Taryfikator mandatów 2022. Niektóre grzywny niższe niż zakładano

Udostępnij
Wasza ocena
Taryfikator mandatów 2022
Taryfikator mandatów 2022 wprowadzi sporo zmian w grzywnach za przewinienia drogowe. Wiemy jednak, że przynajmniej w niektórych wykroczeniach kary nie będą tak drakońskie, jak początkowo planowano. Mimo wszystko sama podwyżka mandatów jest naprawdę spora.

W artykule przeczytasz

Nowy taryfikator mandatów 2022 od 1 stycznia

Wszystko wskazuje na to, że taryfikator mandatów 2022 zacznie obowiązywać od początku przyszłego roku. Przypomnijmy, że początkowo wprowadzenie zmian planowane było na grudzień 2021 roku.

Sam projekt zmian w taryfikatorze mandatów został już przegłosowany na posiedzeniu Sejmu 29 października 2021 roku. Za projektem i znaczącym podniesieniem mandatów głosowało aż 390 posłów, zaledwie 18 było przeciwnych, a 27 wstrzymało się od głosowania. Teraz projekt trafi do drugiej izby parlamentu, a więc Senatu. Po jego akceptacji przez senatorów zostanie tylko podpis prezydenta.

Jak wysokie będą nowe stawki kar dla kierowców?

O samej podwyżce mandatów i wielkich zmianach w tym zakresie mówi się od dawna. Wystarczy zauważyć, że obecne stawki obowiązują od 1997 roku. W związku z tym najwyższa przewidziana stawka mandatu wynosi dziś 500 zł. Co ciekawe, w momencie ustalania tej stawki pensja minimalna w Polsce wynosiła zaledwie 391 złotych, podczas kiedy dziś jest to ponad 7-krotnie więcej (2800 złotych).

Wprawdzie specjalna podkomisja, która obradowała w sprawie mandatów, obniżyła niektóre grzywny, podwyżka i tak będzie znacząca. Na przykład sprawca przekroczenia prędkości o ponad 30 km/h będzie musiał zapłacić mandat w wysokości przynajmniej 800 złotych. To jedna ze stawek, które zostały obniżone. Początkowo nowe stawki mandatów przewidywały za takie przewinienie karę w wysokości 1500 złotych.

Przynajmniej 1000 złotych zapłacimy za nieprawidłowe wyprzedzanie. Tyle wyniesie też mandat za jazdę bez uprawnień lub 2000 złotych, jeżeli ponownie zostaniemy złapani podczas jazdy bez uprawnień. Z kolei minimum 1500 złotych kosztować będzie nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu. Tak samo wyceniono spowodowanie kolizji, podczas której dojdzie do obrażeń. Aż 2500 złotych lub więcej zapłaci kierowca prowadzący pojazd po spożyciu alkoholu. 2000 złotych będzie wynosił mandat za wjazd na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór. To wszystko najprawdopodobniej już od stycznia 2022 roku.

Na pewno tak nagminne nie będzie wymigiwanie się od odpowiedzi, jeżeli pojazdowi zdjęcie zrobił fotoradar. Kierowca, który nie wskaże prowadzącego, może narazić się na grzywnę w wysokości nawet 30 000 złotych. Natomiast na pewno nie będzie tak wysokich kar za drobne wykroczenia drogowe. Do takich możemy zaliczyć na przykład jazdę bez świateł.

Przeczytaj też: “Jaki mandat za brak świateł?

Inne zmiany w prawie drogowym 2022

Podsumowując, niewątpliwie będzie tak, że taryfikator mandatów 2022 to mocne podwyższenie kar za wykroczenia drogowe. Przede wszystkim w dużej mierze będzie położony nacisk na ochronę pieszych. Dlatego wysokie mandaty będą nam grozić między innymi za nieustąpienie pierwszeństwa pieszym, podobnie jak wyprzedzanie przed i na pasach, czy omijanie pojazdu, który ustępuje pierwszeństwa pieszym. Jeszcze więcej zapłacimy, jeżeli w ciągu dwóch lat popełnimy ponownie takie wykroczenie. Wówczas kara urośnie do 3000 złotych.

