Toyota Prius 2023 – Japończycy zaprezentowali Priusa V generacji

Udostępnij
Wasza ocena
Toyota Prius 2023
Toyota Prius 2023 to nowa hybryda japońskiego koncernu. Wiemy już, jak będzie wyglądać nowa Toyota Prius. Japończycy będą ją oferować wyłącznie jako hybrydę typu plug-in, ale nie jest to żadna niespodzianka, ponieważ podobnie było z poprzednikiem. Sprawdzamy, jak wyglądać będzie Toyota Prius piątej generacji, w jaki napęd zostanie wyposażona oraz kiedy i w jakiej cenie nowa hybryda japońskiego koncernu pojawi się w salonach sprzedaży w Europie.

W artykule przeczytasz

Nadwozie Toyoty Prius 2023

Toyota Prius 2023 powstała w architekturze TNGA (ang. Toyota New Global Architecture) na bazie platformy GA-C drugiej generacji. Pod kątem stylistycznym Prius V delikatnie nawiązuje do poprzedników. Bryła liftbacka jest dynamiczna i odróżnia się też od innych modeli z oferty Japończyków. Do cech charakterystycznych nadwozia Toyoty Prius V zaliczyć można m.in.:

 • efektowne lampy z przodu ze światłami do jazdy dziennej zarysowanymi w kształcie litery C;
 • nowoczesny pas świateł LED, które biegną przez całą szerokość klapy, zaczynając i kończąc się na nadkolu;
 • szyba tylnej klapy głęboko wchodząca w obrys nadwozia;
 • 19-calowe alufelgi.

 

Przeczytaj też: “Toyota RAV4 GR SPORT – kompaktowy SUV w usportowionej wersji

Toyota Prius V – wymiary:

 • długość: 450 cm (-4,6 cm w porównaniu z Priusem IV);
 • szerokość: 178 cm (+2,2 cm);
 • wysokość: 142 cm (-5 cm);
 • rozstaw osi: 275 cm (+5 cm).

Kabina Toyoty Prius V

Kabinę Toyoty Prius 2023 stworzono według koncepcji “Island Architecture” podzielonej na trzy strefy, tj.:

 • kokpit kierowcy,
 • konsola centralna,
 • otoczenie.

Toyota Prius V

Do cech charakterystycznych kabiny Toyoty Prius 2023 należą:

 • srebrna listwa ułożona w kształt fali i tocząca się przez całą szerokość deski rozdzielczej;
 • 7-calowy ekran TFT LCD w miejscu zegarów;
 • na nowo zaprojektowana konsola środkowa (centralny ekran dotykowy, panel sterowania klimatyzacją, podświetlenie deski rozdzielczej powiązane z powiadomieniami systemu Toyota Safety Sense – ostrzeżenia są sygnalizowane zmianami kolorów);

Toyota Prius V – mocniejszy silnik i większa bateria

Jak już zauważyliśmy, Toyota Prius 2023 to samochód, który będzie oferowany wyłącznie z napędem hybrydowym typu plug-in, a więc z możliwością ładowania z gniazdka. Tak więc Toyota Prius V będzie napędzana:

 • silnikiem benzynowym 2.0 o mocy 152 KM;
 • silnikiem elektrycznym o mocy 163 KM.

 

Łączna moc systemowa układu wynosi 223 KM, a nowy Prius do “setki” rozpędza się w 6,7 sekundy. Oznacza to, że nowy model będzie najmocniejszym Priusem w historii. Dla porównania warto dodać, że obecnie Toyotę Prius Plug-in Hybrid napędza układ o mocy systemowej 122 KM.

Przeczytaj też: “Toyota Yaris Cross GR SPORT – sportowa wersja miejskiego SUV-a

Jednocześnie nowy Prius będzie mieć mocniejszą baterię. Obecnie stosuje się akumulator litowo-jonowy o pojemności 8,8 kWh. W nowym modelu bateria będzie mieć pojemność 13,6 kWh. Przełoży się to na większy zasięg. O ile dzisiaj na baterii można pokonać ok. 50 km, Toyota Prius V będzie mogła przejechać nawet połowę dłuższy dystans, czyli do 75 km. To wszystko przy zachowaniu kompaktowych rozmiarów, dzięki czemu bateria została schowana pod tylną kanapą, a więc i obniży środek ciężkości auta. Jako ciekawostkę warto dodać, że w opcji Toyota Prius V będzie mogła zostać doposażona w panele fotowoltaiczne montowane na dachu. Dzięki temu w ciągu roku dnia można wydłużyć nawet o ponad 8 km.

Przeczytaj też: “Toyota Corolla Cross – ceny w Polsce

Wydaje się, że Toyota Prius V to model, który będzie budził zainteresowanie. Sprzedaż ma ruszyć w pierwszym kwartale 2023 roku, a za Priusa V będzie trzeba zapłacić przynajmniej 199 900 zł.

FAQ – najczęstsze pytania o Toyotę Prius 2023

Jakim modelem będzie Toyota Prius V?

Toyota Prius 2023 to nowa hybryda typu plug-in zbudowana w architekturze TNGA na bazie platformy GA-C drugiej generacji.

Jaki układ napędowy będzie mieć Toyota Prius 2023?

Napęd nowej Toyoty Prius będą stanowić dwa silniki – benzynowy 2.0 (148 KM) oraz elektryczny (160 KM). Łączna moc układu to 223 KM.

Ile kosztować będzie Toyota Prius V?

Sprzedaż Toyoty Prius 2023 ruszy w pierwszym kwartale 2023 roku. Ceny rozpoczynają się od 199 900 zł.

zdjęcia: toyota.pl

Ocena naszych czytelników
[Suma: 9 Średnio: 4.1]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Newsletter

Klikając “Zapisz się” zamawiasz newsletter e-mailowy, zawierający także informacje handlowe, w szczególności o usługach i produktach związanych z pojazdami. Zgodę można cofnąć w e-mailu od nas lub informując nas e-mailem. Administrator danych: Autoiso Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Więcej w Polityce Prywatności.

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Najnowszy film

Przeczytaj też: