Zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Jest apel FPPE

Udostępnij
Wasza ocena
Zmiany w badaniach technicznych pojazdów
Wydaje się, że zmiany w badaniach technicznych są tylko kwestią czasu. Zresztą mówi się o nich od dawna, ale na razie niewiele zmienia się na tej płaszczyźnie. Tym samym w Polsce nadal badanie na stacji diagnostycznej przechodzą także te samochody, które nie są w odpowiednim stanie technicznym. Potwierdzają to liczby. Jak się okazuje, w Polsce badania technicznego z wynikiem pozytywnym nie zaliczają średnio dwa auta na 100 pojazdów. Dla porównania w Niemczech jest to co dziesiąty samochód, aczkolwiek pamiętajmy, że obowiązkowe badania dla pojazdów przeprowadza się tam co dwa lata. Nic dziwnego, że różne organizacje apelują o zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Kolejną jest Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych (FPPE).

W artykule przeczytasz

Nowa dyrektywa UE, która w Polsce nie obowiązuje

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów powinny zostać wprowadzone już dawno. Przywołajmy jeszcze porównanie wyników badań technicznych z Niemiec. Jak zauważyliśmy wyżej, według statystyk, z wynikiem negatywnym kończy je co dziesiąte auto, inne wskazują na to, że badań technicznych nie zalicza tam 5 proc. samochodów. Trudno wyobrazić sobie, że auta w Niemczech są w tak słabym stanie technicznym. Nawet mimo tego, że pojazdy w wieku powyżej 3 lat trzeba kontrolować na niemieckiej stacji kontroli pojazdów co 2 lata (pierwszy przegląd nowego samochodu po 3 latach). Szczególnie że każdego roku do Polski z Niemiec dociera mnóstwo samochodów osobowych.

Przeczytaj też: “Samochody z Niemiec – wszystko, co musisz wiedzieć!

Wydaje się, że problemem jest szczelność systemu badań technicznych pojazdów w Polsce. Może to być o tyle dziwne, że już w 2018 roku w życie miała zostać wprowadzona unijna dyrektywa 2014/45/UE w sprawie okresowych badań zdatności do ruchu drogowego pojazdów silnikowych. Nic dziwnego, że wiele organizacji apeluje o natychmiastowe zmiany w tym obszarze. Taką instytucją jest również Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych. Wraz z sygnatariuszami FPPE apeluje do Ministra Infrastruktury o przyjęcie przepisów mających poprawić bezpieczeństwo w ruchu drogowym.

Zmiany w badaniach technicznych pojazdów. Czego możemy się spodziewać?

Jak wskazuje FPPE, zmiany w badaniach technicznych pojazdów powinny być dość rozległe. Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych zwraca uwagę na kilka problemów. Jeżeli rekomendacje FPPE weszłyby w życie, wyglądałoby to następująco:

  • Bardziej rygorystyczne badanie techniczne samochodów importowanych z zagranicy, ponieważ wielokrotnie legalizowane są auta po poważnych kolizjach, które nie nadają się do bezpiecznej eksploatacji i sprawiają zagrożenie w ruchu drogowym.
  • Dokumentacja przeglądów technicznych w formie zdjęć. Diagności mają je wykonywać na stacji kontroli pojazdów i ładować do bazy Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców (CEPiK).
  • Wysokie mandaty za jazdę bez ważnego badania technicznego samochodu. Dziś kary za brak przeglądu samochodu mogą wynosić 3000 zł, ale często są zdecydowanie niższe. Tutaj pewnym rozwiązaniem mogłoby być ich powiązanie z płacą minimalną, jak jest to w przypadku kar za brak obowiązkowego ubezpieczenia OC.
  • Nowe procedury kontrolne, a w tym badanie emisji spalin w SKP. Taka rekomendacja nie dziwi, zwłaszcza że pomysł wychodzi od Fundacji Promocji Pojazdów Elektrycznych. Diagnosta musiałby sprawdzić filtry cząstek stałych DFP, katalizatory, zawór EGR czy system AdBlue. Obowiązkowo wykonałby też badanie diagnostyczne komputerem.

 

Czas pokaże, czy Ministerstwo Infrastruktury przyjmie rekomendacje FPPE i innych instytucji. Wydaje się, że zmiany w tym obszarze są tylko kwestią czasu, aczkolwiek ciekawe, jak będą one szerokie. Nie jest wykluczone, a wręcz przeciwnie – bardzo prawdopodobny – jest także wzrost opłaty za badania techniczne pojazdów.

Przeczytaj też: “Badanie techniczne pojazdów – pytania i odpowiedzi

FAQ – najczęstsze pytania o zmiany w badaniach technicznych pojazdów

Jakie zmiany w przeglądach technicznych na SKP rekomenduje Fundacja Promocji Pojazdów Elektrycznych?

FPPE chce, żeby diagności dokumentowali badania przez zdjęcia. Oprócz tego pojawić się mają nowe procedury kontrolne, w tym badanie emisji spalin. Ściślej kontrolowane miałyby być również samochody osobowe z importu. Z kolei kierowcy poruszający się autem bez wykonania badania technicznego byliby narażeni na wysokie kary finansowe.

Kiedy zmiany w badaniach technicznych pojazdów miałyby wejść w życie?

Trudno wyrokować, kiedy zmiany w badaniach technicznych aut i innych pojazdów spalinowych wejdą w życie. Dyrektywa 2014/45/UE miała zacząć obowiązywać już w 2018 roku.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 1 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: