Fiat Punto 2. generacji 1.2 60 KM (1242 cm3, Benzyna, FWD) Hatchback – 3/5-drzwiowy

Udostępnij
Wasza ocena
Fiat Punto 2. generacji 1.2 60 KM

W artykule przeczytasz

Fiat Punto 2. generacji został zaprezentowany w 1999 roku na targach motoryzacyjnych w szwajcarskiej Genewie. Auto występowało w dwóch typach nadwozia jako:

  • 3 i 5-drzwiowy hatchback,
  • 3-drzwiowy van.

 

Oczywiście dużo większą popularnością cieszył się hatchback. Ten niewielki samochód segmentu B w procesie produkcji do 2011 roku przeszedł jedną modernizację. W 2003 roku przemodelowano pas przedni (m.in. nowe reflektory, atrapa chłodnicy i zderzaki) oraz światła tylne. Pojawiły się też nowe jednostki napędowe – silnik benzynowy 1.4 16V 95 KM oraz wysokoprężny 1.3 Multijet 70 KM.

Natomiast w wersji HGT pojawił się Diesel 1.9 Multijet 100 KM. To wersja usportowiona z bardziej usztywnionym zawieszeniem i stylizacją nadwozia. Auto było też dość bogato wyposażone.

Punto 2. generacji występowało w kilku wersjach wyposażenia (Abarth, NOBODY, Actual, S, SX, ELX, HLX, Dynamic, HGT). Na standardowym wyposażeniu pojawił się m.in. ważny dla bezpieczeństwa system stabilizacji toru jazdy ESP. Dostępne były także wersje specjalne (Cult, GO, Sport, S1600, Sound, Van).

Fiat Punto 2. generacji 1.2 60 KM – silnik

Jedną z jednostek napędowych Fiata Punto II generacji był silnik benzynowy 1.2 8V. To motor położony poprzecznie z przodu pojazdu o mocy 60 KM (44 kW) przy prędkości obrotowej 5500 obr./min. Maksymalny moment obrotowy to 102 Nm (przy 2500 obr./min). Prędkość maksymalna wynosi 155 km/h, a do 100 km/h auto rozpędza się w 14,3 s. Napęd na przednie koła przenosi 5-biegowa skrzynia manualna, chociaż Fiat Punto 2. generacji występował także z innymi przekładniami (6-biegowa manualna, 5-biegowa półautomatyczna Dualogic, 6 i 7-biegowa półautomatyczna Speedgear). Zbiornik paliwa mieści 47 l benzyny, a średnie spalanie to 5,7 l/100 km.

W układzie zawieszenia postawiono na belkę skrętną z tyłu oraz zawieszenie typu McPherson z przodu pojazdu (wahacze, kolumny MacPhersona, stabilizator). Rodzaj hamulców to tarcze niewentylowane (przód) oraz bębny (tył).

Model i platforma Punto (drugiej generacji)
Rozstaw osi 2460 mm
Rozstaw kół z przodu 1398 mm
Rozstaw kół z tyłu 1392 mm
Długość 3800 mm
Szerokość 1660 mm
Wysokość 1480 mm
Masa własna 945 kg
Masa dopuszczalna 1380 kg
Pojemność bagażnika 264-1080 l
Maks. masa przyczepy 1000 kg
Pojemność zbiornika 47 l

Fiat Punto II 1.2 60 KM – dane techniczne

Parametry silnika

Pojemność silnika 1242 cm3
Ilość cylindrów L4 (Rzędowy – 4 cylindrowy)
Ilość zaworów na cylinder 2
Układ rozrządu OHC
Moc silnika 60 KM (44 kW) przy 5500 obr./min
Moment obrotowy 102 Nm przy 2500 obr./min
Położenie silnika Poprzecznie z przodu pojazdu
Otwór cylindra x skok tłoka 70.8 × 78.9 mm
Stopień sprężania 9.5
Rodzaj zasilania paliwem Wtrysk wielopunktowy

Nadwozie

Rodzaj nadwozia Hatchback
Ilość drzwi 3/5
Ilość siedzeń 5

Układ jezdny

Skrzynia biegów Skrzynia ręczna 5-biegowa
Wspomaganie kierownicy Opcja dodatkowa
Rodzaj napędu Na przód
Zawieszenie z przodu Typu McPherson (wahacze, kolumny MacPhersona, stabilizator)
Hamulce z przodu Tarcze niewentylowane
Zawieszenie z tyłu Belka skrętna
Hamulce z tyłu Bębny
Wielkość opon 165/70 R 14 T

Osiągi

Prędkość maksymalna 155 km/h
Przyspieszenie 0-100 kmph 14.3 s
Rodzaj paliwa Benzyna
Spalanie 5.7 l/100 km

Fiat Punto 2. generacji – oceny użytkowników

Mechanika

Silnik
7
Skrzynia biegów
4
Układ jezdny
7
Układ hamulcowy
7
Average
 yasr-loader

Komfort

Widoczność
5
Wykończenie
5
Przestrzeń
5
Wyciszenie
5
Wentylacja/ogrzewanie
10
Average
 yasr-loader

Ekonomia

Jakość/cena
5
Koszty eksploatacji
5
Koszty dużych napraw
8
Spalanie w mieście
8
Spalanie w trasie
8
Average
 yasr-loader
Ocena naszych czytelników
[Suma: 12 Średnio: 4]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.