Jak dobrać akumulator do ciągnika?

Udostępnij
Wasza ocena
akumulator do ciągnika
Akumulator jest podzespołem, który w naturalny sposób się zużywa. Jest on niezwykle ważnym elementem ciągnika rolniczego, gdyż jego głównym zadaniem jest umożliwienie uruchomienia silnika. Warto więc zwrócić uwagę na jego parametry, by wiedzieć, jak dobrać akumulator do ciągnika.

W artykule przeczytasz

Akumulator jest podzespołem, który w naturalny sposób się zużywa. Jest on niezwykle ważnym elementem ciągnika rolniczego, gdyż jego głównym zadaniem jest umożliwienie uruchomienia silnika. Warto więc zwrócić uwagę na jego parametry, by wiedzieć, jak dobrać akumulator do ciągnika.

Własności charakteryzujące akumulator to z jednej strony cechy fizyczne, jak wymiary czy biegunowość. Z drugiej zaś, parametry elektryczne jak pojemność, napięcie i prąd rozruchowy. Pojemność akumulatora do ciągnika rolniczego jest jedną z kluczowych wielkości umieszczonych na etykiecie. Wyraża się ją w amperogodzinach (Ah), a wartość ta określa, jak długo możemy pobierać z akumulatora prąd o określonej wartości. Prąd rozruchowy to szalenie istotny parametr akumulatora. Jest on ściśle powiązany z zapotrzebowaniem rozrusznika. Chyba najbardziej oczywistą cechą akumulatora jest jego napięcie. Logiczne będzie zastosowanie akumulatora o napięciu zgodnym z całą instalacją elektryczną. Warto jednak pamiętać, że niektóre rozwiązania stosowane choćby w Ursusach C-330 czy w popularnych sześćdziesiątkach, przewidują użycie dwóch akumulatorów 6 V połączonych szeregowo. Finalnie daje to ten sam wynik co akumulator 12 V. Analogiczne rozwiązanie można znaleźć w ciągnikach czy ciężarówkach z instalacjami 24 V.

Jak wybrać odpowiedni akumulator do ciągnika?

Podczas zakupu akumulatora do ciągnika rolniczego, poza parametrami elektrycznymi warto wziąć pod uwagę cechy fizyczne akumulatora. To z pozoru banalne, ale nieuwzględnienie gabarytów nowego akumulatora może przysporzyć poważnych problemów z jego zamontowaniem. Druga kwestia to biegunowość, czyli informacja, po której stronie akumulatora mamy zacisk dodatni, a po której ujemny. Jest to istotne, gdyż długość przewodów służących do podłączenia akumulatora nie pozwala na zamianę stron. W opisie akumulatora informacja ta jest zazwyczaj oznaczona jako +L lub +P, co łatwo rozszyfrować.

Dobór akumulatora do ciągnika

Jeśli stoimy przed koniecznością zakupu nowego akumulatora do ciągnika, co dość oczywiste, najprościej i najlepiej będzie trzymać się wytycznych producenta maszyny. Jednak warto wiedzieć, które parametry powinniśmy traktować jako niezmienne, a przy których możemy pozwolić sobie na modyfikacje. Negocjacjom co zrozumiałe nie podlega napięcie akumulatora. Ewentualnie za wyjątek możemy uznać sytuację, w której chcemy zastąpić dwie baterie 6 V jedną dwunastką. To się da zrobić, gdyż koniec końców w obu rozwiązaniach potrzebujemy 12 V. Kolejna kwestia to prąd rozruchowy. Ważne by jego wartość nie była niższa niż wymagana. Jeżeli będzie wyższa, nie zaszkodzi. Zgoła inaczej jest w przypadku pojemności elektrycznej akumulatora. Z pewnością nie powinna być ona mniejsza niż zalecana, ale nie warto także inwestować w pojemności przewyższające wytyczne producenta. Przyjmuje się, że możemy wybrać akumulator o pojemności 10% większej od fabrycznego.

Akumulator z korkami czy bez?

Do niedawna za standard uznawaliśmy akumulatory z korkami. Służą one do dolewania do elektrolitu wody destylowanej, która odparowała. Współcześnie coraz częściej konstrukcja akumulatora pozwala na redukcję lub całkowite wyeliminowanie tego zjawiska. Nie ma więc potrzeby dolewania wody. Takie akumulatory określane są jako bezobsługowe. Niezaprzeczalnie jest to zaleta i nie ma technicznych argumentów, by rezygnować z wygody, jaką zapewnia taki typ akumulatora.

Kiedy należy wymienić akumulator?

Z czasem użytkowania akumulatora jest bardzo różnie. Zależy on zarówno od właściwości samej baterii, jak i sposobu eksploatacji. Przyjmuje się jednak, że nowy akumulator powinien służyć od 3 do 5 lat. Impulsem, który sprawia, że zaczynamy myśleć o zakupie nowego akumulatora, na ogół jest problem z uruchomieniem silnika. Jednak przed zakupem nowej baterii warto sprawdzić, czy przyczyną kłopotów nie jest niewłaściwe ładowanie.

Parametry dobrego akumulatora

Dobry akumulator powinien mieć parametry odpowiadające specyfikacji naszego ciągnika. Bezzasadne, a w niektórych przypadkach szkodliwe, będzie windowanie jego parametrów. Zatem jeśli potrzebujemy nowego akumulatora do ciągnika, nie komplikujmy sprawy i wybierzmy baterię zgodną z zaleceniami producenta maszyny.

Artykuł sponsorowany

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.