Znamy Samochód Roku 2023. Jeep Avenger najlepszy w plebiscycie COTY

Jeep Avenger – Samochód Roku 2023
Poznaliśmy Samochód Roku 2023. W plebiscycie COTY, a więc bardzo prestiżowym zestawieniu, do którego producenci aut przywiązują dużą wagę, zwyciężył Jeep Avenger. Na podium z finałowej siódemki znalazły się jeszcze modele Volkswagen ID. Buzz oraz Nissan Arya. Warto w związku z tym podkreślić, że wszystkie auta sklasyfikowane na podium to samochody elektryczne. Sprawdzamy, jak wygląda konkurs Car of the Year oraz jakim modelem jest tegoroczny zwycięzca – Jeep Avenger.

W artykule przeczytasz

Car of the Year 2023 – co to za impreza?

Zanim przedstawimy Samochód Roku 2023, w pierwszej kolejności musimy odnieść się do samej imprezy, jaką jest plebiscyt Car of the Year. Tak więc COTY to impreza organizowana nieprzerwanie od 1964 roku. Tegoroczny konkurs był jubileuszowy, ponieważ to jego 60. edycja.

Jurorami w konkursie są dziennikarze motoryzacyjni z całej Europy. W 60. edycji było to 57 redaktorów z 22 krajów Starego Kontynentu, w tym dwóch z Polski – Roman Popkiewicz oraz Maciej Ziemek. Do finału zakwalifikowano 7 spośród 27 modeli, tj.:

 • Jeep Avenger,
 • Kia Niro,
 • Nissan Ariya,
 • Peugeot 408,
 • Renault Austral,
 • Subaru Solterra/Toyota bZ4X,
 • Volkswagen ID. Buzz.

 

Jurorzy mogli testować każdy z modeli na torze wyścigowym Circuit de Mettet w Walonii w Belgii. Już podczas samego konkursu każdy z jurorów miał do rozdzielenia 25 punktów, które musiał rozdysponować na następujących zasadach:

 • przynajmniej na pięciu finalistów;
 • maksymalnie 10 punktów na samochód;
 • najwyższa ocena tylko dla jednego modelu.

Wyniki konkursu Car of the Year 2023

W 60. edycji konkursu COTY zwyciężył Jeep Avenger. Na podium znalazły się jeszcze Volkswagen ID. Buzz oraz Nissan Ariya. Wyniki wyglądają następująco:

 1. Jeep Avenger – 328 punktów.
 2. Volkswagen ID. Buzz – 241 punktów.
 3. Nissan Arya – 211 punktów.
 4. Kia Niro – 200 punktów.
 5. Renault Austral – 163 punkty.
 6. Peugeot 408 – 149 punktów.
 7. Subaru Solterra/Toyota bZ4X – 133 punkty.

 

Przeczytaj też: “Volkswagen ID. Buzz – elektryczny następca kultowego VW T1

Laureat konkursu na Samochód Roku 2023. Jakim autem jest Jeep Avenger?

Zacznijmy od tego, że Jeep Avenger to samochód produkowany w Tychach w Polsce. To najmniejszy model z oferty Amerykanów, który ma bowiem jedynie 408 cm długości. W związku z tym znakomicie sprawdza się jako crossover klasy miejskiej. Amerykanie podkreślają, że już w 2024 roku właśnie Jeep Avenger ma być najlepiej sprzedającym się modelem w ofercie. W tym celu producent ma w planach dołączyć do oferty wersje spalinowe i z napędem na wszystkie koła.

W odmianie elektrycznej układ napędowy ma moc 156 KM i moment obrotowy na poziomie 260 Nm. Jak zauważyliśmy wyżej, obecnie napęd jest przekazywany wyłącznie na przednie koła. Jednak model wyposażono w system zarządzania trakcją Selec-Terrain i tryby do poruszana się po błocie, śniegu i piasku. To wszystko oczywiście oprócz trybów szosowych – Eco, Normal oraz Sport.