Należy również pamiętać, że nastąpi zmiana w punktach karnych. Te będą kasować się dopiero po dwóch latach od opłacenia grzywny, a nie ich naliczenia, czyli popełnienia wykroczenia. Co więcej, znikną specjalne kursy redukujące liczbę punktów o sześć. Jest to więc ostatni moment na to, aby zdecydować się na taki kurs. Szerzej piszemy o nim w artykule “Kurs reedukacyjny. Czym jest i kto może się na niego zgłosić?“. Po nowelizacji przepisów sama maksymalna liczba punktów karnych za wykroczenia w ruchu drogowym urośnie do 15.

Ocena naszych czytelników
[Suma: 5 Średnio: 2.6]

OBSERWUJ nas na Wiadomości Google.

Kliknij i dodaj nasz kanał do swoich Wiadomości Google i bądź na bieżąco.

Udostępnij:

Facebook
Twitter
Pinterest
LinkedIn

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Administratorem Twoich danych jest AutoISO Sp. z o.o. (ul. Gnieźnieńska 12, Katowice 40-142, Polska, pomoc@autoiso.pl). Przetwarzamy Twoje dane (adres e-mail, imię i nazwisko oraz treść wiadomości) na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów: w celu komunikacji z Tobą i dla ochrony przed roszczeniami, przez okres do 10 lat od roku, w którym zakończono korespondencję. Współpracujemy z firmami hostingowymi, którym możemy przekazywać te dane (odbiorcy danych). Dane mogą być przekazywane poza UE, jedynie do Państw lub podmiotów zatwierdzonych prawem UE. Masz prawo dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, a także ich przeniesienia. Masz prawo skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych w Polsce lub jego odpowiednika w innym państwie UE. Więcej informacji o zasadach przetwarzania przez nas danych znajduje się w Polityka Prywatności i Cookies.
Porównaj oferty wielu Towarzystw i oszczędzaj na OC/AC!
Advertisement

Darmowe sprawdzenie
Historii Pojazdu

Zobacz nasz kanał YouTube

Odtwórz wideo

Przeczytaj też:

Informacja o przetwarzaniu danych osobowych

Administratorem Twoich danych jest Autoiso Sp. z o.o., nr KRS: 0000840558, adres: ul. Gnieźnieńska 12, 40-142 Katowice, Polska. Możesz się z nami kontaktować również przez e-mail: pomoc@autoiso.pl.

Możemy przetwarzać Twoje dane udostępniane nam podczas kontaktu z nami, które mogą stanowić dane osobowe, w szczególności: adres e-mail, nr telefonu, imię i nazwisko, dane z portali społecznościowych oraz treść wiadomości. Robimy to na podstawie naszych prawnie uzasadnionych interesów, w celu komunikacji z Tobą, dla ochrony przed roszczeniami i realizacji roszczeń, przez okres do 6 lat od roku, w którym zakończono korespondencję, lub do zgłoszenia przez Ciebie skutecznego sprzeciwu. Udostępnienie tych danych jest konieczne do komunikacji.

Możemy ujawniać Twoje dane podmiotom, z którymi współpracujemy i które przetwarzają te dane w naszym imieniu (odbiorcy danych) w celu świadczenia dla nas usług z zakresu: hostingu, informatyki, statystyki i analityki, marketingu, oprogramowania do zarządzania firmą i bazą kontaktów oraz komunikacji elektronicznej, księgowości i doradztwa prawnego. Dane mogą być przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy, jedynie do Państw lub podmiotów zapewniających stopień ochrony danych osobowych odpowiadający regulacjom UE, w szczególności stosujących tzw. standardowe klauzule umowne UE.

Masz prawo dostępu do swoich danych, żądania ich sprostowania, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania, przeniesienia ich, a także do skargi do Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych lub jego odpowiednika w innym państwie UE.

Więcej informacji o przetwarzaniu przez nas danych osobowych znajdziesz w naszej Polityce prywatności.