VIN decoder BMW — sprawdź używane BMW!

Udostępnij
Wasza ocena
VIN decoder BMW

W artykule przeczytasz

BMW to w dalszym ciągu jedno z popularniejszych aut na rynku wtórnym w Polsce. Jeśli szukasz używanego samochodu tej marki, w weryfikacji jego historii pojazdu pomoże VIN decoder BMW. Sprawdź, jak rozszyfrować numer nadwozia auta marki z Monachium.

Czym jest numer VIN samochodu?

VIN decoder BMW, podobnie jak dekoder dla samochodów innych marek, ukazuje wiele informacji o danym egzemplarzu. Wszystko dzięki numerowi VIN (ang. Vehicle Identification Number), który jest 17-znakową kombinacją liter i cyfr przypisaną do każdego auta na świecie, również samochodów marki z Monachium.

Dane rozszyfrowane przez VIN decoder są przydatne zwłaszcza przy zakupie używanego samochodu, ale również znalezienia części pasującej do danego egzemplarza. Wystarczy wprowadzić numer VIN pojazdu do dekodera (np. vindecoder.pl).

Numer identyfikacyjny nadwozia służy identyfikacji producenta, rodzaju nadwozia, silnika, modelu czy skrzyni biegów. Pamiętaj, że numer VIN nie zawiera w sobie liter O oraz I”. Wszystko dlatego, aby nie pomylić ich z cyframi 0 oraz 1″.

Trzy segmenty numeru VIN

Sam numer VIN dzielimy na trzy segmenty, tj.:

 • VMI – 3 pierwsze znaki, które opisują światowy symbol producenta. Dla BMW to symbol WBA (WBS dla BMW M);
 • VDS – 5-6 kolejnych znaków, które kodują dane techniczne oraz cechy charakterystyczne pojazdu;
 • VIS – 7 ostatnich znaków numeru VIN. Producent koduje w nich m.in. rok produkcji oraz miejsce montażu pojazdu.

Przykładowy numer VIN dla BMW to WBAAL71000CF48615. Jego rozkodowanie w podstawowej formie znajdziesz TUTAJ.

Gdzie znajdę numer VIN w samochodach BMW?

Zanim skorzystasz z narzędzia, jakim jest VIN decoder BMW, wcześniej musisz znaleźć numer nadwozia interesującego egzemplarza. Przede wszystkim pamiętaj, że powinien on być umieszczony trwale w widocznym miejscu na podwoziu lub nadwoziu.

W zależności od modelu może on być umieszczony w różnych miejscach. W starszych samochodach znajdziesz go na tabliczce znamionowej na podszybiu, ewentualnie jest nabity lub wytłoczony na ramie bądź karoserii auta (np. słupek boczny po stronie kierowcy, podłoga przy przednim siedzeniu pasażera, podłoga bagażnika po prawej stronie, komora silnika). Jeśli są to nowsze auta, numer nadwozia często jest widoczny w postaci naklejki za przednią szybą.

Jeśli nie potrafisz zlokalizować numeru VIN, poproś o pomoc sprzedawcę. Zawsze możesz też udać się na stację kontroli pojazdów, korzystając ze wsparcia diagnosty, który od razu sprawdzi auto pod kątem technicznym.

Numer VIN znajdziesz też w dokumentach auta (dowód rejestracyjny, umowa polisy OC). Jeśli szukasz samochodu przez Internet, wielu sprzedawców umieszcza go w ogłoszeniu. W niektórych serwisach jest to nawet obowiązek. Taką politykę względem sprzedawców prowadzi OTOMOTO, o czym mówi artykuł pt. W OTOMOTO numer VIN jest już obowiązkowy“. Niestety, nadal zdarza się, że jest to całkiem przypadkowy, zupełnie nieprawdziwy numer VIN wpisany w treści ogłoszenia. Na przykład złożony z samych cyfr 0, aby tylko móc dodać ogłoszenie o sprzedaży auta.

Najważniejsze, aby numer VIN na pojeździe zgadzał się z tym, co widnieje w dokumentach samochodu. Dla bezpieczeństwa sprawdź numer identyfikacyjny pojazdu w kilku miejscach. W ten sposób upewnisz się, że auto nie jest złożone z kilku części. Czerwoną lampkę ostrzegawczą zapalić powinien też nieczytelny lub zamazany numer nadwozia.

Lokalizacja numeru VIN w wybranych modelach BMW:

 • BMW 316 – słupek środkowy lewy (tabliczka), wzmocnienie boczne prawe w pobliżu gniazda osadzenia prawego amortyzatora;
 • BMW 320 – wzmocnienie boczne lewe w pobliżu gniazda osadzenia lewego amortyzatora (tabliczka), wzmocnienie boczne prawe w pobliżu gniazda osadzenia prawego amortyzatora;
 • BMW 518 – obudowa deski rozdzielczej z lewej strony (tabliczka), słupek środkowy prawy (tabliczka), przegroda czołowa;
 • BMW 530 – wzmocnienie boczne prawe w pobliżu gniazda osadzenia prawego amortyzatora;
 • BMW 635 – wzmocnienie boczne prawe w pobliżu gniazda osadzenia prawego amortyzatora.

Weryfikacja historii pojazdu przez VIN decoder BMW

VIN dekoder to algorytm, dzięki któremu rozkodujesz informacje na temat weryfikowanego pojazdu. Co jednak kluczowe, ilość i jakość danych jest różna w zależności od algorytmu stosowanego przez dekoder VIN. Zdarza się, że darmowy dekoder zawiera tylko częściowe, podstawowe dane o pojeździe. Będą one wystarczające przy szukaniu części do swojego samochodu.

Jest inaczej, jeśli chcesz kupić konkretny egzemplarz na rynku wtórnym. Wówczas, o wiele więcej kluczowych z jego punktu widzenia informacji, zawiera w sobie pełny raport historii pojazdu — np. raport VIN Autobaza. Zawiera on nie tylko dane techniczne, ale też wiele innych informacji, a w tym:

 • historię szkód i kolizji,
 • akcje serwisowe ogłoszone dla danego egzemplarza,
 • weryfikację rekordów w bazach pojazdów kradzionych,
 • fabryczne wyposażenie samochodu,
 • zdjęcia z poprzednich akcji i ogłoszeń sprzedażowych,
 • rejestr znanych odczytów przebiegu pojazdu itp.

Jak więc widzisz, VIN decoder BMW może być bardzo różny. Na pewno wiele zależy od celu, w jakim chcesz skorzystać z tego narzędzia. O ile przy zakupie części do auta wystarczy darmowy dekoder VIN, o tyle przy weryfikacji historii pojazdu zdecydowanie lepszy będzie pełny raport, z informacjami od producenta, ale również policji, towarzystw ubezpieczeniowych czy agencji rządowych. Co więcej, w naszym serwisie dostępne są raporty dla pojazdów z Niemiec, USA, Belgii, Holandii czy Rosji.

Pozyskane w ten sposób informacje pomagają upewnić się, czy wybrany samochód jest wart swojej ceny i zakupu. Oczywiście weryfikację przez raport VIN należy uzupełnić o dodatkowe procedury. Obowiązkiem jest sprawdzenie stanu technicznego pojazdu podczas przeglądu w niezależnym warsztacie lub ASO, podobnie jak ocena auta w trakcie jazdy próbnej.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 2 Średnio: 5]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.