Jeep Avenger na w pełni naładowanej baterii ma pokonać do 400 kilometrów. Bateria na wyposażeniu tego miejskiego crossovera ma pojemność 56 kWh. Akumulator można naładować prądem o mocy 100 kW, dlatego doładowanie baterii z poziomu od 20 do 80 proc. zajmuje jedynie ok. 25 minut.

Pozostali finaliści plebiscytu COTY 2023:

 • Kia Niro – kompaktowy crossover dostępny jako auto elektryczne, hybryda i hybryda typu plug-in. Model przekonuje nowoczesnym wnętrzem oraz wyrazistą i oryginalną stylistyką, szczególnie z tyłu.
 • Nissan Ariya – SUV o dość futurystycznej stylistyce, który może pochwalić się także nowoczesnym, chociaż minimalistycznym wnętrzem. Warto podkreślić, że model jest dostępny w kilku wersjach do wyboru, różnych pod względem pojemności baterii, mocy silników oraz napędu – na jedną lub obie osie.
 • Peugeot 408 – model o dość nietypowej koncepcji. Peugeot 408 ma bardzo oryginalny wygląd. W zasadzie jest to fastback o 5-drzwiowym nadwoziu, w którym tylna część opada jak w liftbacku. Jednocześnie nadwozie zostało podniesione, dzięki czemu model od Francuzów wygląda jak crossover. To wszystko przy naprawdę ostrych i zdecydowanych liniach. Na razie model 408 jest dostępny jako hybryda plug-in, ale będzie dostępny także w wersji elektrycznej.
 • Renault Austral – kompaktowy SUV, który jest napędzany układami hybrydowymi. Model wyróżnia się wyrazistą stylistyką i nowoczesnym wnętrzem, gdzie multimedia oparto na systemie Android.
 • Subaru Solterra/Toyota bZ4X – japoński SUV, który powinien wyznaczać nową linię Toyoty w obszarze stylistyki oraz wyglądu wnętrza.
 • Volkswagen ID.Buzz – model będący następcą kultowego VW T1, dostępny w wersji elektrycznej jako minivan i auto dostawcze.

 

Przypomnijmy jeszcze, że w konkursie na Samochód Roku 2022 zwyciężyła Kia EV6.

Przeczytaj też: “Kia EV6 – samochód roku 2022 (Car of the Year 2022)

FAQ – najczęstsze pytania o Samochód Roku 2023

Jakim konkursem jest plebiscyt Car of the Year 2023?

Plebiscyt o Samochód Roku to prestiżowy konkurs, który ma wyłonić najlepsze auto w danym roku. W 2023 roku finałową siódemkę wytypowano spośród 27 modeli. W finale znalazły się następujące samochody: Jeep Avenger, Kia Niro, Nissan Ariya, Peugeot 408, Renault Austral, Subaru Solterra/Toyota bZ4X oraz Volkswagen ID. Buzz.

Jaki model zdobył tytuł Samochodu Roku 2023?

Najlepszy w zestawieniu okazał się Jeep Avenger. Na podium znalazły się także modele Volkswagen ID. Buzz oraz Nissan Arya. Kolejne miejsca zajęły auta: Kia Niro, Renault Austral, Peugeot 408 oraz Subaru Solterra/Toyota bZ4X.

Jakim samochodem jest Jeep Avenger?

Tak więc Jeep Avenger to miejski crossover. Obecnie model jest dostępny w wersji z napędem elektrycznym na przednie koła, ale ma być w sprzedaży także na wyposażeniu z silnikiem spalinowym i napędem na obie osie. W odmianie elektrycznej silnik crossovera ma moc 56 KM i moment obrotowy na poziomie 260 Nm. Z kolei bateria w Avengerze ma pojemność 56 kWh, co pozwala pokonać do 400 kilometrów.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: