ciała/godzinę.

Podsumowanie

Tak więc odpowiedzi na pytanie, jak przyspieszyć metabolizm alkoholu zwyczajnie nie ma. Wszelkie zabiegi, które mają pomóc, sprawiają tylko, że czujemy się lepiej, co nie oznacza, że alkohol z organizmu został usunięty. Niestety świadomość tego ma tylko co piąty respondent. Większość jest niedoinformowana i niestety często za kierownicę wsiada pomimo tego, że poziom alkoholu we krwi nadal jest zbyt wysoki.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 121 Średnio: 2.3]

Udostępnij:

Share on facebook
Facebook
Share on twitter
Twitter
Share on pinterest
Pinterest
Share on linkedin
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też:

Czym grozi jazda pod wpływem alkoholu w 2022 roku?

Czym grozi jazda pod wpływem alkoholu w 2022 roku?

Jazda pod wpływem alkoholu jest skrajnie nieodpowiedzialna i bardzo niebezpieczna. Pijani kierowcy są zagrożeniem dla siebie, ewentualnych pasażerów i innych uczestników ruchu. Teraz dodatkowo będzie o wiele kosztowniejsza. Sprawdzamy, jak zmieniły się kary za jazdę w stanie po spożyciu alkoholu i nietrzeźwości po nowelizacji kodeksu drogowego. Przypomnijmy, że nowe prawo drogowe obowiązuje od 1 stycznia 2022 roku, chociaż część ze zmian wejdzie w życie dopiero we wrześniu.

Uprawnienia Straży Granicznej

Uprawnienia straży granicznej. Co mogą funkcjonariusze SG?

Sytuacja na wschodniej granicy Polski jest mocno niepokojąca. Jako że wiele mówi się w ostatnim czasie o Straży Granicznej, warto odnieść się do uprawnień funkcjonariuszy tych służb. Do ich zadań należy ochrona granicy, ale my sprawdzamy, jakie są uprawnienia straży granicznej względem kierowców. Oprócz tego przyjrzymy się, na co może sobie pozwolić Żandarmeria Wojskowa.

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu

Konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu. Co mówi projekt?

Wiele wskazuje na to, że już niebawem konfiskata samochodu za jazdę po pijanemu stanie się faktem. Wiemy już coś więcej o tym pomyśle rządzących, choć ostateczny kształt przepisów na tej płaszczyźnie nie jest jeszcze znany. Jednak wyciekają informacje na temat głównych założeń projektu, stąd sprawdzamy, czy za jazdę po alkoholu faktycznie zawsze grozi nam konfiskata pojazdu.

test yanosik xs

Yanosik XS – tak mały, a tak wiele potrafi!

Yanosik XS to rozwiązanie dla kierowców spędzających zdecydowanie dużo czasu za kółkiem. Chcesz być zawsze na bieżąco z utrudnieniami na drodze, kontrolą drogową czy też poinformować pozostałych kierowców o utrudnieniach? Z Yanosik XS zrobisz to bez problemu!